02.04.2019 21:09


Téměř deset procent Čechů je ohroženo příjmovou chudobou

Autor: Simona Chlupová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Z loňského pravidelného šetření Českého statistického úřadu vyplývá, že příjmová chudoba se dotýká téměř deseti procent Čechů. Česká republika se řadí k evropským zemím, kde je podíl takto ohrožených lidí nejmenší.

Příjmová chudoba se týká téměř deseti procent Čechů. Ilustrační foto autor: Simona Chlupová

Brno – Příjmová chudoba se týká necelých deseti procent Čechů. Velký problém vyjít se svými financemi má  téměř osmnáct procent domácností. Vychází to z pravidelného šetření o příjmech a životních podmínkách domácností, které provedl Český statistický úřad. „Příjmová chudoba je víceméně stabilní. Menší pokles, který byl v roce 2017, je zanedbatelný,“ komentuje srovnání s minulými lety sociolog Tomáš Doseděl.

Pro jednotlivé domácnosti existují hranice, které ukazují, jestli se nacházejí v ohrožení příjmovou chudobou. Výpočty se provádí pouze z jejich příjmů. „Hranice příjmové chudoby se liší podle typu domácnosti. Pro domácnost jednotlivce činí 11 963 korun za měsíc, u rodičů se dvěma menšími dětmi jde o 25 122 korun na domácnost,“ vysvětluje Simona Měřinská z odboru šetření v domácnostech Českého statistického úřadu.

Jednou z nejohroženějších skupin příjmovou chudobou jsou matky samoživitelky s dětmi. „Nechtěl jsem dopustit, že by rozvodem a neschopností matky měly děti trpět. Nemohly sportovat, mít své koníčky, jít na školy, které chtěly a bydlet a žít v solidních podmínkách. To vše jsem dokázal zajistit na úkor sebe a za pomoci mé rodiny i po finanční stránce,“ vypráví obchodník a otec samoživitel Petr Bednář. Pro matky či otce samoživitele s jedním dítětem do třinácti let je hranice chudoby 15 552 korun. „Z rodičovské to nepřekročí a z částečného úvazku dost pravděpodobně také ne,“ připomíná Doseděl.

Druhou nejohroženější skupinou jsou ženy starší pětašedesáti let, které žijí samy. „Ovdověla jsem jen pár měsíců po tom, co jsem šla do důchodu. Ze začátku jsem se bála, jak to sama finančně zvládnu,“ říká důchodkyně Jiřina Souhradová. Ženy se v průměru dožívají déle než muži, tudíž je u nich větší předpoklad, že zůstanou samy. „Ženy mají důchody nižší než muži. Navíc statisticky žijí déle, takže se dá předpokládat, že ženy důchodkyně často žijí samy. Nad hranici chudoby se pravděpodobně proto nedostanou tak často, jako sami žijící důchodci muži,“ konstatuje Doseděl.

Odhad počtu lidí, kteří žijí v materiálně deprimovaných domácnostech, klesl o sto tisíc. Lidí, kteří nemohli minulý rok zaplatit neočekávaný výdaj 10 700 korun bylo necelých čtyřiadvacet procent. Lidí, kteří si z finančních důvodů nemohly dovolit odjet na týdenní dovolenou bylo necelých jednadvacet procent. „Podíl těch, kteří nemají finanční rezervu a těch, kteří si nemohou dovolit odjet na dovolenou je poměrně vysoký. V souvislosti s chudobou to znamená, že lidé pokryjí své náklady, ale moc jim nezbývá,“ popisuje Doseděl.

Infografika - příjmová chudoba autor: Simona Chlupová

Klíčová slova: příjmová chudoba, matky samoživitelky, důchodkyně žijící samy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.