15.05.2013 15:28


Studium v USA usnadní Fulbrightovo stipendium

Autor: Marta Ošmerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Desítky studentů každoročně vyjíždějí studovat na prestižní americké univerzity. Od vysněného studia je neodradí ani vysoké životní náklady a školné. S uhrazením většiny výdajů jim totiž pomáhá stipendijní program od Fulbrightovy komise.

Brno – Mnoho studentů jistě sní o studiu na americké univerzitě, ať už Harvardu, Yalu či Kolumbijské univerzitě. K převedení snu do reality jim může pomoct Fulbrightovo stipendium, které pokryje většinu nákladů. „Stačí, aby si zájemce o studium v USA vybral jakoukoliv školu, udělal přijímačky a pak si zažádal o stipendium,“ uvedl Hubert Smekal zastávající funkci Fulbright Honorary Ambassador na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Stipendium sice nedostanou všichni žadatelé, pokud ale student ukáže, že je kvalitním uchazečem, je podle Smekala šance vysoká. „Mnoho lidí si myslí, že je nemožné dostat stipendium na amerických školách. Proto o něj nežádá tolik uchazečů a možnost dostat ho je tak docela velká,“ vysvětlil Smekal.

Stipendium zpravidla pokryje životní náklady, zpáteční letenku, zdravotní pojištění a část školného, ale pouze na jeden akademický rok. „Právě teď jsem na univerzitě v Berkeley a využívám Fulbright-Masarykovo stipendium, které podporuje akademiky věnující se neziskovému sektoru. Jsem tu s rodinou, takže pobyt je nákladný, ale lze ho ze stipendia ufinancovat,“ sdělila Kateřina Nedbálková.

Náročné studium a světové špičky

Studiem v USA mohou zájemci získat nejen vzdělání na nejprestižnějších univerzitách, ale i velkou síť nových kontaktů a seznámí se s jinou kulturou. Naučí se také sebevědomě používat anglický jazyk ve všech běžných situacích a poznají americký styl výuky. „Vyučuje se v malém počtu žáků a výuka je mnohem interaktivnější. Kromě psaní různých prací a úkolů se studenti musí na každou hodinu připravit, často jsou přípravy písemné. Předpokládá se také, že student pravidelně čte povinnou literaturu, zhruba sto stránek denně,“ shrnul nároky výuky Smekal. Dalším rozdílem je i přístup tamních studentů, kteří jsou velmi motivovaní. „Jsou odhodlaní a schopní vyjádřit svůj názor prakticky na cokoliv,“ doplnila Nedbálková.

Další výhodou je, že se studenti mohou potkat se světovými špičkami ve svém oboru. „Spousta zajímavé současné sociální teorie je formulovaná ve Spojených státech. Je úžasné chodit do kurzů k lidem, které čtete. A co teprve když se s vámi začnou bavit o vaší práci,“ popsala Kateřina Lišková, která studovala na newyorské New School for Social Research.

V nabídce stipendií si vybere každý

Uchazeči o stipendium, kteří chtějí v následujícím akademickém roce studovat v USA na magisterském nebo doktorském stupni, musí přihlášku odevzdat online do 1. září. Základním předpokladem je ukončené bakalářské studium, dobrá znalost angličtiny a české občanství. Dalšími kritérii jsou velmi dobré studijní výsledky, doporučující dopisy, složení amerického jazykového testu TOEFL a přijímací zkoušky GRE General Test. Přednost dostanou uchazeči, kteří ještě v USA nikdy kvůli studiu dlouhodobě nepobývali.

Fulbrightova komise vznikla v roce 1991 a nabízí stipendia pro studenty magisterských a doktorských programů, začínající vědecké pracovníky nebo vědce a vysokoškolské pedagogy. Stipendijní program za celou dobu fungování komise v České republice využilo přes sedm set zájemců. Každoročně se jedná zhruba o čtyřicet stipendistů.

 

Více informací o všech nabízených stipendijních programech najdete zde.

 

Ilustrační foto: Flickr.com

Klíčová slova: Fulbright, stipendium, USA, americké univerzity

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.