10.03.2015 22:20


Studium beru s nadhledem, říká studentka dvou vysokých škol

Autor: Krajčírovičová Barbora | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Karolíně Přibylové je dvacet let a je prvačkou na právech na Masarykově univerzitě. Druhým rokem zároveň studuje politologií a evropská studia na Fakultě sociálních studií. Skládá se její život jenom z nekonečných návštěv přednášek a seminářů, nebo stíhá žít i normální studentský život?

Brno – Karolína Přibylová se kvůli studiu dvou vysokých škol nepokládá za vzor pilného studenta. Byť souběžně studuje práva, politologii a evropská studia. „Mým hlavním cílem je užít si tohle období a všechny možnosti, které mi vysoká škola nabízí, proto se to snažím brát s nadhledem,“ říká Přibylová.

Co vás přivedlo k rozhodnutí studovat dvě vysoké školy zároveň?

Rok po maturitě jsem si přihlášku na práva nedala, i když jsem je chtěla studovat, protože jsem si myslela, že nemám šanci se na ně dostat. Zaujala mě proto nabídka oborů na Fakultě sociálních studií. Po prvním roce jsem ale zjistila, že studium na téhle fakultě mě plně nevytěžuje. A tak jsem si řekla, že bych ještě jednu školu zvládnout mohla. 

Proč jste chtěla studovat zrovna práva?

Nikdo si asi v jedenácti letech neřekne, že chce být politolog nebo jaderný fyzik, protože o těchto oborech nemá nikdo v tom věku ponětí. Ale právě práva jsem měla v povědomí už od malička. A už na střední škole mě bavily předměty zaměřené tímto směrem, jako například základy společenských věd.

Pociťujete nějaké výraznější rozdíly mezi fakultami?

Přednášky jsou vesměs stejné, v tomhle nevidím žádný rozdíl. Rozdíl je akorát v seminářích, které mám na právech ke každému předmětu a kde se více diskutuje. Seminářů na Fakultě sociálních studií je méně, aleKarolína Přibylová studuje dvě školy Foto: Barbora Krajčírovičová když už jsou, přijdou mi také velice prakticky zaměřeny. Na právech také převládají spíš ústní zkoušky a na politologií nebo evropských studiích mám převážně zkoušky písemné.  

Které z vašich studií hodnotíte jako náročnější?

To nedokážu přesně říct, myslím, že se to liší předmět od předmětu. I o zkouškovém jsem se učila poměrně vyváženě. Práva jsou pro mě náročnější na docházku, protože tam mám hodně seminářů, na Fakultě sociálních studií je ale více seminárních prací a průběžných testů.

Na kterou školu se plánujete v budoucnosti zaměřit?

Na práva, protože je shledávám perspektivnějšími. Evropské studia vnímám jako doplňkový obor k politologii. A pro to, aby se člověk věnoval v budoucnu politologií, je potřeba opravdu zápal pro věc. Je to také hodně teoretická věda a z toho důvodu mě úplně neláká. Jsem však velice ráda, že studuji na Fakultě sociálních studií zrovna tuto kombinaci. 

Co vnímáte jako největší pozitivum na studiu dvou škol?

Obě školy se mi výrazně propojují, především politologie a práva. Mnoho zkoušek na právech jsem tento semestr zvládla poměrně lehce právě proto, že jsem mnoho vědomostí už měla z předchozího studia politologie a bylo to pro mě prakticky jenom opakování.

Jak zvládáte zkouškové období?

Je jasné, že je toho dvakrát tolik. Nicméně zkouškové období je docela dlouhé a dá se to rozumně rozvrhnout a naplánovat tak, aby se člověk z toho nezbláznil. Tohle zkouškové jsem dokonce stihla mít ještě tři týdny prázdniny.

Stíháte všechno, co předtím při studiu jedné vysoké školy? 

Volného času mám samozřejmě méně. Je docela obtížné najít si při studiu dvou škol brigádu, právě kvůli seminářům na právech, které mám různě rozvrhnuté do celého týdne. Ale jinak nemám pocit, že by mě studium dvou škol výrazně omezovalo v mém studentském životě.

Klíčová slova: práva, studium, Masarykova univerzita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.