21.02.2020 10:12


Udržitelnost se stala lákadlem, letošní druhou Hadrárnu navštívily desítky lidí

Autor: Barbora Janotová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Už sedmý ročník projektu Hadrárna je důkazem toho, že nenošené oblečení z vlastního šatníku může najít využití u někoho jiného. BuranTeatr ve středu přivítal prodejce a desítky kupujících.

Oblečení mohou lidé nabízet i kupovat v budově divadla BuranTeatr.

Brno –  Staré i nové kousky oblečení, jež už nevyužijí, mohli lidé prodat i koupit v divadle BuranTeatr při únorové Hadrárně. Ceny začínají na desítkách korun, přičemž koupit je možné oblečení, boty, doplňky nebo šperky. 

„Líbí se mi to, že nemusím utrácet moc peněz za nové oblečení," říká studentka Ewa Schweda a dodává, že má dobrý pocit, když si koupí věci z druhé ruky. „Vyrobí se hodně oblečení, a proto je dobré ho využít, i když už jej první majitel nechce,“ myslí si.

Na počátku Hadrárny stály studentky Michala Stříbrná a Michaela Lysková. Nápad na projekt dostaly, když  začaly své oblečení prodávat na internetové stránce Vinted. Ta byla ale příliš složitá kvůli odesílání oblečení. „Rozhodly jsme se proto vytvořit Hadrárnu, kam bude moct každý přijít a prodat své věci přímo na místě,“ říká Lysková.

 „Je to šance poslat oblečení dál. Prodávající si vydělá a kupující utratí méně než v komerčním obchodu," vysvětluje Lysková. „Výhodu také představuje udržitelnost,“ poznamenává. Podle Evropského parlamentu je celosvětový roční obrat za textilní průmysl necelé tři miliardy eur. Oblečení nejčastěji pochází z Asie, kde v továrnách nejsou vhodné pracovní podmínky a pracovníci vydělávají velmi málo peněz.

Hadrárna se nyní koná každý měsíc. Na jaře a v létě využívají organizátorky venkovní prostory. Popularita projektu vzrostla především díky sociálním sítím, na nichž organizátorky na Hadrárny zvou. Příkladem toho je i studentka Anežka Doleželová. „Jsem tu úplně poprvé, o akci jsem se dozvěděla na Facebooku. Nerada bych vyhodila oblečení do koše a jsem ráda, že někomu ještě poslouží,“ dodává.

Klíčová slova: Hadrárna, udržitelnost, oblečení

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.