30.03.2014 19:06


Studium, práce, dítě – když se vše smíchá dohromady

Autor: Alžběta Nečasová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Studentka-matka-manželka nebyla v generaci dnešních padesátníků nic až tak neobvyklého. V té dnešní je to ojedinělé. Většina mladých žen chce tyto životní role plnit postupně, ne současně. Důvodem odkladu mateřství a manželství bývá většinou studium a vyhlídka lepšího zaměstnání.

Brno  Až do začátku devadesátých let se Česká republika vyznačovala v porovnání se západní Evropou nízkým průměrným věkem matek. Zatímco na západě už bylo běžné, že ženy rodily první dítě až kolem dvaceti sedmi let, v České republice to bylo už ve dvaadvaceti. To se ale velice rychle změnilo, a v dnešní době se už i v tomto porovnáváme se zeměmi západní Evropy.

Ačkoliv většina žen studujících vysoké školy odkládá mateřství na dobu po dokončení studia, najde se stále více takových, které tato dvě období, studium a mateřství, nestaví ve svém životě za sebe, ale zvládají je souběžně. Některé fakulty se pak snaží takovým studentkám-matkám vyjít vstříc. Na akultě sociálních studií Masarykovy univerzity už několik let úspěšně funguje dětský koutek. Ale například na právnické fakultě  univerity takový prostor chybí. „Na FSS by to bylo zlaté, na právech není ani žádný jiný prostor k setkávání. Je to takové neosobní a chladné,“ řekla Michaela  Holíková, třiadvacetiletá studentka a matka.Jan a Michaela Holíkovi s jejich osmiměsíčním synem Vojtěchem. Foto: Alžběta Nečasová

Michaela Holíková bude zanedlouho slavit roční výročí svatby se svým o rok starším manželem Janem Holíkem. Mají osmiměsíčního syna Vojtěcha. Michaela je tedy vdaná paní a matka, ale studium na vedlejší kolej neodsouvá. „Ráda bych ještě vyjela někam na půl roku na Erasmus. Vím, že Honza se o malého dokáže postarat. I když by se mi stýskalo, chci získat ještě nějaké zkušenosti, abych byla lépe připravena na nějaké budoucí povolání,“ řekla studentka právnické fakulty.

Ačkoliv Michaela své plány na studium v zahraničí měnit nechce, podle psychoterapeutky Ireny Greplové to ideální není. „Po narození je dítě zcela závislé na matce. Je pro dítě jedinečná bytost, která mu postupně zprostředkuje kontakt s širým okolím. Dává základy všem dalším vztahům a měla by být pro dítě zcela k dispozici,“ myslí si Greplová. „Co se týká odloučení dítěte od matky, může to mít na dítěti devastující následky. V prvních třech letech života je blízkost matky vývojovou potřebou. Žádná jiná osoba matku nenahradí,” dodává.

Zatímco Michaela kromě státních závěrečných zkoušek, které odkládá na dobu po mateřské, téměř dokončila dvouoborové studium sociální antropologie a environmentalistiky, a prezenčně pokračuje ve studiu na právech, její manžel Jan Holík studium ukončil. „Nebylo to kvůli dítěti. Už dřív jsem měl se studiem problémy. Jsem spíš praktický typ. Teď mám práci, která mě baví a škola mi nijak nechybí,“ říká. Dokáže si dokonce představit, že by byl on ten, kdo bude s malým Vojtou doma. "Kdybych měl už něco odpracované a měl takový ten pocit, že jsem se postaral, tak bych s tím neměl problém,“ odpovídá na otázku, jestli by mu nevadilo být na rodičovské dovolené. Podle Greplové otec ale nenahrazuje v prvních letech života matku. „Role otce v tomto období spočívá hlavně v podpoře matky a vytváření příznivých podmínek pro matku a dítě. To znamená zajištění všeho, nač matka díky intenzivní péči o dítě nebude mít čas,“ říká.

Klíčová slova: mateřská, studium, dítě

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.