17.05.2020 12:21


Testy z domu i videohovory. Na školách převažují distanční zkoušky

Autor: Tadeáš Mima | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Kvůli pandemii koronaviru musí školy řešit, jak se uskuteční zkouškové období. Brněnské univerzity proto přešly hlavně na zkoušení z domu. Přesné postupy se ale liší podle škol i jednotlivých fakult.

Zkouškové období řeší školy především distančně. Zdroj: Pixabay

Brno – Vysoké školy v Brně reagovaly na situaci, kterou způsobila omezení kvůli koronaviru, distančními zkouškami. Možnosti uzavření předmětů se ale mění i s tím, jak se uvolňují vládní opatření.

Na Masarykově univerzitě potrvá prodloužené zkouškové období od pondělí 18. května do středy 30. září. Případný vstup do budov školy už není plošně zakázaný, ale záleží na děkanech fakult. Aktuální opatření dovolují, aby při konzultacích nebo zkouškách bylo pohromadě maximálně patnáct studentů. „Tam, kde to je možné, se nadále doporučuje online zkoušení,“ řekl ve shrnujícím videu rektor univerzity Martin Bareš. Doporučení platí mimo jiné i pro státní závěrečné zkoušky.

Distanční zkoušky čekají například studenta Fakulty sociálních studií a Ekonomicko-správní fakulty Šimona Krále. „Kvůli omezeným podmínkám pro studium a výpadku přednášek jsem se nezvládal učit do všech kurzů. Něco jsem dělal pouze do předmětů, kde jsme měli zadanou práci nebo pravidelné přednášky,“ uvedl. Zkoušky si proto rozvrhl tak, aby stihl přečíst literaturu a sepsat si poznámky. „Upřímně moc nepočítám s tím, že bych udělal vše napoprvé. Ale rád bych měl do prázdnin hotovo,“ podotkl Král.

Obecně se však podoba zkouškového období na školách teprve upřesňuje. „Každá fakulta má trochu jiný postup, protože vyžaduje jiné nároky. Výuka má převážně distanční formu a v případech, kde to je možné, budou stejně probíhat i zkoušky,“ uvedl tiskový mluvčí Mendelovy univerzity v Brně Filip Vrána. U praktických oborů se univerzita naopak snažila, aby pokračovala výuka v laboratořích nebo v terénu. „Bude snaha uzavřít školní rok do konce srpna. Nelze to však zatím říct přesně. Vše se postupně konkretizuje s rozvolňováním opatření,“ shrnul Vrána.

Podobně na tom je i brněnská Veterinární a farmaceutická univerzita. „Na jednotlivých fakultách se situace vždy trochu liší. Co se týče zkouškového období, škola jeho formu průběžně přizpůsobuje podle vládních opatření,“ sdělila tisková mluvčí Soňa Šmahelová. Pokud se nemohou zkoušky konat distančně, mají vyučující podle opatření rektora zkoušet pouze ve skupinkách do patnácti studentů. Všichni přitom musí mít nasazenou roušku a musí dodržovat dvoumetrové odstupy.  

Také na Vysokém učení technickém v Brně teoreticky mohou studenti skládat zkoušky ve skupinách. Převažuje však uzavírání předmětů z domu. „Stejným stylem jsme dělali i zápočty. Každý vyučující volí jinou formu testování – někteří nám třeba vytvoří test v systému, který se všem zpřístupní ve stejný čas, a po určité době se zavře,“ popsal student Fakulty strojního inženýrství VUT Jiří Hájek. Dá se ale zkoušet i přes videohovor. „Z jednoho předmětu nemáme distanční formu vůbec umožněnou. Vyučující vypsala prezenční termíny na květen a vypíše je i na září,“ dodal Hájek.

Aktuální podmínky pro konání zkoušek vychází z mimořádného opatření, které vydalo ministerstvo zdravotnictví v pondělí 11. května.

Klíčová slova: zkouškové období, Masarykova univerzita, zkoušky, zápočty, distanční forma

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.