18.12.2020 18:45


Světlo z Betléma překonalo hranice a znovu se rozsvítí v domácnostech

Autor: Marie Matějková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Symbol míru a přátelství doputoval v neděli do Česka. Po týdnu skauti rozvezou Betlémské světlo do všech částí republiky a předají lidem. Odnést si ho lidé mohou také z akcí pořádaných na mnoha místech k této příležitosti.

Praha/Brno – Betlémské světlo putuje každý rok z Betléma do mnoha zemí světa, kam o Vánocích přináší poselství naděje. Proto se ani letos v době pandemie lidé nevzdali tohoto symbolu míru a přátelství. Na hranicích s Rakouskem ho čeští skauti převzali v neděli a v Brně ho potom předali do rukou otce biskupa Vojtěcha Cikrleho.

Každoročně si skupiny skautů z různých zemí předávají plamen světla v Rakousku na ekumenické bohoslužbě. Ta letos nemohla proběhnout běžným způsobem. Ze Salzburgu ji proto pořadatelé vysílali alespoň online. Odtud skauti rozvezli světlo k hranicím zemí, kde si je vždy přebrali místní skupiny.

Po převzetí Betlémského světla jej skauti dovezli do brněnské katedrály svatého Petra a Pavla. V sobotu 19. prosince budou skupiny skautských kurýrů rozvážet světlo po celé republice. Převážet je budou vlaky a ve stanicích je nabídnou místním skautům a v omezené míře i veřejnosti. „Veřejnost bude mít přístup k vlakům s betlémským světlem, pokud dodrží protiepidemická opatření. Samotné předání bude probíhat v co nejmenším počtu osob,“ vysvětlila regionální tisková mluvčí Českých drah Gabriela Novotná.

Skupinky kurýrů, kteří budou světlo rozvážet, musí být letos co nejmenší. „Počet kurýrů ve skupince záleží na tom, jakou trasu jedou, a na tom, jestli se budou rozdělovat nebo ne, ale běžně to bude mezi třemi až pěti lidmi,“ doplnila tisková mluvčí organizace Junák – český skaut Barbora Trojak. Kvůli přechodu republiky do čtvrtého stupně protiepidemického systému musela organizace navíc získat oficiální povolení hromadné akce od ministerstva zdravotnictví.

Ve dnech po rozvozu se na mnoha místech v republice pořádají různé akce spojené právě s předáním světla lidem. Organizátoři doporučili pořadatelům těchto akcí, aby je dělali ve venkovních prostorách a maximálně dodržovali všechna opatření. Některé z místních akcí se pořadatelé rozhodli zrušit úplně.

V Brně budou světlo předávat například skauti od sv. Augustina z 88. oddílu na brněnské radnici ve středu 23. prosince. „Budeme muset mít určitě roušky, dezinfekční prostředky a otevřené dveře, abychom měli neustále čerstvý vzduch,“ řekl Lukáš Novotný z oddílu. Doprovodný program, který město každoročně v tento den pořádalo ale letos nebude.

Kromě hromadného rozvozu a předávání na akcích skauti také každý rok nabízí přinesení světla přímo do domovů. Také to letos můžou zopakovat jen v omezené míře. „Budeme roznášet světlo i do domů, ale bez dětí. Naše činnost je zastavená, takže budou moci roznášet jen vedoucí starší 18 let. Adresy budeme sbírat přes online dotazník nebo přes e-mailovou adresu,“ dodal Novotný.

O šíření Betlémského světla se v Česku starají skauti už 32 let. Letošní ročník nese název Mír překonává hranice a připomíná tak symboliku, kterou světlo představuje.

Klíčová slova: Betlémské světlo, Vánoce, skauti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.