04.05.2012 16:09


Ubytovací stipendia pro studenty? Letos o stokorunu méně

Autor: Markéta Černá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Studenti Masarykovy univerzity mohli zažádat o ubytovací stipendia do půlnoci třicátého dubna. V předchozích semestrech jim byly vypláceny rovné tři tisíce, letos to bude o sto korun méně. Hlavní podmínkou pro žadatele o ubytovací stupendium je trvalé bydliště mimo Brno-město.

Studenti dostanou necelé tři tisíce korun. Autor: Markéta ČernáBrno Prorektor Masarykovy univerzity (MU) vydal dnes po poledni rozhodnutí  o přiznání ubytovacího stipendia. Přidělil jej téměř sedmnácti a půl tisícům studentů MU. „Prorektor pro záležitosti studentů Jiří Němec udělil výjimku šedesáti třem studentům. Jsou to především postižení spolupracující se střediskem Teiresiás,“ řekla koordinátorka stipendijního programu MU Karolína Ivánková. Všem vybraným bude v blízké době na účet připsáno dva tisíce devět set korun českých.

Studijní řád stanovuje podmínky, které je nutné splnit, aby student mohl dostat stipendium na podporu ubytování. Hlavní je studium v prezenční formě, nepřekročení doby stanovené na studium a trvalé bydliště mimo území města Brna. Také na studijním oboru, na kterém o stipendium žádá, musí být zapsán jako na prvním studijním programu na vysoké škole v České republice. Podrobné znění najdou zájemci v článku osm Stipendijního řádu, který je ke stažení v Informačním systému MU.

Stipendium vyplácené na konci semestru je pro studenty spíše symbolická částa. Není z ní totiž možné zaplatit ani třicet dní studentova života, když se sečtou náklady na ubytování, cestování a jídlo. „I když pro mě ubytovací stipendium nepředstavuje ani měsíční náklady na bydlení a dojíždění, je pro mne velmi důležitým a vítaným příjmem, kterým vyrovnávám finanční deficit na konci semestru," popisuje  student Jan Vancl. Podobný názor má i studentka Veronika Janouchová: „Stipendium pro mě není úplně klíčové, ale rozhodně se na něj těším."

Ubytovací stipendium v hodnotě necelých tří tisíc korun je vypláceno každý semestr. V jarním semestru v květnu a v podzimním semestru v prosinci. Peníze Masarykově univerzitě přiděluje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. „Částku, kterou univerzita dostane, pak rozpočítá mezi oprávněné žadatele," vysvětluje postup Ivánková. Proto také hodnota stipendia není pevně stanovená a přepočítává se každý semestr. Minulé jaro to byly tři tisíce sto dvacet korun, na podzim už rovné tři tisíce.

Částky, které univezita rozdělí, se pohybují v řádech milionů. V jarním a podzimním semestru loňského roku na ubytovacích stipendiích Masarykova univerita vyplatila přes sto sedm milionů korun.

Klíčová slova: ubytovací stipendium, podpora studia, MŠMT, peníze

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.