17.12.2013 17:56


Tenisová sezóna se čtrnáctkou na konci začíná. Zlatý hattrick je na míle vzdálený

Autor: Miroslav Vozdecký | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Tenisový kolotoč se opět roztáčí. Pouhé dva týdny totiž zbývají do chvíle, kdy se nejlepší hráči z celého světa vrátí na tenisové dvorce a zahájí novou sezónu. Jaký bude rok 2014 z českého pohledu?

Zlatá éra českého tenisu nemůže trvat navěky. Daviscupová reprezentace sice opět ovládla nejprestižnější týmovou soutěž, avšak obhajoba vítězství je zatraceně daleko. Zvlášť když se podíváme na los příštího ročníku. Ano, Nizozemí sice pro začátek nepředstavuje velkou hrozbu, avšak již ve druhém kole by svěřenci kapitána Navrátila mohli venku narazit na nebezpečnou Kanadu. Pro někoho to možná bude překvapivé, ale v severoamerickém státě umí vedle hokeje a lakrosu hrát i tenis. Zvláště jejich jednička, téměř dvoumetrový obr a současná světová jedenáctka Miloš Raonič, je pro zemi javorového listu velkým příslibem do budoucna.   

Kanaďan s černohorskými kořeny, který v předvečer nové sezóny oslaví třiadvacáté narozeniny, je právem označován za jednoho z největších talentů současného tenisu. Proto se od něj, stejně jako od Bulhara Dimitrova a dalších talentovaných mladíků na okruhu, očekávají vynikající výsledky. Velké tenisové bitvy mezi Nadalem, Djokovičem a Murraym jsou sice stále dechberoucí, ale nebylo jich za poslední léta přece jen přespříliš? 

Tomáš Berdych se nachází v ideálním tenisovém věku. Je dostatečně vyzrálý a výsledkově stabilní, aby mohl reálně uvažovat o zisku grandslamové trofeje. Vždyť nejméně dvakrát, ve Wimbledonu 2010 a na US Open 2012, mu chyběl pouze malinkatý krůček, aby vyšplhal na tenisový Mount Everest. Psychika je ale zrádná a v klíčových momentech odchovance prostějovského tenisu vždy zradila. Nerad bych ovšem českou tenisovou jedničku hanil. Udržet se v elitní světové desítce po dobu tří let je v současné konkurenci úctyhodný výkon a navíc i po psychické stránce je Tomáš mnohem silnější, než tomu bylo dříve.

Od ostatních českých hráčů nemůžeme očekávat zázraky. Pětatřicátník Radek Štěpánek s největší pravděpodobností zazáří několikrát v deblu, Lukáš Rosol pak získá jeden, možná dva turnajové vavříny. Nejzajímavější tak bude sledovat Jiřího Veselého. Cestu za svým snem, stát se jedničkou, zahájí nejmladší hráč ve světové stovce na přelomu roku v indické Čennaji. 

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.