03.04.2012 16:04


Tomáš Votruba spí čtyři hodiny denně a problémy s deadliny nemá

Autor: Šimon Barnat | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Student Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Tomáš Votruba má oproti běžným lidem každý den několik hodin navíc. Získává je v době, kdy všichni ostatní spí. Věnuje se totiž polyfázickému spánku.

Tomáš Votruba se věnuje polyfázickému spánku jako jeden z mála v České republice. Foto: Tomáš VotrubaPolyfázický spánek je v zahraničí poměrně populární, v České republice se mu věnuje pár jednotlivců. Jedním z nich je i student psychologie Tomáš Votruba, který o tomto fenoménu píše i bakalářskou práci. „Monofázický spánek trvá průměrně osm hodin a člověk spí pouze jednou. Pokud spíte polyfázicky, odpočíváte víckrát denně a stačí vám na to méně času,“ vysvětluje základní myšlenku Tomáš. V současnosti praktikuje takzvaný Everymen spánek. „V noci spím od tří do šesti, tomu se říká core spánek, a pak přes den třikrát dvacet minut. Těmto krátkým úsekům se říká napy, v překladu šlofíky,“ přibližuje. Tato organizace spánku přináší i spoustu problémů. „Everymana zkouším jedenáct dní. Předevčírem jsme byli s kamarády na akci a já dva šlofíky vynechal. Zkusil jsem to dohnat čtyř a půl hodinovým spánkem, ale moc to nepomohlo, celý den jsem byl mimo. Dnes už je všechno v pořádku,“ popisuje drobné strasti.

Polyfázický spánek není pro každého. Pokud člověk efektivně nevyužívá čas s monofázickým, kratší spánek se šlofíky mu nepomůže. „Důvodů pro změnu svého režimu jsem měl víc.  Primárně jde o životní spokojenost. Abych stíhal vše, co potřebuji. Měl jsem pocit, že něco chci dělat, ale nemám na to čas nebo energii. Takhle můžu rozložit síly během dne a věnuju se všemu, čemu chci.  Není to samoúčelné, abych mohl říkat, že mám víc času.  Když mají lidé víc času a neumí ho využít, je to celkem nesmyslné,“ varuje všechny nadšené studenty zasažené prokrastinací. „Další výhodou je delší den, vnímám víc věcí. A když jsem unavený, dám si šlofíka a všechno je zase nové a veselé. Navíc když jdu na párty a vynechávám napy, tak spánková deprivace působí jako alkohol a já mám zábavu zadarmo,“ vyjmenovává téměř kompletní seznam výhod Tomáš.

Začít s polyfázickým spánkem není příliš složité. „Důležité je spát pravidelně. Spěte jako dřív a začněte přidávat šlofíky a třeba po třech dnech uberte v core spánku hodinu a půl. Nesmí se čekat moc dlouho, tělo se potom neadaptuje. A když to jde, uberte dalších devadesát minut a přidejte druhého šlofíka. Dobré je si to osahat, čtrnáct dní to zkoušet, pokazit to a pak to zkusit znova. Člověk na tom musí hodně pracovat,“ vysvětluje první krůčky k polyfázickému spánku Tomáš. Nejčastější chybou podle Votruby je nedostatečná motivace a malá sebekázeň. Vynechání jednoho šlofíka, i když se člověk cítí dobře, má velký dopad na kvalitu celého dalšího dne. Pokud člověk nestíhá, měl by nějaké napy ubrat a v noci spát déle.

Nejextrémnějším případem polyfázického spánku je Uberman. „Člověk spí šestkrát denně pouze dvacet minut. Ale to už pro tělo není přirozené, navíc se to nedá použít v reálném životě. Člověk by musel být kompletní asociál,“ vysvětluje Tomáš. Pozitivní efekt má i mnohem jednodušší bifázický spánek, kdy se k monofázickému přidá jeden odpolední šlofík. „Neuspoří to mnoho času, ale je to stejné jako s jídlem. Taky není dobré jíst jednou denně večer,“ vysvětluje Votruba. Odpolední šlofíky však mají i své nevýhody. „Odpoledne mám třeba sportovní akci nebo potřebuji jít něco vyřídit po škole a nemůžu, protože musím půlhodiny spát. Taky bych neměl být vzhůru déle než šest hodin. A to je asi nejhorší, nemůžu například chodit na výlety,“ uzavírá český průkopník ve výzkumu polyfázického spánku Tomáš Votruba.

Klíčová slova: spánek, schmutzka, polyfázický, timemanagement, prokrastinace

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Otruba a Fidzil | 16. 04. 2012, 11:49
trololololololololol
oujé | 14. 04. 2012, 16:09
Jasně, a místo sexu masturbace - člověk taky ušetří spoustu času a výsledek je stejný, no ne ;)
lx | 05. 04. 2012, 23:14
ale tohle je narozdíl od předchozího Nr.1 zajímavý článek
jp | 05. 04. 2012, 16:33
Tady má někdo rád klávesu F5, což?