08.05.2013 18:29


SveTr se opět představí Čechům, tentokrát na Fakultě sociálních studií

Autor: Kristýna Plešingrová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Svenska teatern, divadelní skupina z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity hrající ve švédském jazyce, se vrací z úspěšných představení ve Švédsku. Tentokrát je budou mít možnost zhlédnout také diváci čeští. Představí se na konci května v atriu Fakulty sociálních studií v Brně.

Brno – Strašidelná sonáta je komorní hrou švédského klasika Augusta Strindberga. Jde o jedno z dramat, kde se autor snaží odhalit úpadek mravů stavovského prostředí Stockholmu. I když byla inscenace kritikou z počátku odmítnuta, postupně si své místo na divadelních scénách švédských i světových našla. Právě tuto hru si divadelní soubor SveTr zvolil na exhibici ve švédském městě Lidköping. „Hru jsem se snažila pojmout co nejodvážněji, abych se přiblížila švédskému modernímu divadlu. Jen o české diváky mám trochu strach,“ přiznává režisérka SveTru Romana Švachová.Herci ve zdařilých kostýmech Pavlíny Lukešové, Zdroj: http://teatergruppsvetr.blogspot.cz/

Představení se ve Švédsku odehrálo celkem pět, a i když byla zahraniční cesta pro herce velmi náročná, celkově hodnotí výlet jako úspěšný. „Premiéra byla de facto nejhorším představením, ne kvůli hereckým výkonům, ale měli jsme to nejhorší publikum - gymnazisty. Pak už všechna představení byla zkrátka úžasná, užili jsme si je a takové přijetí, jakého se nám dostalo, jsme ani nečekali,“ vypráví o cestě Švachová. Spolu s kostymérkou tvoří zákulisní tým. „Když vidím fotky herců, tak mi vždycky přestanou ty malé smutky člověka za oponou. Vypadají skvěle,“ říká spokojeně tvůrkyně kostýmů Pavlína Lukešová.

Představení pro brněnské diváky zavítá na půdu Fakulty sociálních studií 30. května. Herci odehrají představení dvakrát po sobě, jednou švédsky s českými titulky od půl páté a hned poté od šesti bude následovat stejná inscenace česky. „Já osobně doporučuji švédskou verzi s titulky, originál je zkrátka originál,“ láká režisérka Romana Švachová.

Více o divadelním souboru SveTr a o jejich cestě do Švédska v článku zveřejněném na Stisku 16. 4. anebo na blogu souboru.

Klíčová slova: SveTr, FSS, divadlo, švédština

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.