18.05.2014 20:54


Studium je časově náročnější, ale jednodušší, říká studentka v Texasu

Autor: Kotulová Martina | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Jednou z příležítosti, jak poznat jiné země, jiné kultury a jiný přístup ke školství, je v rámci studia vysoké školy vycestovat do zahraničí. O studiu ve Spojených státech vypráví Martina Karpetová z Masarykovy univerzity, která tráví jarní semestr v texaském městě Waco.  

Texas, Brno – Možností, jak jako vysokošlák vycestovat, existuje několik. Většina studentů už slyšela minimálně o programu Erasmus. Martina Karpetová z Masarykovy univerzity vyjela studovat do školy McLennan Community College ve městě Waco v Texasu.

 

Jak jste se dostala právě do Texasu?

Nejsem tady v rámci žádného programu, ale jedná se o dohodu, kterou má Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity s McLennan Community College (dále jen MCC, pozn. red.).

Přihlášku si může podat kdokoliv?

Myslím, že ta možnost je jen pro studenty katedry anglického jazyka a literatury. Nevím přesně, jak spolupráce s MCC vznikla, ale jezdí tady učit i naši učitelé. Na stránkách Centra zahraničních studií Masarykovy univerzity se musí vyplnit formulář, napíše se motivační dopis a oni pak vybírají, kdo pojede.

Martina při studiu, Archiv Martiny KarpetovéCo vše bylo potřeba zařídit?

Musela jsem zařídit spoustu papírů, které požaduje místní škola. Potřebovala jsem potvrzení o očkování proti meningitidě, potvrzení o studiu a další věci.

Stálo tě to nějaké peníze nebo všechno platí škola? 

(smích) Stálo. Něco mě stála letenka, kterou mi škola částečně proplatí. Taky jsem si platila pojištění, vízum a tady už utrácím jenom za jídlo a vlastní útratu. Škola mi platí školné, knížky a ubytování.

Kde jste ubytovaná?

Byl mi přidělen dům, který škola vlastní. Bydlí tu se mnou ještě jedna slečna, protože letos vzali místo jednoho studenta rovnou dva.

Co v Texasu studujete?

Mám zapsaných celkem pět předmětů, což dělá za týden šestnáct hodin na kampusu. Pro místní je běžný počet hodin dvanáct. Měla jsem Úvod do pedagogiky, Španělštinu, Algebru, Business a Americkou Literaturu.

Je studium těžší než na vaši škole?

Škola je určitě časově náročnější. Je třeba se připravovat z hodiny na hodinu, protože průběžná práce má větší váhu než závěrečný test. Obsah je ale o dost jednodušší, není vůbec těžké procházet se samými áčky.

Uznají vám předměty v rámci studia na Masarykově univerzitě?

To se u mě asi konat nebude. Předměty, které tady studuji nesouvisí s mým oborem a když ano, tak už je mám splněné, jako třeba Úvod do pedagogiky nebo literaturu.

Musíte kvůli toho prodlužovat studium?

Já prodlužovat budu, nevím jestli se to dá jinak zvládnout. Asi bych se nestihla včas vrátit na státnice a napsat bakalářku. Pokud má ale člověk vedoucího bakalářky, kterému nevadí konzultovat na dálku a chce se mu tady vůbec trávit čas psaním, tak asi jo. To ale není nic pro mě.

Dá se tamní školství srovnat s tím českým?

Moc ne, protože u nás tenhle typ škol vlastně ani nemáme. Jedná se o takový mezistupeň mezi střední a vysokou školou, kam spousta studentů chodí proto, aby si splnila tzv. basics, neboli základní předměty. MCC je ve srovnání s většími univerzitami mnohem levnější, proto je výhodné tyto předměty absolvovat tady a pak přestoupit. Studium tady trvá dva roky.

Jací jsou v Texasu lidé?

Lidi jsou tady celkově moc milí. Rádi s čímkoliv pomůžou a jsou moc hodní.

Máte čas na poznávání okolí?

Mám, ale spíš není jak. V Česku se dá ke spoustě míst buď dojít pěšky, dojet autobusem nebo vlakem. Tady vlaky nefungují vůbec, autobusy jenom sporadicky, takže pokud člověk nemá auto, tak je bohužel odkázán na ochotu ostatních. Ale byla jsem se podívat v okolních městech, například v Dallasu nebo v malém městě West, kde žije velmi silná česká komunita a kde se pečou české koláče.

Šla byste do toho znova?

Určitě. Naučila jsem se spoustu věcí o místní kultuře, ale zároveň i o té naší. Samozřejmě jsem se i zlepšila v angličtině a poznala hodně skvělých lidí.

 

Martina Karpetová je studentka třetího ročníku bakalářského stupně pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. Studuje lektorství anglického jazyka na katedře anglického jazyka a literatury. Jarní semestr tráví v Texasu.

Klíčová slova: studium, zahraničí, Texas, rozhovor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.