30.04.2013 12:20


Ulicemi Brna proplula pohyblivá vernisáž

Autor: Kristýna Dušková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Pátý ročník festivalu mezinárodního tance Tancesse odstartovala pouliční výstava tanečních fotografií. Netradiční vernisáž organizátoři zahájili v parku Lužánky, odkud průvod putoval přes ulici Lidickou, Moravské náměstí až na náměstí Svobody.

Brno - Z parku Lužánky se nesly jemné lyrické tóny houslí a flétny, které hudebně doprovázely zástup několika černě oděných postav s nápadně bílými tvářemi. Pohybující se mimové se coby živé stojany na obrazy s taneční tematikou se proplétali a zastavovali mezi lidmi, auty či stromy. Jejich zástup upozorňoval na zahájení mezinárodního festivalu Tancesse, který čeká už páté opakování.Průvod černobílých mimů zastavil i městskou dopravu. Foto: Petr Rančer Černušek

Mimové nesoucí tiše a beze slov zarámované fotky s taneční tematikou zaujali nejenom procházející lidi, ale zbrzdili i městskou dopravu. Zvědavci si mohli prohlédnout jak fotografie z minulého ročníku, tak snímky nové na téma tanec a handicap.  Do tanečníků se převtělili dobrovolníci i lidé ze studia Cyranovy boty.

Výstava fotografií bude k vidění i při festivalu. „Zájemci si snímky mohou prohlédnout nejen při naší pohyblivé vernisáži, ale i v prostorách Bezbariérového divadla Barka,“ zve příznivce festivalu jedna z organizátorek Lucie Koukolíčková.

Tančící vernisáž uspořádalo Středisko volného času Lužánky ve spolupráci s Pohybovým studiem Cyranovy boty už podruhé. „Minulý rok měla tato osobní forma propagace velký úspěch,“ řekla Koukolíčková. Na organizátory, kteří průvod doprovázeli a rozdávali letáčky s programem, se procházející lidé často obraceli s dotazy. Jiní se zastavovali, aby se o průvodu v černém dozvěděli víc. 

U Moravského náměstí využili účinkující celý prostor. Posadili se na lavičky, lehli si na fontánu, nebo do trávy a dopřáli lidem soukromou exibici fotografií. Svou cestu průvod ukončil na náměstí Svobody, kde se setkal se skupinami, které oslavovaly mezinárodní den tance.

Tancesse je mezinárodní festival tance, tanečního a pohybového divadla. Ústředními tématy akce, která se ponesou celým festivalem, jsou pohyb, tanec a divadlo. Příznivcům umění festival nabídne workshopy, taneční vystoupení nebo diskuzní semináře. Tancesse je určen neprofesionálním souborům z České republiky i z dalších zemí. Zahraniční hostem bude pro letošní rok polská skupina Akro Dance Theatre Torun. Tančící vernisáž doprovázela festival již podruhé.

Klíčová slova: Tancesse, vernisáž, co tančí, Cyranovy boty, středisko volného času Lužánky

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.