09.03.2017 16:23


Tuhá zima ceny medu neovlivní, pro včely byla příhodná

Autor: Michaela Kolková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Přestože byla letošní zima mrazivější než obvykle, včelaři nemuseli otevírat úly s obavami. Včelám se při těchto teplotách dařilo dobře a ceny medu by proto v závislosti na chladném počasí neměly růst.

 

Brno - Čeští včelaři se shodují na tom, že letošní mrazivá zima včely neohrozila natolik, aby zásadně snížila jejich počty. Stabilní, i když nízká teplota, naopak včelám spíše prospívá. „Teploty pod nulou jsou pro včely příhodné, pokud jsou ustálené. Včelí roj na zimu vytvoří chumáč, uvnitř kterého si udržuje stálou teplotu. Uprostřed je pak včelí matka, o niž se ostatní během zimy starají,“ popisuje brněnský včelař Milan Žižka.

Stabilní, i když nízká teplota včelám prospívá| Foto: Michaela Kolková)


Pokud jsou teploty během zimy proměnlivé a střídají se teplé dny se studenými, včely mají sklon svůj chumáč rozvolňovat. V důsledku toho spořádají více zásob, což může následně ovlivnit i ceny medu. „Mohlo by se zdát, že když je zima chladnější, budou mít včely větší spotřebu zásob. To však není pravda. Většinou spotřebu zvýší, když se shluk rozvolní, a to se děje právě při oteplení,“ vysvětluje Žižka. Letošní zimní počasí bylo převážně stabilní, a nezpůsobilo proto včelám výrazné potíže. Vyšší úmrtnost se mohla projevit pouze u slabých jedinců. „Jisté teplotní limity k přežití včely mají, ale tato zima rozhodně nebyla taková, aby v podmínkách České republiky nějak ohrozila jejich schopnost přezimovat,“ říká Antonín Přidal z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství.


Velké ztráty včelstev tak kvůli letošním mrazům nehrozí, stejně jako zdražování medu. Jeho cenu ovlivňuje především nabídka na trhu, síla včelstva i příznivé počasí. Aktuální ceny medu se pohybují v rozmezí od sto padesáti do dvou set korun za kilo, což podle včelařů není moc. „Česká republika je absolutní jedničkou v počtu obyvatel na jednoho včelaře, a kvůli tomu máme nejlevnější med v Evropě,“ říká Přidal. Za jakou cenu se med bude tento rok prodávat, zatím není jasné. „Tuhá zima by na cenu medu neměla mít vliv. Říct dnes, kolik medu bude a za jakou cenu, vyžaduje dobrou křišťálovou kouli a zkušenou vědmu,“ komentuje včelař Karel Zahradník z Bystřice pod Hostýnem.

Kolísavé teploty ale nejsou pro včely jedinou hrozbou. Výrazně ohrozit je může také onemocnění varroáza, kterou způsobuje parazit kleštík včelí, odborně zvaný Varroa destructor. Především kvůli tomuto roztoči nepřežila zimu v roce 2015 pětina včelstev v Česku.

Klíčová slova: včely, med, včelaři, zima, včelařství, mráz

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.