03.05.2013 22:08


Tomáš Pětivlas: Špičkový basketbal se v Brně udrží především díky mladým hráčům

Autor: Michal Dvořák | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

V Brně začínal trénovat mládežnické celky. Později zde působil jako asistent trenéra v nejvyšší basketbalové soutěži. Po podzimním návratu do moravské metropole převzal Tomáš Pětivlas předposlední tým prvoligové tabulky. Na začátku letošního roku již jeho svěřenci vyhlíželi nejvýhodnější pozici pro play-off, kde si suverénně poradili s pražskou Spartou a zajistili si tak postup do Mattoni Národní basketbalové ligy. Budoucnost brněnského basketbalu v rozhovoru přiblížil hlavní trenér Tomáš Pětivlas.

Trenér Tomáš Pětivlas dostal brněnský tým ze dna tabulky na její vrchol během jediné sezony. Foto: Michal Dvořák

Brno – Brněnský mužský basketbal učinil v letošní sezoně velký krok k vybudování vrcholového týmu v největším moravském městě. Hráči Jihomoravského basketbalového centra MMCITÉ Brno postoupili do Národní basketbalové ligy a před celým klubovým vedením nyní leží náročný úkol – připravit mladý tým na daleko náročnější hru, než na jakou byli zvyklí doposud.

Zkušenosti s trénováním v Národní basketbalové lize již máte. Bude vaše angažmá v příští sezoně v něčem podobné, jako bylo to ve Svitavách?

Moje úplně první zkušenost s nejvyšší soutěží byla zde v Brně, kde jsem zastával roli asistenta trenéra Zdeňka Hummela. Takže se sem vracím, tentokrát však v pozici hlavního trenéra. Myslím, že nadcházející sezona se bude podobat hlavně první části mého svitavského působení, kdy jsme hráli o udržení v soutěži. Na soupisce bylo mnoho mladých českých hráčů, stejně jako je tomu v současném brněnském týmu. Druhá sezona už probíhala v jiném duchu, protože klub pracoval s větším rozpočtem a mohl si dovolit podepsat smlouvy s kvalitnějšími hráči. V každém případě to bude pro naše hráče výzva dokázat, že do Národní basketbalové ligy patří.

Jaké změny bude muset tým prodělat, aby byl konkurenceschopný i v nejvyšší soutěži?

Poté, co lídr týmu Štěpán Vrubl ukončil hráčskou kariéru, bude třeba jeho místo zaplnit. Od vedení mám slíbeno, že přivede ještě jednoho rozehrávače. Buď se bude jednat o mladého Čecha, nebo kvalitního cizince. To budou jediné větší peníze, které klub investuje do nových hráčů. Chceme také získat ještě další dva mladíky. U nich však záleží na tom, zda se dostanou v Brně na školu. První se jmenuje Yannick Habily, je to ostravský hráč, který působil i v širším národním výběru dorosteneckých reprezentantů do devatenácti let. Druhým je Martin Strážnický ze Žďáru nad Sázavou. Oba dva jsou velmi talentovaní rozehrávači. Chceme jít tedy stejnou cestou, jakou vyrazil Univerzitní sportovní klub Praha, a dávat prostor mladým hráčům.

Někteří mladí hráči z jiných klubů, například Ondřej Kohout, Jaromír Bohačík a Jakub Krakovič, u vás v několika zápasech hostovali. Budete se s nimi snažit udržet spolupráci i v příští sezoně?

Bohužel to není možné. O Krakoviče bychom hodně stáli, ale prodloužil smlouvu v Ústí nad Labem. Co se týče Bohačíka s Kohoutem, těm končí smlouva v Prostějově. Přestože bychom je v Brně moc chtěli, myslím, že finančně budou nad naše možnosti. Jsou to nesmírně talentovaní hráči a určitě dostanou jinde lepší nabídky, než jim můžeme poskytnout tady v Brně.

Co bylo hlavní příčinou vašeho úspěchu v první lize? V čem je největší síla týmu?

Když jsem do Brna přišel, nacházel se tým na předposlední příčce. Herně na tom nebyl příliš dobře a bylo potřeba zapracovat především na obraně. Hodně pomohlo, že jsou spolu hráči dlouho pohromadě a skoro všichni jsou mladí. Zkušenosti do naší hry zase přinesli Vrubl, Norwa a Maric. Michal Norwa potom předvedl v play off výbornou práci v obraně. Důležité bylo i veliké zlepšení křídelníka Filipa Šmída, který nejprve zvažoval odchod z týmu. Dostal však ode mě velkou důvěru a postupně se vypracoval tak, že si o něj řekl dokonce Prostějov. Nyní je v něm na hostování a bojuje o semifinále v nejvyšší soutěži.

Jaká je naopak největší slabina brněnského týmu?

Obecně bychom potřebovali zlepšovat úspěšnost střelby, především ze střední a dlouhé vzdálenosti. Mladí hráči mají nevyrovnanou výkonost. Občas zahrají výborně, jako například když jsme hráli v Trutnově a David Nehoda dal čtyři trojky za sebou, a pak jsme museli zase několik zápasu čekat, než se trefí alespoň jednou. To bude také důležitý úkol, stabilizovat hru všech hráčů, a samozřejmě to ještě chvíli potrvá.

Čím se hráči zabývají po skončení sezóny? Užívají si volna, nebo stále trénují?

Hráči měli po postupu čtrnáct dní volno. Tento týden v pondělí jsme znovu začali trénovat. Byli jsme na bruslích, chodíme běhat, hrajeme volejbal a tenis. Věnujeme se tedy méně specifickým činnostem. Od příštího týdne začínáme s normální basketbalovou přípravou a posilovnou. V červenci dostanou hráči individuální plán na sportovní přípravu. Soupiska zůstává do příští sezony prakticky nezměněna a z toho plyne velká výhoda. Máme tým neustále pod dohledem a všichni hráči spolu pravidelně trénují.

V posledních letech se mužskému basketbalu v Brně příliš nedařilo. Co je potřeba udělat ke stabilizaci brněnské pozice na basketbalové mapě České republiky?

Řekl bych, že současný projekt má šanci přežít díky tomu, že stavíme na mladých hráčích. Spíše vydrží takto budovaný tým, než když se narychlo seženou prostředky a nakoupí se hráči, kteří se neznají, a přivede se cizí trenér. Díky postupu sportovní cestou a bohatosti mládežnické základny slavící republikové úspěchy se také zvyšuje reálnost celého projektu. Letos jsme byli například druzí na mistrovství republiky v dorostenecké kategorii do sedmnácti let. Bude ale hodně záležet i na trpělivosti fanoušků. Protože tím, že jdeme o stupeň výše, rozhodně nemůžeme čekat, že budeme porážet týmy jako je Prostějov nebo Kolín. Od všech, včetně mě a celého vedení, to bude chtít velikou trpělivost, než se hráči zapracují na potřebnou úroveň. Národní basketbalová liga se hraje v mnohem rychlejším tempu, více se bojuje, je to mnohem fyzičtější než první liga. Když jsem se ze Svitav vracel do Brna, přišlo mi, že všichni hráči jen chodí. Jsem sám zvědavý jak, a hlavně jak rychle, se na vyšší rychlostní stupeň hráči adaptují.

Jaké máte cíle do příští sezony?

Za úspěch budu považovat postup do předkola play-off. Bude to nesmírně náročné. Jsem ale optimista a věřím, že tento cíl, umístit se do desátého místa, by se nám mohlo podařit naplnit. 

Basketbalu se detailně věnujete již dlouhou dobu. Jak se tento sport v posledních letech vyvíjí?

Určitě se mění. Například se opouští od klasických pivotů (podkošový hráč – pozn. ed.), dnes už jich po palubovkách tolik neběhá. Dříve byli třeba dva na hřišti, dnes si vystačíme s jedním nebo s žádným a můžeme hrát pouze s malou sestavou. Typickým univerzálem v našem týmu je Filip Šmíd, ten může hrát od rozehrávačské pozice až po vysoké křídlo. Takoví hráči jsou dnes nejvíce cenění. Musí být rychlí, silní a technicky vybavení. 

Klíčová slova: Brno, basketbal, Pětivlas, Mattoni NBL

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.