26.10.2018 11:35


Szántó, sněhurky a Islámský stát. Taková byla debata Kulatého stolu

Autor: David Studnický | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Bývalého zahraničního zpravodaje České televize Jakuba Szántó hostila ve čtvrtek Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity. Řeč byla nejen o Islámském státu, jeho vzniku a pádu, ale dostalo se i na další státy Blízkého východu, sněhurky a příhody z natáčení. Szántó obdržel minulý rok cenu Ferdinanda Peroutky za novinařinu.

Hosta si přizvala Studentská sekce Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity.

Je čtvrteční, lehce pochmurné odpoledne a posluchárna P21 na Fakultě sociálních studií se postupně plní lidmi. Směsice zvědavců se skládá převážně ze studentů, ale v jejich řadách se objevují i starší lidé. V přední části místnosti se na zdi promítají fotografie, vedle nichž postává vysoký muž s brýlemi a do culíku stáhnutými vlasy. Tím mužem není nikdo jiný než Jakub Szántó, bývalý blízkovýchodní reportér České televize a držitel ceny Ferdinanda Peroutky z roku 2017.

Přednášku s názvem Ne/poražený ISIS pořádá Studentská sekce Mezinárodního politologického ústavu jako součást série Kulatých stolů. Kapacita posluchárny není nafukovací, a tak se během několika chvil všechna místa zaplní. Aby to však nebylo líto těm, na které se nedostalo, univerzitní studentská televize celou událost natáčí a živě vysílá na internetu. Vše je připraveno a může se začít.

Přednáška bude dostupná na YouTube na kanále studextv.

Úvodní řečí moderátora je zpravodaj krátce představen. Následně se dostává ke slovu samotný Szántó, který své povídání energicky odstartuje. Jeho první věty míří na samozvaný Islámský stát a rok 2014, kdy měl největší sílu. Szántó však hodlá o problematice předat více informací, a tak se ve svém výkladu dostává až ke kořenům vedoucím k vytvoření chalífátu. „Rok 1979 byl ten rok, kdy byl vypuštěn džin z láhve," říká zpravodaj. Tehdy se odehrála íránská islámská revoluce, sovětská vojska poskytla bratrskou pomoc Afghánistánu a islámští extrémisté obsadili Mekku. Všechny tyto události způsobily v arabském světě kataklyzma.

Na časové ose se Szántó posouvá na přelom milénia, přičemž marně hledá slova chvály k americké účasti v Iráku. „Američané zas a znovu opakují ty samé chyby,“ říká vážně. Podle něj bylo naprosto hloupé a nezodpovědné nechat rozpustit iráckou armádu. Vedlo to prý k radikalizaci vojáků, kteří přišli o práci, peníze a tím i svou budoucnost. Následně popisuje samotný vznik uskupení Islámského státu v Iráku, který se v dalších letech transformoval v dnešní Islámský stát. 

Jakub Szántó dokázal svým povídáním zaujmout doslova každého. Foto: Marek Jungwirth

V momentech, kdy jsou na plátně promítány záběry usmrcených civilistů a dětí, se posluchárna jen tiše dívá. I když téma přednášky nepatří k nejsvětlejším, Szántó se snaží po celou dobu interpretovat své zkušenosti a vědomosti atraktivní a zábavnou formou. Setkává se s pozitivní odezvou publika. Ostatně, přirovnat odnože Al-Káidy k franšízám McDonaldu zvládne málokdo.

A teď tu o Sněhurce. Szántó v průběhu přednášky několikrát zmiňuje sněhurky, což všechny v místnosti minimálně zarazí, v horším případě znejistí. Nejedná se však o nic jiného než o slangový výraz pro bělochy. V jeho kontextu jsou tím většinou míněni západní novináři, vojáci a politici. V posluchárně tedy sedí sněhurky a doslova hltají každé jeho slovo.

V závěru přednášky se dostává i na otázky z publika a spektrum témat se rozšiřuje o aktuální politickou scénu v Iráku, situaci v Jemenu a především o to, jaké je to být zahraničním zpravodajem. Szántó to popisuje jako úžasnou a naplňující práci, neboť Blízký východ je pestrým regionem i v době, kdy se tam neválčí. Zároveň však přiznává, že se jedná o zaměstnání, které s sebou nese rizika jako poruchy spánku, absenci rodiny či v některých případech i posttraumatické syndromy. Nakonec tragikomicky dodává, že nejlepším lékem na tyto neduhy je whiskey. Ani ta však nepomáhá stoprocentně.

Zcela zaplněná P21 napjatě poslouchá.

Jakub Szántó se novinařině věnuje od roku 1999, kdy nastoupil do televize Nova jako redaktor zahraniční rubriky. Následně přešel do České televize, u které působil jako válečný zpravodaj specializující se na Blízký východ. Za svou kariéru pokryl konflikty v Izraeli a Palestině, válku v Iráku, Arabské jaro či expanzi Islámského státu a konflikt v Sýrii. V roce 2017 obdržel za svou práci cenu Ferdinanda Peroutky.

Klíčová slova: ISIS, islámský stát, Szántó, muni, přednáška, IIPS, kulatý stůl

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.