30.03.2015 14:37


Tipy na volné odpoledne: Na jaký kurz se v Brně zapsat?

Autor: Křivánková Andrea | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Velkou část obyvatel Brna tvoří mladí lidé dojíždějící za studiem. Někteří netuší, co dělat mimo práce do školy.  dubnu se v Brně otevírá hodně zájmových kurzů, u některých se zájemci mohou zapsat i na celoroční činnost. V centru je dost příležitostí k tomu, jak se zlepšit v některé své zálibě anebo se naučit něco nového. Přinášíme výběr tipů na zábavu ve volném čase.

Autor: Andrea Křivánková

Brno – Taneční škola Eso nabízí v dubnu pod heslem „Není dřevo jako dřevo“ nové lekce dřevěných taneční. Jednotlivé úrovně kurzů nazývá podle známých druhů dřeva od bambusových až po ebenové. Čím vzácnější, tím jsou kurzisti pokročilejší. Naučit se mohou tance od standardního waltzu, tanga po latinskoamerické tance sambu či paso doble.

Škola nabízí také kurzy temperamentní salsy a romantičtější bachaty. Oba tance pocházejí z Latinské Ameriky, ale nejsou svázány tolika pravidly. „Tanec je způsob, jak se naučit naslouchat druhému, krásně prožít společné chvíle a jak vyjadřovat city,“ uvedl jeden z lektorů salsy Michal Trávníček.

Pokud se člověk stydí, mohou si s vyučujícími zaplatit i individuální hodiny. Všeobecně lektoři školy zastávají názor, že méně dobře naučených figur je více, než více postojů nacvičených nekvalitně.Tanečnice Dash vyučuje netradiční contemporary dance založený na emoci. Foto: Andrea Křivánková

Pokud by si taneční nadšenci chtěli vyzkoušet i něco trochu jiného, můžou se zapsat na hodiny contemporary dance. „Je to zajímavý mix stylů propojený s jógou a emočním prožitkem, který se jinde nenajde,“ řekla tanečnice Renáta Juříková. Netradiční styl v Brně vyučuje Dagmar Dash Voudouragkaki a v dubnu vypisuje nové kurzy. Ve svém projektu Dash Dance vede své žáky k výrazu a ke sdílené emoci prostřednictvím pohybu. Contemporary je živelný a poetický způsob tance, který využívá různých tanečních stylů a je inspirovaný dynamickými projevy přírody.

Tvrdší povahy se můžou v Brně zaměřit na systém sebeobrany Krav Maga. Název se dá volně přeložit jako boj zblízka. Nejedná se ale o bojové umění jako například karate. Trenéři učí, jak se zachovat v reálných situacích. Trénují se rovné i asymetrické boje, kdy má útočník k dispozici nůž, pistoli nebo jinou zbraň. „V dnešní době už si člověk nemůže dovolit nic nedělat,“ říká trenér v brněnském Krav Maga Combat System Ondřej Šimek. „Samozřejmě v první řadě je důležité nedělat machra, i když něco umím. Raději útočníkovi dát peněženku, k tomu přidat i telefon, než abychom riskovali,“ vysvětlil.

Ondřej Šimek trénuje Krav Maga v Brně už tři roky. Foto: Andrea KřivánkováHodiny navštěvují převážně muži, přesto je styl pocházející z Izraele vhodný jak pro muže, tak pro ženy bez ohledu na věk. Podstatou je naučit se registrovat vyhrocenou situaci a vycítit nebezpečí možného napadení. „Kurzy jsou dobré, ale otázkou je, jestli bych v reálné situaci stihl zareagovat. Člověk se lekne a vše mu z hlavy vypadne. Je to o praxi,“ řekl návštěvník kurzů Pavel Gajda.

Krav Maga Combat System vypisuje nábor nováčků až na začátku května. Začít chodit na tréninky však může kdokoli a kdykoli, třeba na začátku dubna.

Pro lidi, kteří raději než tělo používají mysl, začínají v dubnu dvouměsíční kurzy angličtiny, němčiny a francouzštiny v Nepustilově jazykové škole.  „Znalost jazyka umožňuje získat kvalitnější zaměstnání, otevírá bránu do světa a zlepšuje i kondici lidského mozku,“ objasnila Sylvie Nepustilová. 

Zájemci si mohou před kurzem vyplnit rozřazovací test, díky kterému zjistí, jakou úroveň jazyka už ovládají. Lektoři budou učit dvakrát týdně po třech hodinách vlastní Nepustilovou metodou, která využívá psychologických zákonitostí a logického myšlení. Na závěr kurzu studenti napíší test, díky kterému buď postoupí do vyšší úrovně jazyka, nebo si budou moct kurz za sníženou cenu zopakovat.

Klíčová slova: zájmová činnost, kurzy, taneční škola ESO, contemporary, Krav Maga, vaření

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.