01.12.2019 10:24


Švýcaři ovládli lezecký závod Dry Tool Cup v Brně

Autor: Jana Tomalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Drytooling, k němuž se používá speciální horolezecké vybavení, slouží pro trénink lezení do zimních podmínek. Lezec se pohybuje po ledu a po skále pomocí maček - rámů s ostny, které si připevní na boty, a cepínů, které drží v rukou. V lezecké soutěži v drytoolingu na obtížnost v Bystrci v sobotu večer zvítězil Jonathan Brown a Sina Goetzová ze Švýcarska.

Autor: Jana Tomalová

Brno – Druhý letošní závod Evropského poháru UIAA, tedy patřící do světového poháru v ledolezení, v drytoolingu na obtížnost, který v sobotu hostilo Brno, vyhrál Švýcar Jonathan Brown. Za ženy získala zlato Švýcarka Sina Goetzová. V  disciplíně, která pro pohyb na skále a na ledu využívá maček a cepínů, soupeřili lezci na dvaadvacetimetrovém nedokončeném pilíři německé dálnice v Bystrci.

Jan Mondzelewski u první expresky. Foto: Jana Tomalová

Stříbrnou medaili v kategorii mužů si odnesl Polák Jan Mondzelewski a na třetím místě skončil Francouz Baptiste Obino. Za ženy obsadila druhé místo Francouzka Marion Thomasová, bronz získala Švýcarka Vivien Labarilová. „Cítím se skvěle, mám vážně radost. Nejtěžší je to vždycky asi mentálně. Slyšela jsem, že Marion topovala, takže jsem musela lézt rychleji než ona, ale stále dost klidně na to, aby mi to neuklouzlo,“ konstatovala dvacetiletá Švýcarka Sina Goetzová, juniorská mistryně světa v ledolezení, která si odnesla zlatou medaili v kategorii ženy. Topu, tedy nejvyššího chytu, dosáhla téměř o minutu a půl dřív než Marion Thomasová, která skončila na druhém místě. Z České republiky se nejlépe umístil za muže Mirek Matějec a Hana Masopustová za ženy, ani jeden z nich však nepostoupil do závěrečného kola.

Do večerního finále postoupilo ze sedmdesáti lezců z dopolední kvalifikace osm nejlepších lezkyň a devět nejlepších lezců. Narozdíl od dopoledne se lezlo 'onsight', tedy bez možnosti vidět někoho, jak cestu přelézá. Soutěžící tak mohli spoléhat pouze na sebe a na své schopnosti správně odhadnout další krok. 

Finálová cesta z kamenných a plastových chytů byla třicet metrů dlouhá. Horizontálně museli lezci překonat převislost šest metrů, v některých místech tak viseli téměř hlavou dolů. Na cestu měli osm minut. „Cesta byla pro soutěžící určitě obtížně čitelná a neobvyklá. Byla velice technická a kamenné chyty neodpouští. Prostě to nejde vyřešit silou, musí se to vzít správně,“ sdělil hlavní pořadatel závodu a stavěč cesty Radek Lienerth.

Marion Thomas u šestnácté expresky. Foto: Jana Tomalová

Odhadnout obtížnost cesty při stavění je podle Lienertha těžké. „Včera jsem cestu lezl, ale lezl jsem ji odpoledne, na sluníčku, odpočatý, rozhýbaný, znal jsem chyty a říkal jsem si, jak je lehká. A pak mi tady finalisté padají u první expresky (postupový jistící bod, pozn. red). Ale bylo vidět, že ti nejlepší si i s kamennými chyty dokázali poradit,“ dodal. Přiznal, že první části finále měl strach, že cestu žádný ze závodníků nedoleze. 

„Cestu jako takovou by mimo závod vylezlo výrazně víc lidí. Myslím, že rozhoduje schopnost koncentrace, závodníci dnes dělali chyby vyloženě kvůli časovému presu,“ okomentoval obtížnost závodu rozhodčí Luboš Vidlák. V drytoolingu na obtížnost se primárně hodnotí počet zacvaknutých expresek a počet dosažených chytů. Při shodném postupu lezců se rozlišuje, zda byl chyt držený nebo z něj lezec postupuje dál. „Když ho jen dosáhne, visí v něm, zatíží ho, je chyt držený. Započítá se za něj bod. Když naznačí pohyb k dalšímu, přidá se plus, to je takové rozlišení mezi dosažením dalšího chytu,“ vysvětlil Vidlák. Posledním kritériem je čas.

V sérii závodů sbírají lezci body do Světového poháru v ledolezení. Hodnotí se dvě disciplíny, lezení na rychlost a na obtížnost. Dry Tool Cup byl druhý závod sezóny, která potrvá zhruba do konce března.

Klíčová slova: lezení, drytooling, ledolezení, UIAA, HUDY, soutěž

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.