14.12.2015 23:42


Svatopluk Božák: Do amerického pekla se chci vrátit

Autor: Klára Bečáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

První Čech, který dokončil nejnáročnější cyklistický závod planety, Race Across America. Tento úspěšný cyklista z Rožnova pod Radhoštěm se extrémním cyklistickým maratonům věnuje posledních šest let. „Posunuju své hranice, zrychluju se, jsem vytrvalejší,“ říká Svatopluk Božák.

Svatopluk Božák na kole zdolal RAAM či RAA. Foto: Svatopluk Božák

Hned na začátku by mne zajímalo, jak jste se vlastně dostal k cyklistice?

Kolo bylo vždy mým oblíbeným dopravním prostředkem. Bohužel jsem v mládí neměl moc příležitostí se ke sportovní cyklistice dostat. Můj první závod byla amatérská čtyřiadvacetihodinovka, kde jsem takřka bez tréninku skončil těsně pod stupni vítězů.

Lákala Vás cyklistika odjakživa?

Od malička mě bavilo běhání. Protože můj soused byl fotbalový trenér a maratonský běžec, v teniskách jsme spolu trávili spoustu času. Běhávali jsme spolu v lese nebo na hřišti. Tyto tréninky byly dost dlouhé - spíše kondiční a vytrvalostní. K závodní cyklistice jsem se dostal až ve svých šestadvaceti letech.

Co vše obnáší příprava na ultramaraton? (silniční závod delší než tisíc kilometrů pozn. red.)

Než jsem jel svůj úplně první závod, strávil jsem stovky hodin na kole. V zimním období na trenažeru. Nutností byly poměrně dlouhé tréninkové dávky, čtyři až deset hodin v kuse. Součástí bylo také cvičení vnitřního stabilizačního systému – jinak řečeno posilování.

První opravdový ultramaraton jsem absolvoval v roce 2009.  To byla také sezóna, kdy jsem absolvoval čtyři čtyřiadvacetihodinové závody v řadě. Přípravu jsem tehdy směřoval právě na tyto závody. Když se nad tím zamyslím, tak byly s ultramaratonem vcelku srovnatelné.

Nyní postupně posunuju své hranice, zrychluju se, jsem vytrvalejší. Pracuju i na zvyšování práhu bolesti. Nezapomínám samozřejmě ani na mentální přípravu.

Který úspěch je pro Vás nejcennější?

Tak jsou to určitě úspěchy dva. Tím prvním je zdolání Race Across Amerika v roce 2012. Tehdy jsem se stal v jednatřicetileté historii závodu vůbec prvním českým finišerem a dojel jsem na 6. místě.

Úspěch číslo dva je z letošního roku. Absolvoval jsem Race Around Austria, závod podél hranic Rakouska. Je dlouhý 2 200 kilometrů a to z něj dělá nejdelší ultramaraton, který v Evropě existuje. Na něm jsem skončil třetí.

Race Around Austria jste se účastnil v srpnu. Jak jste se v průběhu soutěže udržoval při plné síle?

Samotný závod je již vyvrcholením stovek hodin tvrdé práce. Nutností je sladit můj doprovodný tým. Ten tvoří pozitivní lidé, kteří mě znají a vědí, jak se chovám v krizových situacích či v době, kdy na mě dolehne spánková deprivace.

Velmi důležitá je také strava a plánování odpočinku. Pokud člověk spí dlouho, ztrácí drahocenný čas. Naopak pokud spí málo, tak je to neefektivní. Na toto téma jsem napsal i knihu s názvem Kdo spí, nevyhraje. Podstatné je udržovat celé tělo v pohodě. Masáž či třeba jen několik dřepů někdy skutečně pomohou.

Předpokládám, že po ukončení závodu jste musel být naprosto vyčerpaný…

Ano, máte pravdu. Tělo je ve stavu, kdy jsou svaly poměrně dost citlivé. Zadek naopak díky bolesti skoro necítíte. Nervové zakončení na prstech na nohou a rukou opravdu hodně bolí a to prakticky neustále. Fyzicky se tělo „opraví“ tak řekněme do 3týdnů: Těsně po závodu přichází zvýšená tělesná teplota, kdy tělo spustí očistný proces a 2 - 4 dny se opravdu dost potím.  Asi tak po deseti dnech se upraví i spánkový rytmus a vše je opět ve starých kolejích.

Jak moc náročný pro Vás byl tento závod?

Race Around Austria je mým top závodem. Vzhledem k tomu, že má největší převýšení a je nejdelším ultramaratonem v Evropě, tisíce vystoupaných metrů při takové délce tratě jsou vážně masakr. Třetí místo ve světové konkurenci je pro mě opravdu nevýslovný úspěch.

A co nejdelší závod planety, 4 800 kilometrů dlouhý Race Across America?

Race Across America v roce 2012 byl pro mě splněním životního i sportovního snu. Chci se do amerického pekla vrátit a bojovat o nejvyšší příčky. Bohužel je tento závod opravdu velmi finančně náročný a vše závisí na sponzorech. Nemám zastání v žádné republikové asociaci, tudíž si sponzory a prostředky musím shánět sám. Termín tak prozatím nedokážu říct.

Liší se příprava na něj od závodu v Rakousku?

Příprava na Race Across America je praktický hodně podobná Race Around Austria. Jen v USA jsou řekněme delší roviny a také větší změny podnebí během závodu, protože se projíždí pouští, vysokými horami či vlhkým a horkým vnitrozemím.

Je pro Vás cyklistika útěkem z normálního světa v těžkých situacích?

Cyklistika je pro mě skvělým doplňkem a velkou životní vášní. Jsem cyklista amatér a kolo mě neživí. Při trénincích mám dostatek času přemýšlet o životních problémech. Dost často také díky cyklistice potkávám lidi, které bych asi běžně nepotkal. Moje rodina je mi však nade vše, takže určitě nemůžu říct, že bych žil jen cyklistikou.

Věnujete se i něčemu jinému, co Vás naplňuje?

Volné chvíle s rodinou trávíme na zahradě či u grilu. Je to skvělý relax. Rád si také užívám volné chvíle s manželkou a dětmi na výletech a dovolené.

Jet nonstop ve dne, v noci. Vydat ze sebe vše, snášet bolest, ale stále mířit kupředu. Ačkoliv se Svatopluk Božák věnuje cyklistice pouze jako koníčku, není na světě mnoho lidí, kteří by mu mohli v ultramaratonech konkurovat.

Klíčová slova: cyklistika, ultramaraton, Svatopluk Božák

Fotogalerie">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.