11.05.2017 17:23


Tutorství je skvělý způsob, jak si najít nové přátelé a vycestovat za nimi do ciziny, říká tutorka Gabriela Ostárková

Autor: Jan Kočenda | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Studentka Gabriela Ostárková je dobrovolnicí v neziskovém Mezinárodním studentském klubu, ve kterém dělá tutorku. Náplní její práce je starat se o příchozí zahraniční studenty a zpříjemnit jim pobyt v České republice. Ostárková v této práci vidí příležitost, jak si zlepšit angličtinu a poznat nové lidi z ciziny.

Foto: Jan Kočenda  Gabriela Ostárková si může díky tutorství zlepšit svou angličtinu nebo poznat nové přátelé.

Brno – Gabriela Ostárková je členkou Mezinárodního studenstkého klubu, kde působí jako tutorka. Má na starost nově příchozí zahraniční studenty, kterým se snaží usnadnit život v Brně. Díky tutorství si udělala mnoho nových přátel, za nimiž hodlá vycestovat. „Mám kamarády z Bosny, Francie či Polska a už jsem s nimi domluvená, že určitě přijedu,“ říká.

Jak vás napadlo stát se tutorkou?

Nechtěla jsem ztratit kontakt s angličtinou, protože ve škole už žádné anglické předměty nemám a zároveň mě baví poznávat další kultury a lidi. Je to skvělý způsob, jak si najít nové přátelé a případně za nimi vycestovat do ciziny.

Co je náplní vaší práce?

Jako tutorka se starám o zahraniční studenty, kteří přijedou do Brna. Jde zejména o první týden semestru, kdy je důležité je uvítat, ukázat, kde jsou koleje, pomoct s registrací na imigrační policii a vysvětlit, jak v Brně žijeme. Poté už jen záleží, zda společně chceme trávit čas či nikoliv.

Co vás na tutorství baví nejvíce?

Baví mě na tom aktivity, které obvykle dělám i se svými českými kamarády. Jít ven, dát si víno a povykládat si. Kvůli angličtině je konverzace trochu složitější, ale o to zábavnější.

Co je naopak nejtěžší?

Nejtěžší je ten první týden, kdy zahraniční studenti přijedou. Jako tutorka se jim musím plně věnovat, protože na začátku mě potřebují nejvíc. Dále je hodně složité snažit se jim odpovídat na dotazy, na které neznám odpověď. Dosud nevím, který mobilní tarif je pro studenty na Erasmu nejvýhodnější.

Jak moc je náročné skloubit školní povinnosti s tutorstvím?

Stíhám dělat tutorku, pracovat a ještě chodit do školy. Takže si myslím, že až tak náročné to není. Kromě toho prvního týdne, který je hektický. Pak záleží jen na člověku, jak moc se chce zahraničním studentům věnovat.

Jaký typ akcí pro zahraniční studenty pořádáte?

Na začátku semestru připravují dobrovolníci klubu orientační týden, díky kterému mohou zahraniční studenti zábavnou formou poznat Brno, představit sebe a svou zemi, nebo se naučit pracovat s univerzitním informačním systémem. Jinak po celý semestr mohou navštěvovat hospodské kvízy či party v klubech.

Jak jsou na tom studenti z ciziny s Angličtinou?

Studenti ze Španělska nebo Číny mají s komunikací často problémy, ale nelze to zobecňovat. Najdou se i tací, jejichž angličtina je na úrovni Nizozemců, Skandinávců či Němců, kteří hovoří mnohdy lépe než já. Kupodivu obstojně mluví také Američané.

Zůstáváte s vašimi svěřenci v kontaktu?

Většina z nich v Brně zůstává rok, a tak se pravidelně scházíme. Mám kamarády z Bosny, Francie či Polska a už jsem s nimi domluvená, že je určitě přijedu navštívit do jejich země.

 

Gabriela Ostárková pochází z Ostravska a je studentkou třetího ročníku psychologie a mediálních studií na Fakultě sociálních studií Masarykovy Univerzity. Tutorkou je v Mezinárodním Studentském klubu už druhým semestrem.

Klíčová slova: ISC, tutorství, Mezinárodní Studentský klub, Erasmus, zahraniční studenti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.