02.05.2018 11:44


Týden do Fiktivních voleb: O vítězství se vede vyrovnaná bitva, ukázal průzkum

Autor: Richard Kuczinský | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Podle předvolebního průzkumu redakce Stisku by se o první místo ve fiktivních volbách katedry politologie měli utkat kandidáti Milan Podmaník a Tibor Vocásek. Dělí je od sebe méně než jeden a půl procentního bodu. S odstupem třetí se drží Kateřina Beranová. Téměř třicet procent studentů stále neví, koho svým hlasem ve volbách podpoří. I těm mohou pomoci minirozhovory se všemi kandidáty.

Fiktivní volby katedry politologie

Brno – Již 9. a 10. května budou moci studenti katedry politologie rozhodnout o vítězi fiktivních voleb. O začátku kampaně jsme informovali zde. Dle průzkumu provedeného redakcí Stisku, ve kterém odpovídalo přes sedmdesát studentů politologie a bezpečnostních a strategických studií, by ve volbách zvítězil Milan Podmaník, s odstupem necelých dvou procent následovaný Tiborem Vocáskem. Téměř třicet procent potenciálních voličů stále neví, koho budou volit.

Z trojice kandidátů v průzkumu nejlépe obstál Milan Podmaník s 25,7 procenty hlasů, na druhém místě se statisticky zanedbatelným procentuálním odstupem se umístil Tibor Vocásek se 24,3 procenty. Třetí Kateřina Beranová v průzkumu obdržela 9,5 procent hlasů a pořadí kandidátů na třetím místě uzavírá. 12,2 procenta studentů odpovědělo, že svého volebního práva nevyužijí.

Fiktivní volby se u studentů nesetkávají s příliš velkým zájmem, v minulém roce jich volilo 42 procent. „Katedra do voleb nezasahuje, zároveň je ani nepropaguje, vše je zcela na kandidátech a jejich kampaních. Tedy i to, aby zmobilizovali své voliče,“ popsal vedoucí kurzu Volební kampaň v teorii a praxi Miloš Gregor. Právě v rámci tohoto kurzu studenti plánují a následně také realizují své kampaně, letos již počtrnácté. „Oproti minulým letům nejsou kandidáti dva, nýbrž tři. Takže pro voliče by to mohlo být trochu barvitější, zajímavější a možná i pro jejich volbu složitější,“ upozornil Gregor.

Kladně fiktivní volby vnímá také vedení katedry. „Je to zpestření běhu akademického roku, pravidelně vidíme odlišné kampaně. Letos se mi líbí, že mají kampaně vyústění v reálné změny na fakultě,“ řekl vedoucí katedry politologie Stanislav Balík.

Průzkum byl prováděn ve dvou dnech formou internetového dotazníku, který byl vyplňován v průběhu vyučování a krátkodobě sdílen na příslušných skupinách na Facebooku. Validita výsledků byla zvýšena nutností uvést e-mailovou adresu. Celkově se průzkumu účastnilo sedmdesát čtyři studentů katedry. Zhruba čtvrtina hlasujících studuje bezpečnostní a strategická studia, 87 procent pak politologii, případně kombinaci obojího, 96 ze sta o fiktivních volbách již slyšelo.

Rozhovory s kandidáty

V rámci objektivity se redakce Stisku s každým z kandidátů sešla, aby jim dala možnost představit sebe, svůj program i reagovat na výsledky předvolebního průzkumu. Pořadí rozhovorů je určeno abecedně.

Kateřina Beranová

Kateřina Beranová. Foto: archiv KB.O sobě

Studuji třetí semestr magisterské politologie. Na bakaláři jsem studovala ještě žurnalistiku, nyní pracuji v regionální televizi. Miluji kočky, doma mám hned tři. Ráda sportuji, běhám, jezdím na bruslích nebo se nechávám vozit na motorce.

O kandidatuře

Mám svoji katedru ráda a chci jí oplatit, co pro mě udělala. Zároveň jsem to brala jako výzvu – jsem paradoxně jako novinářka spíš introvert a nevyhledávám pozornost ostatních.

O kampani

Nechci se držet toho, že jsou to jen fiktivní volby. Ptala jsem se studentů katedry, co je nejvíc trápí a jak bych to mohla vyřešit. Vybrali jsme s týmem pět realizovatelných položek, z nichž v anketě zvítězilo pořízení gauče. Každý týden se setkávám se studenty i vyučujícími nad bábovkou, hráli jsme s nimi pétanque. Chci lidi spojovat a dělat opravdové změny.

O šancích

Těžko říct, záleží, čím se budou voliči řídit. Jestli se budou zaměřovat na programy, nebo volit podle okruhu svých přátel. Ale chci vyhrát, jinak bych nekandidovala.

O průzkumu

Docela mě to zaskočilo. Je otázka, kolik účastníků průzkumu bude hlasovat i v samotných volbách. Asi se projevuje, že jsme v týmu jenom čtyři, z toho dva navíc z jiné fakulty. Naše snahy o propagaci tak nemají stejný dosah jako u Milana a Tibora.

Milan Podmaník

Milan Podmaník. Foto: Filip KřížO sobě

Aktuálně jsem v druhém semestru magisterského studia politologie. Dlouho jsem hrál stolní tenis, baví mě politika a historie. Rád chodím ven s kamarády, což souvisí s mým pohledem na studium – nechci sedět celý den ve škole nebo knihovně, raději budu diskutovat nad pivem.

O kandidatuře

Uvažoval jsem o ní už od prváku. Zdálo se mi, že je to dobrý nápad, v podstatě to byl důvod, proč jsem šel na magistra. Prosazuji jiné myšlenky, nemám rád nudné přednášky. Zároveň chci vrátit škole to, co mi dala.

O kampani

Chci předat mladším studentům věci, které jsem se dozvěděl od zkušenějších kamarádů. Organizujeme pub kvízy, setkáváme se se studenty, chodíme spolu na pivo. Všiml jsem si taky, že mezi magisterskými a bakalářskými studenty je velká propast, kterou chci překlenout. Nehrajeme na prázdné sliby a fráze. Chci hlas za to, co jsem skutečně dokázal.

O šancích

Nechci znít přehnaně sebevědomě, ale tím, co všechno děláme, si myslím, že vedeme nejlepší kampaň. Pokud to uvidí i voliči, musím vyhrát.

O průzkumu

Překvapuje mě slabší výsledek Katky. Po tom, jak tráví čas s prváky a organizuje různá setkání jsem čekal, že na tom bude lépe. I u Tibora bych čekal vyšší procenta.

Tibor Vocásek

Tibor Vocásek. Foto: archiv TV.O sobě

Jsem absolvent žurnalistiky a politologie na této fakultě, v politologii nyní pokračuji i na magisterském stupni. Věnuju se novinařině, pracuji pro Český Rozhlas. Miluju hudbu, i proto dělám v Rádiu R hudebního dramaturga. S kamarády pořádám různé akce, snažím se být aktivním členem své komunity.

O kandidatuře

Souvisí to s mojí snahou budit kolem sebe aktivitu a něco dělat, volby vnímám jako možnost ji akcentovat. Chci spojovat lidi napříč obory a přinášet pozitivní pohled na věci.

O kampani

Jejím základem je spojování různých lidi z různých oborů. Organizujeme s týmem neformální setkání, debaty, zapojili jsme do něj stážisty, chceme být pozitivním hlasem. Nechci slibovat kohoutky nebo gauče, které tu byly tisíckrát (v předcházejících fiktivních volbách, pozn. redakce) a nic moc nezmění. Radši se s lidmi potkám na vítězné afterparty.

O šancích

Nevím, kdo je favorit, v mojí sociální bublině mi nikdo neřekne, že bude volit někoho jiného. Vím, že jsem oslovil desítky lidí, není v časových možnostech zvládnout víc.

O průzkumu

Nečekal jsem, že tolik lidí bude fiktivní volby znát. Překvapuje mě, že Katka má tak málo procent, že je mezi námi takový rozdíl. U Milana je vidět, že se na katedře pohybuje dlouhé roky.

Klíčová slova: předvolební průzkum, fiktivní volby, katedra politologie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.