03.11.2019 16:51


Události 17. listopadu si studenti Masarykovy univerzity připomenou filmovým festivalem či pietou

Autor: Miroslava Putzlacherová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Sedmnáctý listopad znovu připomene události roku 1939 a 1989. Studenti i akademici Masarykovy univerzity připravili ve spolupráci s ostatními brněnskými univerzitami řadu kulturních i vzpomínkových událostí, které budou probíhat v listopadu a prosinci. 

Masarykova univerzita si připomene výročí 17. listopadu. Foto: Miroslava Putzlacherová

Brno – Letos si Masarykova univerzita kromě svého stého výročí od založení připomíná také 30 let svobody a 80 let od uzavření českých vysokých škol nacisty. Právě na osudy vysokoškolských učitelů a studentů v době nacistické okupace se zaměří první z připravovaných akcí, a to výstava “Masarykova univerzita 1939-1945". 

Vernisáž se uskuteční 6. listopadu před budovou rektorátu univerzity na Žerotínově náměstí. Válečnou dobu si akademici připomenou i 14. listopadu na Kounicových kolejích, kde nacisté popravovali zatčené nejen z řad vysokoškoláků a jejich učitelů. „Kounicovy koleje jsou místem, kde byli mučeni i naši rodinní příslušníci a přátelé. Chceme pietou uctít jejich památku,” řekla prorektorka Hana Svatoňová. Rektor univerzity Martin Bareš pronese proslov a po kladení věnců a zapálení svíček si budou moci návštěvníci prohlédnout tamní pamětní síň. 

Vrcholem oslav bude Festival 30 let svobody v kině Scala, který se uskuteční 16.-18. listopadu. Na programu jsou projekce dokumentárních filmů, výstava a besedy. „Pokud nechceme minulost v budoucnosti opakovat, musíme si ji připomínat,” řekl k účelu festivalu a oslav rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš. Účastníci festivalu se s ním budou moci setkat na pondělní besedě v 18 hodin. 

Zároveň bude na náměstí Svobody v neděli 17. listopadu probíhat festival Brněnský sedmnáctý, kde vystoupí pamětníci či rektoři brněnských univerzit. Přítomni budou také zástupci neziskových organizací věnujících se občanské společnosti, zástupci univerzit a další. Připraven je i doprovodný hudební či rodinný program. V 17:17 z náměstí vyrazí studentský lampionový průvod na Kounicovy koleje. 

V listopadu budou probíhat také doprovodné akce na fakultách a dalších pracovištích Masarykovy univerzity. Bude to například Konference 30 let transformace české ekonomiky a společnosti (1989-2019) na ekonomicko - správní fakultě, Festival studentstva v Telči, tematicky zaměřený Týden humanitních věd na filozofické fakultě či přednáška Václava Malého na pedagogické fakultě. 

Klíčová slova: 17. listopad, Masarykova univerzita, svoboda, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.