03.11.2019 21:13


Turisté si v Česku za ubytování připlatí, stanovuje to novela zákona

Autor: Kateřina Neumannová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Prezident Miloš Zeman podepsal 23. října vládní novelu, která slučuje ubytovací, lázeňské a rekreační poplatky. Novela zákona o místních poplatcích se tak přímo vztahuje na krátkodobá ubytování typu Airbnb, HomeAway či Vrbo. Od prvního ledna se spojení poplatků vyšplhá až do výše jednadvacet korun na osobu za noc. Zdraží se tak ubytování turistů v České republice. Zároveň novela stanovuje, že od roku 2021 budou moci zastupitelé obcí navýšit poplatek až na částku 50 korun. 

Poplatek za ubytování se v roce 2021 může zvednout až na 50 korun.

Praha – Vládní novelu, která upravuje zákon o místních poplatcích, na konci října podepsal prezident Miloš Zeman. Od nového roku se tak sloučí ubytovací poplatek s lázeňským a rekreačním. Tato změna je přímo mířena na provozovatele soukromého ubytování. „Samozřejmě se mě to dotkne. Budu muset o tu danou částku navýšit ubytování. A to se hostům nebude líbit,“ říká provozovatel ubytování Airbnb Kryštof Káninský. Částka se navýší až na možnou hranici 21 korun za jednu noc na jednoho klienta.

Airbnb je v současnosti hojně využívaná internetová platforma, na které si uživatel může zarezervovat a koupit ubytování v soukromém bytě či domě. Tato varianta pronájmu pokoje je často levnější než hotel, ale nezaračuje takový komfort či soukromí. „Ubytování podobného rázu nepoužívám. Raději se ubytuji v hotelu, protože mi to přijde spolehlivější. Jednou jsem na to koukal a opravdu se mi nechce sdílet koupelna s někým cizím," mračí se příležitostný cestovatel Petr Stibor.

V současné době platí pro pronajímatele krátkodobých pobytů pouze rekreační poplatek, jehož výšku určují zastupitelé obcí a maximální hranice je patnáct korun za osobu na noc. Po sloučení poplatků bude maximální částka o šest korun dražší. „Rozdíl se nezdá tak velký, ale přece jen to hosty může odradit. Horší to bude přespříští rok,“ tvrdí Káninský. Od roku 2021 se pak tato částka může navýšit až na 50 korun, jak uvádí novela. Poplatek budou moci tedy obce vymáhat až do částky 50 korun za osobu na noc, ale nemusí tohoto navýšení využít. Samozřejmě je možné, že této příležitosti využijí pro navýšení svého rozpočtu. V tom případě se může dovolená v České republice pro pár na pět nocí prodražit až o 500 korun.

Novela nabude platnosti už za dva měsíce a provozovatelé soukromých ubytovacích zařízení mají dvě možnosti. Mohou své služby o danou částku, kterou v oblasti určí zodpovědná obec, navýšit a poplatek tak zaplatí ubytovaní turisté. Nebo mohou cenu ponechat stejnou a poplatky tak budou platit z příjmu sami hostitelé. Důvodem pro tento krok je snaha ministryně financí Aleny Schillerové zařídit pro provozovatele hotelů vyrovnané podmínky jako pro vlastníky soukromých ubytování.

Nově zavedený poplatek ale neovlivní jen návštěvníky z ciziny, ale i obyvatele České republiky. „Výše poplatku ovlivňuje rozhodování domácích turistů, zda se v dané obci ubytují a může snížit konkurenceschopnost dané destinace,“ uvádí ve svém stanovisku na webových stránkách Asociace hotelů a restaurací ČR. Proto se například už letošní silvestrovský pobyt v Krkonoších může o desítky korun prodražit.

Někteří poslanci dokonce navrhovali navýšení poplatku až na 150 korun za osobu na noc, ale tyto koncepty byly zamítnuty. „V ostatních velkých městech Evropy je sice poplatek o něco vyšší, ale možná i proto si turisté vybírají dovolenou právě u nás. V porovnání s Paříží nebo Římem je Praha levná. A tím i atraktivní,“ vysvětluje Kániský.

Následky rozhodnutí poslanců o sloučení a navýšení rekreačního, ubytovacího a lázeňského poplatku provozovatelé Airbnb poznají za několik měsíců, ale už se na to připravují. „Přemýšlím, jak to udělám. Bude to teď boj o nabídnutí nejnižší ceny, ale musí se to stále vyplatit,“ zamýšlí se provozovatel několika pokojů přes Airbnb Káninský. Zavedení novely by také mělo pomoci kontrolovat odvádění daní za provoz soukromých ubytování.

Klíčová slova: Airbnb, cestovní ruch, cestování, ekonomie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.