08.11.2020 20:00


Uchazeči o studium navštívili univerzitu během Open day online

Autor: Lenka Hubáčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Úvodní videa, online přednášky a komunikace přes streamovací služby. Organizace letošního Open Day na Masarykově univerzitě byla náročná.

Brno – Budoucí studenti Masarykovy univerzity se mohli v sobotu zúčastnit speciálního dne otevřených dveří Open Day. Tentokrát však ne osobně ve škole, ale online z domu. Všechny fakulty měly připravený nabitý program a uchazeči se po registraci mohli přihlásit až na tři z nich.

Celý program trval od 9 do 14 hodin a probíhal ve třech zhruba hodinu a půl dlouhých blocích. Studenti z každé fakulty připravili krátké úvodní video. Dále byly k dispozici odkazy na jednotlivé studijní obory a galerie. Zbytek už každá fakulta pojala trochu jinak.

Studenti z fakulty informatiky streamovali na YouTube a snažili se vyzdvihnout, proč je zrovna jejich fakulta ta pravá. „Dobře se tady bydlí a v okolí je hodně hospod,“ řekl hned na úvod organizátor David Figar a dodal, že jde o první fakultu informatiky v České republice. Studenti taky připomněli, do kdy se podávají přihlášky, doporučili Prvákoviny nebo upozornili na čtyři podle nich nejtěžší předměty.

V další části programu odpovídali na dotazy uchazečů. „Jak je možné kombinovat studium s obory z jiných fakult?“ zeptal se Lukáš Pánek jako jeden z prvních. Hodně lidí se zajímalo o přijímací zkoušky. „Přijímačky by měli probíhat prezenčně v dubnu, ale kvůli současné koronavirové situaci není nic jisté. Je potřeba sledovat aktuální stav,“ vysvětlil David. Uchazeči se zajímali třeba i o to, jestli je možné přivézt si na kolej tarantuli.

Ekonomicko-správní fakulta připravila prostředí pro dotazy úplně jinak. Ve virtuální místnosti měla každá katedra svůj stoleček a přes něj se uchazeči připojovali do MS Teams, kde jim studenti představovali své obory. „Fakulta spolupracuje s velkým množstvím podniků, takže nabídek na praxe a stáže je hodně,“ odpověděl Martin Stachoň na jednu z otázek a sdělil i další fakt, že všechny přednášky na této fakultě jsou nahrávané.

Kromě studentů se mohli lidé ve virtuální místnosti na něco zeptat i pracovníků studijního, zahraničního nebo jazykového oddělení. Ve Stánku první pomoci pomáhal Jan Nepovím každému, kdo si s něčím nevěděl rady.

Na přírodovědecké fakultě byla taky možnost prozkoumat jednotlivé obory. Studenti detailně představili své ústavy a uchazeči se u každého z nich mohli podívat na videa nebo si pročíst jejich brožury. Byla pro ně připravená virtuální prohlídka botanické zahrady nebo video o knihovně.

Pro studenty jednotlivých fakult, kteří se na organizaci Open Day nepodíleli logisticky, nebyl takový problém převést akci do online prostředí. „Pro nás je to i tak příjemná akce. Jediná komplikace je ta, že mluvíme jakoby do zdi,“ popsal student ekonomicko-správní fakulty Martin Stachoň.

Fakultní koordinátorky se shodly, že příprava byla časově náročná, ale s dobrou komunikací šlo vše zvládnout. „Pro mě byla organizace celkem náročná, protože jsem nikdy neměla na starost takto velkou akci. Ale myslím, že se Open Day nakonec povedl,“ sdělila Viktorie Sekaninová, koordinátorka za farmaceutickou fakultu.

Naopak logističtí organizátoři měli jeden zásadní problém, a to zákaz vstupu na univerzitu kvůli koronaviru. „Museli jsme řešit výjimky třeba kvůli tomu, že jsme potřebovali natočit videa,“ vysvětlila organizátorka Aneta Krajíčková. Dalším problémem bylo málo času na přípravu, protože finální univerzitní rozhodnutí, že bude akce probíhat online, padlo až v září. „Normálně se začínáme připravovat v březnu,“ řekla Krajíčková.

Plánování bylo podle nich hodně hektické, ale našli na tom i něco dobrého. „Je to pro nás úplně nový koncept, ale má i pozitivní dopady. Tím, že jsou studenti online, tak je můžeme rychleji navést na nějakou stránku,“ popsal Jan Nepovím a dodal, že materiály, které vznikly k Open Day, budou moct použít na klasických dnech otevřených dveří jednotlivých fakult. Ty budou v zimě probíhat pravděpodobně taky online.

Klíčová slova: Open Day, den otevřených dveří, Masarykova univerzita, online

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.