20.03.2012 15:01


Tour de café Brno

Autor: Petra Svitavská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Skvělá káva, stylové posezení, příležitost relaxovat – to jsou hlavní důvody, proč lidé navštěvují kavárny. V Brně je jich nespočet, ale zdaleka ne všechny nabízejí kvalitní služby. Kam si tedy přijít vychutnat lahodný černý nápoj? Voilà – tady jsou tři kavárny, které rozhodně mají styl. Stačí jen najít si chvíli volna a brněnská tour de café plná cestování prostorem i časem může začít.

Čaj i kávu servírují číšníci v Air café profesionálně. Foto: Petra SvitavskáPrvní zastávka je zároveň exkurzí do minulosti. Kavárna Air café je inspirovaná československými letci, kteří bojovali za druhé světové války ve Velké Británii. Na stěnách visí plno autentických fotografií a plakátů, v rohu stojí figuríny v uniformách britského vojenského letectva. Dobovou atmosféru dokresluje swingová hudba 30. a 40. let.

Zatímco oči návštěvníků zkoumají nafouklý záchranný člun, vždy usměvavý číšník přináší nápojový lístek. Pestrá nabídka kavárny sahá od kávových specialit až po koktejly se stylovými názvy, jako je třeba Prokletý křižník Trinidad, Most přes řeku Kwai či Tobrucká krysa. Kromě nápojů si návštěvníci také mohou zakoupit historické knihy či kvalitní rumy.

Přestože kavárna otevřela teprve před půl hodinou, je skoro plno. Večer to bývá ještě horší, naopak v neděli je zavřeno. „Ještě nějaké přání?“ ptá se číšník vesele. V nápojovém lístku je sice stále ještě co objednávat, ale je třeba pokračovat dál.

Dvě mladé maidky v typických uniformách obsluhují zákazníky. Foto: Petra SvitavskáZ Británie se vzdušnou čarou přesouvám do Japonska. Maid café, kavárna ukrytá v obchodním komplexu na Kabátníkové ulici, dodržuje japonské tradice. „Vítejte doma!“ zahlásí ihned po vstupu do kavárny servírka v krátkých červených šatech a bílé vestě. Spěšně přináší sklenici vody a vlhký ručník na očištění rukou. Z nápojového lístku se dozvídám, že se těmto servírkám v tradičních viktoriánských uniformách říká maidky. Jejich práce zdaleka nekončí nošením pití, snaží se hosty hýčkat a rozptýlit. Na požádání proto předčítají denní tisk, hrají s hosty stolní hry nebo věští budoucnost.

Nabídka káv je v Maid café spíše standardní, obohacená o několik mléčných koktejlů či tradiční fondue. Návštěvníci mají také možnost půjčit si stolní hry, knihy či Manga. „Manga jsou japonské časopisy,“ vysvětluje ochotně jedna maidka. Trochu netradiční je možnost pokuřovat vodní dýmku.

Maid café vyhovuje svým stylem spíše mladým lidem. I teď je tu plno středoškoláků, kteří využívají zajímavých služeb kavárny. Skupinka studentů u vedlejšího stolu hraje zapůjčené Člověče, nezlob se. Jedna z dívek cosi pobrukuje do mikrofonu - karaoke a jiné hudební hry jsou pro návštěvníky velkým lákadlem. „Prásk!“ ozve se rána, když jeden z chlapců omylem shodí sklenici ze stolu. Nikdo mu však nehodu nevyčítá a vstříčný majitel kavárny pospíchá posbírat střepy. Středoškolákům také vyhovuje otevírací doba kavárny, která začíná každý den až v jednu hodinu odpoledne. Ale pojďme zase o kousek dále.

V Marilyn café připravují pro hosty téměř každý den jinou kávu. Foto: Petra SvitavskáNa třetím a zároveň posledním stanovišti mě stroj času přesouvá opět o několik dekád zpátky. Tentokrát ale do Ameriky v 50. a 60. letech, kdy si snad každá žena přála vypadat jako Marilyn Monroe. Stěny Marilyn café na Purkyňově ulici zdobí plakáty slavné krásky a na parapetech stojí modely dobových aut. Z rádia navíc zní božský hlas Elvise Presleyho.

Výběr nápojů je rozhodně nadstandardní - zahrnuje kávové speciality, alkoholické i mléčné koktejly a speciální limonády. Mezi ně patří například Americká limonáda, tedy směs džusu, grenadiny a nakrájeného ovoce. Nabídka se navíc téměř každý den obměňuje podle toho, který druh kávy je zrovna na mlýnku.

Umístění kavárny je bohužel pro mnoho lidí trochu z ruky. Ani výhled z okna není moc příjemný - na jedné straně hlučná silnice, na druhé šedý dvorek. Navíc o víkendu má kavárna zavřeno. Kde jinde v Brně ale koupíte tradiční teplý čokoládový dortík? Lákavá je také možnost odnést si nápoj s sebou, což je dokonce o pár korun levnější než jeho konzumace v kavárně.

Tady má pouť napříč brněnskými kavárnami končí. Opouštím svět sexy hereček a zpěváků a strojem času se vracím zpět do Česka na počátku 21. století. A na voňavý černý nápoj mohu zase na nějakou dobu zapomenout.

Klíčová slova: kavárny Brno, káva, Air café, Maid café, Marylin café, styl

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.