07.03.2012 08:04


Studenty lákají stáže v evropských institucích

Autor: Michal Šíma | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Studenti a absolventi vysokých škol mohou vycestovat jako stážisté do evropských institucí. Zájemci nejčastěji pracují na některém z oddělení Evropské komise nebo Evropského parlamentu. Pětiměsíční stáží získají pracovníci jazykovou průpravu a cenné zkušenosti do budoucího povolání.

Brno Cesta k vysněné práci v Bruselu není snadná. „Na každý ze dvou pětiměsíčních semestrů se nám hlásí dvě stovky uchazečů. V roce 2011 jsme však mohli přijmout jen čtrnáct přihlášek,“ konstatovala na semináři pro zájemce o stáž Natálie Vlková, která zastupuje Evropskou komisi v České republice. Aby budoucí stážista mohl pracovat jako překladatel, asistent nebo administrativní pracovník, musí splnit přísné podmínky. „Zájemci musí mít ukončené bakalářské studium, umět minimálně dva jazyky Evropské unie a dodržet veškeré formální náležitosti při podávání přihlášky. Od potencionálních stážistů na jaro 2013 budeme přihlášky přijímat  letos v červenci a v srpnu,“ dodala Vlková.
Stáž v Evropské komisi je navíc placená. Stážisté dostanou stipendium v hodnotě 1071 euro. „O takovou příležitost se budu zajímat. Mohla bych získat potřebnou praxi a přivydělat si,“ těší se na nabízené možnosti studentka Eva Novotná.

Natálie Vlková a Natálie Šťastná informovaly budoucí stážisty. Foto: Michal Šíma V Evropském parlamentu je pro studenty pravděpodobnější získat neplacenou  stáž. „Placená místa jsou vyhrazená  většinou pro absolventy. Nabízíme však i neplacené  stáže, které jsou určené hlavně pro  mladé studující lidi,“ prozradila Natálie  Šťastná z Informační kanceláře  Evropského parlamentu. 

 Náplň práce a svěřené úkoly na stáži  záleží na schopnostech  studentů. „Aktivita lidí a schopnost prodat sám sebe je rozhodující. Občas se stane, že nepříliš komunikativní stážista nakonec lepí obálky. Naopak jiní dostávají ke konci svého pobytu i velmi náročné úkoly, například zpracování významné zprávy pro nadřízené,“ doplnila Šťastná.

Většina dřívějších stážistů vnímá práci pro evropské instituce pozitivně. „Sama jsem absolvovala praxi na oddělení mediálních styků a nemůžu si stěžovat,“ okomentovala svoji zkušenost Natálie Vlková, která po stáži začala pracovat jako zástupkyně Evropské komise v České republice.

Kladně hodnotí svoji stáž i René Braun, jenž se zúčastnil programu Rozhoduj o Evropě. „Ačkoli se jednalo pouze o modelovou práci v institucích Evropské unie, získal jsem cenné znalosti a zkušenosti. Nešlo o klasickou stáž na asistentské pozici, ale spíše o modelové zasedání. Vyzkoušel jsem si nanečisto, jak funguje politika v Evropském parlamentu a vztahy v něm,“ prozradil student.

Klíčová slova: Evropská unie, komise, parlament, stáž

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.