02.11.2020 21:35


Tour de France 2021 odhalila svou tvář: Do programu se vrací slavný kopec Tourmalet

Autor: Dominik Pohludka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Tour de France odhalila svou podobu pro příští sezónu. 108. ročník „staré dámy“ odstartuje 26. června v Brestu. Na závodníky čeká 3383 kilometrů během kterých absolvují dvě časovky či dva výstupy na Mount Ventoux během jednoho dne. Tradiční dojezd na Champs-Elysées se uskuteční 18. července.

Oficiální trasa Tour de France 2021. Zdroj: letour.fr

Paříž – Příští ročník slavné Tour de France odstartuje netradičně již 26. června. Důvodem je časová kolize s olympiádou a mistrovstvím Evropy ve fotbale. Právě kvůli fotbalovému Euru se také přesunul start závodu z původně plánované Kodaně do Brestu. Z dánské metropole bude Tour startovat až v roce 2022.

Po startu v Brestu, který bude už počtvrté v historii hostit slavnostní zahájení závodu, vyrazí peloton na 3 383 kilometrů dlouhou trať. V Bretani čekají na jezdce čtyři etapy. Na programu je například stoupání Mur de Bretagne, který bývá označován jako „bretaňské Alpe d´Huez“.  

Mezi městy Vierzon a Le Creusot čeká na jezdce 248 kilometrů dlouhá kopcovitá trať. Bude to zároveň nejdelší etapa za posledních dvacet let. Na druhý den čeká peloton etapa přes Col de la Colombiere končící ve středisku Grand Bornard.

Na ikonickou horu Mon Ventoux pojede letos peloton hned dvakrát během jednoho dne. „Chceme horu ukázat ve všech jejích podobách," vysvětlil při slavnostním představení trati ředitel závodu Christian Prudhomme. Hora přezdívaná jako Obr z Provence by mohla ukázat, kdo bude největším favoritem závodu. Náročné budou i pyrenejské etapy. Po devíti letech se totiž do programu Tour vrací slavný kopec Tourmalet. „Jezdci budou mít mnoho příležitostí zaútočit a překvapit," doplnil Prudhomme.

Netradiční jsou také hned dvě časovky, které ukazují odklon od trendu posledních let. „Je to poprvé od roku 2017, co máme dvě individuální časovky," připomněl Prudhomme. První se pojede v pátý den závodu na trase Changé – Laval. Druhá z Libourne do Saint-Emilion je na programu v předposlední den závodu. Právě v Saint-Emilion tak bude zřejmé, kdo se stane vítězem 108. ročníku Tour de France. Celkové vítězství bude obhajovat Slovinec Tadej Pogačar.

Klíčová slova: tour de france 2021, cyklistika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.