17.03.2019 19:40


Tu a tam je potřeba obětovat více, než bych chtěl, říká komentátor e-sportu Jiří Johanides

Autor: Jolanta Svobodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

E-sport, neboli elektronický sport ve formě počítačových her nebo her na konzoli, zaujal jednadvacetiletého Jiřího Johanidese natolik, že se jím dnes prakticky živí. Za skoro tři roky práce v oblasti počítačových her si již vyzkoušel komentování nejprestižnějšího evropského turnaje v e-sportu a nyní se připravuje na komentování Mistrovství České republiky.

Jiří Johanides při komentování zápasu

S komentováním jste začínal pod záštitou Hitpointu, jak byste jeho činnost popsal někomu, kdo o e-sportu slyší poprvé?

Hitpoint je herní agentura, která se zabývá pořádáním a organizováním elektronického sportu a událostí s ním spojených. Zajišťuje také československé přenosy zahraničních akcí, především ve hrách Counter-Strike: Global Offensive a League of Legends. Pod Hitpointem jsem komentoval dlouhou dobu, nicméně od prosince minulého roku jsem s touto agenturou ukončil přímou spolupráci. V současné chvíli se tedy pohybuji jako freelancer, nejsem tedy s nikým vázán a mohu komentovat pro koho chci.

Jak vlastně Hitpoint vzniknul?

První turnaje a akce probíhaly už v roce 2012, tehdy v Sále Břetislava Bakaly v Brně. V raných letech se akce týkaly finálových turnajů online lig v nejrůznějších hrách, které v té době byly u nás populární. Všechny zásluhy patří Ondřeji Báčovi, který Hitpoint založil právě s myšlenkou spojení těchto finálových turnajů pod jednu hlavičku.

Jak jste se dostal ke komentování?

Dlouho jsem se překonával a zprvu jsem si vůbec nebyl jist, zda do toho jít. Kdysi v létě 2016 vypsal Ondra Báča na Facebookovou skupinu, kde jsou sdruženi hráči a hráčky ze Svitav, že shání nové komentátory pro dvě hlavní hry Hitpointu - Counter Strike: Global Offesive (CS:GO) a League of Legends. Jednoho večera jsem se nakonec odhodlal a odpověděl, že bych zkusil CS:GO. Tuhle hru jsem sledoval již rok a půl a byla to příležitost, která by se nemusela opakovat. Během léta jsem pak nahrál vlastní komentář, který jsem do Hitpointu zaslal a po jeho zhlédnutí jsem dostal pozvánku na komentování DreamHack Open Bucharest 2016. Od té doby jsem na sobě pracoval a zlepšoval se. Zatím jsem toho nikdy nezalitoval.

Komentoval jste už i na vyšší úrovni než v Hitpointu?

Ve většině ohledů je Hitpoint na československé e-sportové scéně vrchol, nicméně komentoval jsem i pro jiné agentury či společnosti. Jediné, co si zatím do svého výčtu komentování nemohu připsat je Mistrovství České republiky. Ale to je můj cíl pro letošní rok.

Spolu s hitpointem pořádáte i různé e-sportové akce, co je jejich hlavní náplní?

Pobavit, potěšit, nalákat a promovat. V první řadě je úkolem ukázat, že i na malém městě umíme být světoví. Není to snadné, není to levné, ale s talentem, který se v Hitpointu nachází, to je poměrně zábava. Je potřeba zajistit hned několik věcí. Harmonogram finálových utkání online lig, vedlejší doprovodný program pro návštěvníky, aby si měli jak užít pauzy mezi zápasy a hlavně online přenos utkání. Vysílání a prezentace akce formou přímého přenosu na internetových platformách je alfa a omega, neboť dost fanoušků přijede týmy podpořit přímo na finále, ale valná většina utkání sleduje z pohodlí domova.

Akce pořádáte hlavně ve Svitavách, kde ale kapacita není příliš velká, neplánujete i rozšíření?

Kapacita ve Svitavách není největší, ale je potřeba přihlédnout ke komornosti daného prostředí. Z poloviny naplněné haly a sály vám nedají takové krásné prostředí a atmosféru jako natřískaný sál ve Svitavách. Na druhou stranu v minulém roce se Hitpoint ukázal v rámci Game Access Expa na Brněnském výstavišti, ovšem ohlasy nebyly zrovna pozitivní a tak prozatím platí plán F Fabrika Svitavy.

Mimo komentování nově pracujete i jako tiskový mluvčí Svitav, nemáte problém obě práce skloubit?

Nemohu říci, že by to bylo snadné. Jak práce tiskového mluvčího, tak práce komentátora jsou dosti časově i nervově náročné. Člověk je v neustálé komunikaci, plní si diář a musí si hlídat určité termíny. Zároveň většina akcí je o víkendu, tudíž dojíždět někam není nejjednodušší, obzvlášť když ještě sportuji a snažím se udržet si jistý sociální život, ať už s přítelkyní nebo přáteli. Pokud se někdo vydá na tuto dráhu, musí počítat s tím, že tu a tam tomu obětuje možná i více, než by chtěl.

Co považujete v e-sportové kariéře za váš největší úspěch?

Zde je to pro mě asi jasné. Před dvěma týdny jsem se vrátil z polských Katovic, kde jsem zažil nejlepší zážitky ve své dva a půl roku dlouhé kariéře. S československou divizí společnosti Electronic Sports League (ESL) jsme dostali možnost komentovat nejprestižnější turnaj světa ve hře CS:GO - IEM Katowice 2019. Ve světě e-sportu je totiž Majorem, nejvyšší úrovní turnajů. Abych to zjednodušil, v CS:GO je Major něco jako mistrovství světa v jiných sportech. Právě ESL nám dala možnost komentovat přímo z místa dění ze Spodek Areny. Byla to možnost seznámit se s profesionálními komentátory, nejlepšími hráči světa a projít si celé zázemí akce, která byla letos pořádaná již popáté.

Klíčová slova: e-sport, hitpoint, counter strike,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.