02.04.2011 12:25


Tvarování bonsají přilákalo zvědavce

Autor: Kateřina Foltánková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Desítky bonsají, miniaturních stromků v misce, si mohou návštěvníci prohlédnout v botanické zahradě v Brně od prvního do osmého dubna. Péče o tyto rostliny je náročná. Pokud nemá bonsajista domluveného někoho na zalévání, nemůže si dovolit odjet ani na dva dny.

Jaroslava Životská dává navštevníkovi rady ohledně bonsají. Foto: Kateřina Foltánková.Brno - Stromky jsou naaranžovány ve speciálních miskách, na zdech visí bambusové rohože a asijské kaligrafické malby. „Bonsaje na výstavě nepotřebují zvláštní péči, jen je třeba často větrat, protože jsou venkovní rostliny,“ řekla Jaroslava Životská, která pomáhala hlídat exponáty. Proto také výstava trvá jen týden, stromky by mohly utrpět teplotní šok.

Druhý den výstavy předvedl hlavní vystavovatel Petr Hron tvarování stromů. Z několika obyčejných a hustých stromků vytvořil základ bonsají. Jeho snažení sledovalo před skleníkem více než třicet lidí. „Bonsajistika je hlavně zbavování se něčeho,“ komentoval Hron svoje počínání, když kleštěmi odštipoval jednotlivé větve.

Po pročištění přišlo na řadu drátování. Dříve Hron používal měděný drát, který získával od elektrikářů na stavbách. Poté přešel na hliníkový, který je více variabilní. „Aby z toho nebyla hokejka, ohnu stromek i na druhou stranu,“ předváděl tvarování kmene a upozornil, že listnaté stromy jsou křehčí než jehličnany. Pěstitelé se snaží dosáhnout toho, aby bonsaj působila jako dokonalá zmenšenina starého stromu.

Šárce Rychnovské se druhý ročník výstavy líbil. „Je to úžasné, bonsaje vypadají jako skutečné stromy,“ uvedla Rychnovská. Na výstavě byli k vidění i japonští kapři Koi, kteří jsou tvarově podobní českému typu. Odlišují se však výrazným zbarvením v červené a černé barvě.

Klíčová slova: bonsaje, Brno, botanická zahrada, Petr Hron, bonsajistika, tvarování

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.