19.05.2013 14:19


Tmavomodrý festival představil Brňanům svět nevidomých

Autor: Michal Dvořák | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na Tmavomodrý festival v Brně, mezinárodní hudební přehlídku pro zrakově postižené děti a studenty, zavítaly téměř dvě stovky účastníků s různými vadami zraku. Jeho pořadatelé, Turistické informační centrum města Brna ve spolupráci s brněnským TyfloCentrem, letos přizvali i nevidomé hudebníky z Polska a Slovenska a festival tak získal mezinárodní charakter.


Divadlo Fortel si na zahájení festivalu připravilo hru Brněnské pověsti. Foto: Michal DvořákBrno -
Seznámit více lidí se životem nevidomých měl za cíl již dvacátý čtvrtý ročník Tmavomodrého festivalu, jehož organizátory byli Turistické informační centrum a Tyflocentrum města Brna. Letošní festival se konal od šestnáctého do osmnáctého května v sále Břetislava Bakaly neboli Bílém domě v Brně na Žerotínově náměstí. Ředitelka společnosti TyfloCentrum Brno Hana Bubeníčková zmínila jedinečnost celé akce, která si klade za cíl přilákat nejen děti a studenty, ale i lidi staršího věku. Připomněla také, že více než polovina seniorů trpí nějakou formou zrakového postižení.

Čankišou, Lidopop a Ukulele orchestra jako Brno jsou kapely, které se rozhodly podpořit Tmavomodrý festival. Jejich benefiční koncert proběhl ve středu patnáctého května v Sále Dominik na Dominikánské ulici. Den poté následovalo oficiální zahájení festivalu, na němž vystoupil soubor Divadélka Fortel a občanské sdružení Nová Akropolis s představením Brněnské pověsti.

Na Tmavomodrém festivalu se prezentovaly organizace poskytující péči a služby pro nevidomé a slabozraké v Brně a Jihomoravském kraji. „Slepecké písmo způsobilo, že nevidomí se mohli začít vzdělávat, toto vzdělání bylo však segregované. Teprve s vynálezem počítače pro nevidomé se tito lidé vrátili do běžných škol. Nevidomí nejsou schopni zpracovat obrovské množství informací, které se na ně v současné době valí. Postupně jsou pro ně zpřístupňovány webové stránky a učí se pracovat s nejmodernějším systémem Windows osm,“ vysvětlila přínos nových technologií Hana Bubeníčková.

Festival vyvrcholil v pátek sedmnáctého května chvíli po poledni veřejnou přehlídkou koncertních vystoupení dětí a mládeže se zrakovým postižením. Na své si přišli milovníci všech žánrů hudby, nechyběla hra na hudební nástroje, sólový i sborový zpěv. Součástí bohatého doprovodného programu byly i ukázky výcviku vodících psů a výstava kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené, které si mohli návštěvníci sami vyzkoušet. Svůj stánek zde otevřel také HapAteliér, nabízející výrobky pocházející z chráněné dílny. S průběhem festivalu mohli být spokojeni všichni přítomní. „Na pozvánku festivalu jsem narazil náhodou na internetu. Jelikož jsem neměl na pátek žádné plány, rozhodl jsem se přijít a rozhodně nelituji. Všechny vystupující obdivuji,“ sdělil svoje dojmy po skončení pátečního programu student Petr Kolařík.

Klíčová slova: Brno, Tmavomodrý festival

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.