08.10.2015 20:21


Studium v zahraničí je zábava, ale stojí za ním spousta vyřizování

Autor: Michaela Vaňharová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Sbalit kufry a vycestovat nestačí. Za studiem na zahraniční univerzitě se kromě zábavy a zážitků skrývá spousta vyřizování a čekání na odpověď. Vyjíždějícím studentům s tím pomáhají v Centru zahraniční spolupráce Masarykovy univerzity. Jeho zaměstnanci zodpoví každý dotaz, ale také se snaží informace šířit mezi studenty pomocí workshopů a přednášek.

Brno – Třetí týden školy letos patřil na Masarykově univerzitě zahraničním výjezdům. Od úterý 6. října Centrum zahraniční spolupráce připravilo tři dny plné přednášek, ale i dalších doplňujících aktivit. Zaměstnanci centra představili programy, se kterými se dá vyjet za studiem i na stáže, počínaje projektem Erasmus a organizací Aiesec konče.

Za samotným výjezdem stojí nespočet věcí, které si musí studenti vyřídit a nechat potvrdit. „Od té doby, co mě vybrali, jsem se musela o něco zajímat pořád. Sice mě lidé z Centra zahraniční spolupráce o hodně věcech informovali, ale většinu jsem si musela zjistit a zařídit sama,“ popsala studentka Monika Forethová, která je momentálně přes Erasmus v tureckém Istanbulu.

Většina studentů, kteří zahraniční výjezd absolvují, ho doporučují dál. „Určitě bych každému poradil, aby neváhal a jel. Jednou by studenti mohli litovat, že možnost vycestovat nevyužili. Navíc lidé na Erasmu jsou hodně přátelští,“ řekl student politologie Drahomír Drápal. „Pokud už někdo na Erasmu je, poradil bych, aby vyjížděl na různé výlety a socializoval se,“ dodal Drápal.

Finský stánek na IFFV rámci akce Více Masaryků do světa nebyly připraveny jen přednášky. Ve středu večer se konal Mezinárodní festival jídla. Studenti z různých zemí Evropy i celého světa připravili tradiční pochoutky své země. Každý mohl ochutnat jídlo i pití mimo jiné z Mexika, Filipín nebo Nigérie, a tomu nejlepšímu dát hlas. "Moc mi chutnalo kokosové mléko s alkoholem od Indonésanů. Na jídle jsem si nejvíc pochutnala u Filipínců. Pro ty jsem hlasovala," uvedla návštěvnice Petra Kopásková. Vítězem se nakonec stali Japonci, v jejichž stánku nechybělo sushi. 

Ve středu večer se losovali i vítězové Šifry profesora Masaryka. Do hry ve stylu geocatchingu se zaregistrovalo sto šest týmů. Organizátoři pro ně připravili deset úkolů. Jejich zadání týmy nalézaly po celém Brně. "Trvalo nám to asi čtyři odpoledne, než jsme vše dokončili," řekla úspěšná řešitelka Tereza Zichová. "Některé schránky, které jsme hledali, byly velice dobře schované. Hledali jsme na Špilberku u zdi schránku. Obešli jsme celou zeď a nakonec jsme našli malou krabičku od Tic Tacu tam, kde jsme původně začali," okomentovala hru Zichová. O tom, že hra nebyla nejjednodušší, svědčí i počet týmů, které ji úspěšně dokončily. Bylo jich jen 23. Z těch pak organizátoři vylosovali tři vítěze.

Z univerzity loni vyjelo do zahraničí více než sedmnáct set lidí. Na studijním pobytu jich bylo asi třináct set. Nejčastěji si studenti vybírají sousední Německo. Ale kromě evropských zemí mohou navštívit například i USA, Kanadu nebo Čínu. „Erasmus není jediná možnost, jak vycestovat. Jsou tu i projekty jako Ceepus, mezivládní dohody i granty pro freemovers,“ řekl Adam Hybl z Centra zahraniční spolupráce.

Klíčová slova: Muni, Masarykova univerzita, Erasmus, zahraničí, studium

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.