29.03.2013 12:01


Tančírna Masarykovy univerzity je přístupná začátečníkům i pokročilým

Autor: Sabina Netrvalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Obdivuhodné taneční kreace, radost z pohybu nebo poslech příjemné hudby – to vše každé úterý nabízí univerzitní tančírna, která se pravidelně koná v jedné z tělocvičen fakulty sportovních studií.

Brno – Futuristicky působící budova fakulty sportovních studií na první pohled rozhodně nenapovídá, co se odehrává za jejími dveřmi. Je úterý, blíží se devátá hodina večerní a za malou chvíli začíná jedna z dalších pravidelných Tančíren Masarykovy univerzity. Účast je hojná. Chvíli po deváté už sálem krouží téměř třicet párů.

Na zdech tělocvičny visí žebřiny a obrovské gumové míče. Kombinace waltzové hudby, mladých mužů v oblecích a krásných žen na podpatcích jako by do tohoto prostředí úplně nezapadala. Prvotní dojem ale trvá jen chvilku. Vládne tu totiž skvělá atmosféra, díky které si člověk za chvíli připadá jako ve skutečném tanečním sále.

V prostorné tělocvičně mají účastníci dost prostoru pro všelijaké taneční kreace. Foto: Sabina Netrvalová

Pohybové kreace tanečníků pocit ještě umocňují. Tohle nemá nic společného s otrávenými výrazy některých středoškoláků, které na taneční přihlásila maminka proti jejich vůli. „Původně jsem sem začal chodit kvůli přítelkyni, ale chytlo mě to. Tanec mě baví, hlavně tango. Dnes už jsem tu asi po desáté,“ říká jeden z tanečníků Timotej Vataha.

Většina přítomných se úterních tanečních večerů účastní pravidelně a hýbat se opravdu umí. „Na začátku školního roku sem chodilo hodně začátečníků, kteří se učili základní kroky. Dnes už jsou z nich pokročilí tanečníci a jednotlivé tance ovládají, což nám dělá velkou radost,“ vysvětluje jedna z organizátorek Marie Sejkorová. To ale neznamená, že v současnosti už Tančírnu začátečníci navštívit nemohou. Na jejích webových stránkách najdou několik videí, pomocí kterých se mohou základní kroky doučit. Náročnější figury se pak naučí už přímo v tělocvičně. Jednou za dva týdny tu totiž učí lektor Jan Čáslavský. „Je dobré, že sem lektor chodí. Díky tomu jsem se zlepšil ve waltzu a čače,“ pochvaluje si další z účastníků Štěpán Kotek.

Po bližším prozkoumání tančících párů je zřejmé, že prvotní nadšení ze společensky oblečených žen a mužů bylo trochu přehnané. Mladí muži v oblecích jsou spíše výjimkou, zdaleka ne všechny ženy se pohybují na podpatcích. Tančírna nemá předepsaný dress-code a každý může tančit v oblečení, které je pro něj nejpohodlnější. Jedinou podmínkou jsou boty, které nepoškodí podlahu. Vedle formálně oblečených žen v šatech se tu tak jiné pohybují v teplácích nebo džínách. Překvapivě to nepůsobí rušivě. Na obou skupinách je totiž jasně patrná radost z tance. „Vyhovuje mi, že nemusím složitě vymýšlet, co si vezmu na sebe a shánět plesové róby. Je to příjemné odreagování,“ říká tanečnice Klára Valešová.

Organizátoři nabízí bohatý playlist. Standardní tance jako waltz, tango nebo valčík se plynule střídají s latinskoamerickou sambou, čačou či jivem. Všechny tance jsou párové, přesto kolem tělocvičny krouží i dvě ženy, které tančí samy. Jsou ale výjimkou. „Na našich facebookových stránkách se před každou Tančírnou objevuje anketa, jestli přihlášení dorazí v páru, nebo sami. Pokud partnera nemají, není problém se domluvit s někým, kdo do ankety také vyplnil, že přijde sám,“ podotýká Sejkorová.

Tančírna končí kolem jedenácté hodiny a účastníci se pomalu odebírají do svých domovů. Už teď je ale více než jasné, že příští úterý znovu dorazí alespoň polovina z nich.

Klíčová slova: Tančírna, Masarykova univerzita

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.