01.10.2011 22:28


Ubytovací stipendium není pro každého

Autor: Martina Jarošová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Udělování ubytovacího stipendia má své stanovené podmínky a ne vždy jich student dosáhne.

Brno/Vážany nad Litavou Ustálené slovní spojení „chudý student“ má svá opodstatnění. Nástup na vysokou školu pro studenty znamená nejen změnu nároků na studium nebo prostředí, v mnohých případech i zcela jiné místo ubytování. Ať už bydlí na kolejích, v pronájmu nebo každý den dojíždějí z domu, mají společný problém. Peníze. Někteří vysokoškoláci si proto žádají o příspěvek od univerzity. „Stipendium mi uhradilo osmdesát až sto procent z ceny dopravy,“ uvádí Sabina Hrabovská, studentka zootechniky Mendelovy univerzity v Brně.

Studentka Sabina Hrabovská, Foto: Martina JarošováMinisterstvo školství zavedlo ubytovací stipendium od roku 2005. Vysoké školy dostávají dotace od státu a samy je podle vlastních stanov přerozdělují. „Výše stipendia se měnila. Nikdy jsem přesně nevěděla, jaká částka nám přijde na účet,“ říká Hrabovská. Stipendium je uznáváno zpětně za poslední semestr. Podmínky pro jeho uznání i počet měsíců, na jejichž proplacení má student nárok, se na jednotlivých univerzitách liší.

Stipendium škola vyplácí zpětně, což ovlivňuje jeho využití. „V průběhu semestru jsem dostávala peníze na jízdné od rodičů. Jakmile jim došlo stipendium na účet, tak jsme to prokalkulovali,“ vzpomíná Hrabovská. Radovanu Hofírkovi, studentovi Stavebního inženýrství na Vysokém učení technickém v Brně, pomáhá stipendium zaplatit alespoň část přechodného pronájmu bytu v Brně. „Stipendium mi pokrývá pětadvacet procent z částky nájmu. Na zbytek si vydělám na brigádě a něco mi přispějí i rodiče,“ uvádí Hofírek.

O stipendium lze snadno přijít. Sabina Hrabovská o tom ví své. „Ze zdravotních důvodů jsem byla nucena studium přerušit. Teď už opět studuji, ale na ubytovací stipendium už nárok nemám,“ vysvětluje Hrabovská. Pro přiznání stipendia podle řádu Ministerstva školství je třeba studovat prezenčně, nepřekročit standardní dobu studia, bydlet mimo okres, ve kterém se nachází škola, a nebýt studentem ve studijním rámci zahraniční rozvojové pomoci.

Sabina Hrabovská i Radovan Hofírek si přivydělávají na brigádách. „K ostatním výdajům, jako je jídlo, psi, auto nebo telefon, mi přibylo i jízdné. Nechci moc finančně zatěžovat rodiče, proto pracuji jako barmanka. O bujarém studentském životě si můžu nechat leda tak zdát,“ povzdechla si studentka.

Klíčová slova: stipendium, ubytovací stipendum, financování, jízdné

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Huge | 14. 10. 2011, 16:32
Tyjo, no jsem si po přečtení podtitulku uvědomil, že možná nedostanu ubytovací stýpko, když tento semestr překračuju std. dobu studia a to jsem se tu taky dočetl (chválím), zatra! Nevím, no, co jsem slyšlel, tak barmani na/po konci pracovní doby taky docela dost chlastaj, tak kdovíjak...