09.04.2013 13:16


Ubytovací stipendium využívají studenti na bydlení i na prázdninové cesty

Autor: Jolana Rumanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Náklady na bydlení, cestování, jídlo a další nezbytnosti většinou studentům hradí rodiče nebo si na ně studující sami vydělávají. Část výloh jim může od roku 2005 pomoci pokrýt ubytovací stipendium, které každá univerzita nabízí. Letos přislíbilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy naší univerzitě přes sto miliónů, které škola vyplatí studentům bydlícím za hranicemi města Brna.

Brno – Už devátým rokem přerozdělují univerzity dotace od ministerstva školství mezi studenty, kteří musí za vzděláním dojíždět a bydlet tedy mimo trvalé bydliště. Podmínek je ale víc a na každé univerzitě se liší.

Nárok na stipendium od Masarykovy univerzity má člověk, který je studentem bakalářského, magisterského nebo doktorského studijního programu v prezenční formě, nepřekročil jeho standardní dobu a nemá trvalé bydliště v okrese Brno-město. Poslední z podmínek je, že aktuální studium musí být jeho prvním studijním programem na vysoké škole v České republice.

Všechny tyto podmínky vyhodnotí Informační systém automaticky, a pokud je student splňuje, stačí žádost podat jediným kliknutím.

 „Průměrně se o stipendium hlásí více než osmnáct tisíc studentů,“ informovala Karolína Ivánková, která má koordinaci stipendií na starost. Každý, kdo na něj má podle pravidel nárok, stipendium obdrží. Někdy dokonce dosáhnout na stipendium i studenti, kteří pravidlům nevyhovují. „Nejčastěji je ubytovací stipendium přiznáno i studentům s postižením, kteří spolupracují se střediskem Teiresiás,“ vysvětlila Ivánková.

Žádosti můžou studenti podávat do 30. dubna. Rozhodnutí o přiznání ubytovacího stipendia, nebo naopak o zamítnutí žádosti vydá prorektor Jiří Němec 6. května. Ve stejný den odejdou studentům peníze na účet.

Přesná částka, kterou studenti dostanou, se každý semestr liší. Záleží, jak velkou dotaci univerzita od ministerstva obdrží, a také kolik studentů si o stipendium zažádá. Dříve to byly rovné tři tisíce, v posledním roce se ale částka pohybovala o stovku níž. „Letos ministerstvo přislíbilo naší univerzitě na ubytovací stipendia celkem 100 621 tisíc korun," řekla Ivánková.

Pozor na číslo účtu

Nejčastější chybou při podávání žádosti je špatně uvedené číslo účtu. „Je třeba si pořádně číslo účtu překontrolovat,“ upozornila Ivánková. Někteří studenti si také spletou vložení čísla účtu s podáním žádosti, tu je ale třeba podat zvlášť v sekci Stipendia.

Ubytovací stipendium vítají všichni studenti, ale ne každý ho využívá opravdu na zaplacení nájmu. Studentka práv a psychologie Iveta Šelepová přiznává, že z peněz platí spíše jiné výdaje. „Jelikož stipendium vždy přijde v takový příhodný čas, tak ho využívám spíše na dárky a v létě na dovolenou,“ přiznala. 

Student žurnalistiky a mezinárodních vztahů Michal Bělský patří zase do druhé skupiny. „Ubytovací stipendium používám výhradně k uhrazení výdajů za bydlení a pokryje mi zhruba výši jednoho měsíčního nájmu i s energiemi a internetem,“ potvrdil. „Nejsem až tak majetný, abych si mohl dovolit utrácet takovou částku za jiné věci, takže jsem za stipendium rád. S výškou víceméně souhlasím, ale pokud by vyplácená částka byla vyšší, určitě bych se nezlobil,“ řekl Michal Bělský.

I když některým studentům přijde výše stipendia symbolická, studenti naší univerzity pořád dostávají více peněz než studenti v Praze. Na VŠE, Univerzitě Karlově ani na ČVUT většinou nepřesáhne částka za dva semestry výši 5400 korun. Na brněnském VUT je stipendium podobné našemu, celkově si tu studenti přijdou asi na šest tisíc za dva semestry, podobně tak na Mendelově univerzitě.

Klíčová slova: ubytovací stipendium, stipendium,

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.