18.04.2016 21:40


Svícení na chodbách je podle obyvatel kolejí oprávněné

Autor: Eliška Kolmanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Bydlení na kolejích ke studentskému životu patří stejně jako stres ze zkoušek nebo obrážení místních podniků. Univerzitní ubytování není vždy úplně bezstarostné. Student musí dodržovat celou řadu pravidel, včetně ubytovacího řádu. A také nesmí zbytečně svítit ve společných prostorech.

I na náměstí Míru se na chodbách svítí. Foto: Eliška KolmanováBrno – Každý si asi pamatuje scénu ze školy, kdy učitel chodí po chodbách a zhasíná se slovy „Na co tu budeme zbytečně svítit?“ načež učící se studenti začnou hlasitě protestovat, že nevidí do sešitu. Šetřit energiemi a chovat se ekologicky se dlouhodobě stává jednou z priorit škol. Ať jde o koše na tříděný odpad, nebo třeba i samolepky pod vypínačem připomínající, že elektřina je drahá.

Noční osvětlování kolejních chodeb je pochopitelné, ale jak je to se svícením ve dne? „Denní svícení používáme především z důvodu bezpečnosti, protože bohužel chodby na většině kolejí nejsou osvíceny denním světlem a je tedy potřeba tyto prostory přisvětlovat,“ uvedla referentka ubytovacího provozu Masarykovy univerzity Lucie Wagnerová. Podle ní jsou také v současné době snahy vyměnit staré žárovky za úsporné. „Případně jsou instalovány fotobuňky, které automaticky spínají světla pouze při pohybu na chodbě a tím tedy výrazně napomáhají šetření energie,“ řekla Wagnerová.

Co kolej, to názor

A jaká je realita na kolejích? Oslovení studenti se povětšinou shodli na tom, že denní svícení má smysl. „Vzhledem k absenci oken by ten prostor byl hodně tmavý a depresivní. Svítí tu jen každé druhé světlo a stejně je to dost temné,“ popsala situaci na Mánesových kolejích studentka Kristýna Klazarová. Zhruba padesátimetrová chodba by podle ní bez světel vypadala jako narkomanské doupě.Chodby mohou působit dost ponuře. Foto: Eliška Kolmanová

Obdobně to vypadá i na kolejích Vinařská. „Na chodbě tu jsou jen dva balkóny na koncích, které prostor trochu prosvětlují. Ale jinak si myslím, že se tu zbytečně nesvítí, jelikož je to dost temná chodba. Takže když je venku zamračeno, klidně by se svítit mohlo,“ uvedla studentka Dominika Pirklová.

Zda je správné na potemnělých chodbách svítit či ne, může někdo vidět zcela jinak, jako třeba obyvatel kolejí Tvrdého Jan Kříž. „Je mi to jedno, jen ať svítí klidně všechny, pokud se to neodrazí na ceně kolejného. Ale zase pokud by se cena měla snížit, tak by mi nevadilo, kdyby se zhasínalo,“ vysvětlil svůj postoj Kříž.

Svůj názor na věc má i předseda kolejní rady kolejí na náměstí Míru Marek Šanta. Pozastavuje se nad tím, jak by se dalo vůbec efektivně osvětlení přes den vypínat. „V zásadě bych to chápal, vždyť elektřina je levnější než žárovky, kterým se zapínáním a vypínáním zkracuje životnost. Ale potom mi nedává smysl, proč jsou po umývárnách a na záchodek ty nálepky s nápisem 'kilowatt hodina rovná se koruny',“ řekl Šanta. V případě, že by se za světlých dnů skutečně zhasínalo kvůli úspoře, by tuto funkci musel někdo mít na starost. „To by chtělo někoho pověřit a to se SKM (správa kolejí a menz, pozn.red.) asi nechce,“ zakončil Šanta.

Pokud by však studenti měli sami pocit, že je třeba na takových věcech něco změnit, SKM je návrhům otevřená. „Dejte o tom vědět své ubytovatelce,“ odpověděla Wagnerová.

Klíčová slova: koleje, náměstí Míru, Vinařská, Mánesovy, studentský život, SKM

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.