11.05.2012 15:02


Tradičním průvodem masek odstartoval brněnský Majáles

Autor: Jana Lichá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Průvod masek a studentů dnes zahájil brněnský Majáles. Těsně před polednem vyrazil z náměstí Svobody špalír lidí a pokračoval přes Nové Sady až na místo konání akce. Kolemjdoucí mohli v zástupu vidět nejen jednotlivé kandidáty na titul Krále Majálesu, ale i vysokoškoláky, různé masky a mažoretky.

Brno Náměstí Svobody se dnes proměnilo v pestrobarevný chumel lidí. Oficiální zahájení tam měly tradiční májové slavnosti, které každoročně začínají průvodem masek a studentů. Sraz stanovili organizátoři na jedenáct hodin dopoledne, samotný pochod však vyrazil až těsně před polednem. Akci zdokumentovala Jana Lichá.

Jednotliví kandidáti na titul Král Majálesu reprezentovali svou vysokou školu. Své zástupce tu měla například Masarykova univerzita, Vysoké učení technické či Mendelova univerzita. Každý král měl k dispozici svou družinu, která mu pomáhala s výzdobou alegorických vozů, raftů. K výzdobě studenti použili balónky, fáborky a další ozdoby. Každý se snažil o to, aby jejich vůz byl co nejvíce originální.

Uchazeče o Krále Majálesu mohli kolemjdoucí lehce rozpoznat, od ostatních účastníků se lišili speciálními kostýmy. Jeden z nich například zvolil oděv sultána.

Zbývající čas do zahájení pochodu si mladí lidé krátili zábavou. Někteří skákali salta, jiní poskytovali rozhovory novinářům a fotografům a ostatní se snažili osvěžit vychlazeným nápojem.

V čele davu jel policejní vůz, který zajišťoval všem účastníkům bezpečí před brněnskou dopravou. Následovalo auto pořadatelů Majálesu a dále kočár s loňským Králem Majálesu. Ten ochotně pózoval fotografům a mával nejen své družině, ale i všem pochodujícím. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Součástí špalíru byl i soubor mažoretek, které všem kolemjdoucím předvedly nacvičenou sestavu.

Ještě poslední úpravy a přesně ve třičtvrtě na dvanáct vyrazil průvod směrem k Novým Sadům, kde se kandidáti na Krále Majálesu nalodili se svou družinou na raft a pokračovali k místu určení.

Někteří vysokoškoláci se převlékli do různých kostýmů. Účastníci mohli vidět generály, princezny, baletky, Aladina i masku prasete.

Jedna královská družina nesla svého panovníka přímo v raftu a ten se brzy stal terčem všech přítomných fotografů. Mával nejen na účástníky procesí, ale i na cestující projíždějících tramvají.

Dav pokřikoval různá hesla, troubil na trumpety a dával najevo všem Brňanům, že májové studentské slavnosti začaly.

Na Nových Sadech se královské družiny rozloučily se zbytkem zástupu a pokračovali v putování po vodě. Zbytek odešel po stezce směrem k areálu Hněvkovského, kde se festival dnes odehrává.

Klíčová slova: aktualita ,Majáles, průvod, masky, studenti

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.