11.04.2017 19:05


Studentům se snažíme vyhovět, říká fakultní knihovnice Mazancová

Autor: Benedikt Vítek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Studenti a zaměstnanci Masarykovy univerzity dostali nově přístup do zahraniční databáze novin a časopisů PressReader. Databáze přibyla mezi dalších přibližně sto padesát e-zdrojů, které univerzita nabízí. Zájemci mají navíc možnost do příští  středy vyzkoušet databáze Oxford Clinical Psychology nebo SAGE Video. 

Brno - Masarykova univerzita pro své zaměstnance a studenty zpřístupnila databázi novin a časopisů PressReader. Dostupná je na Portálu elektronických informačních zdrojů univerzity, na němž je možné najít veškeré elektronické zdroje poskytované školou. Uživatelé si mohou stáhnout i aplikaci, která dává přístup k e-zdrojům z chytrých telefonů a tabletů. Fakulta sociálních studií také nabízí na zkoušku do příští středy kolekci odborné literatury Oxford Clinical Psychology, která se zabývá psychiatrií, sexuologií a psychologií. Do stejného data mohou studenti využít přístup do SAGE Video, poze však do oboru sociologie.

Celouniverzitní ezdroje jsou přístupné na školní síti. Specializované pak na jednotlivých fakultách. Foto: Benedikt Vítek

Přístup do databází hradí univerzita, jednotlivé fakulty a Knihovnicko-informační centrum školy.  Některé zdroje také dotuje Ministerstvo školství, a to z projektu s názvem Informace - základ výzkumu. V minulém roce Fakulta sociálních studií přispěla částkou milion korun. „V prvé řadě je nutné znát cenu konkrétní databáze a to, kdo ji financuje. Po komunikaci s producenty na českém trhu bude výběrové řízení na dodavatele daného zdroje. Celý proces trvá několik týdnů, ve složitějších případech i měsíců,“ uvedla k získávání nových e-zdrojů knihovnice Fakulty sociálních studií Dana Mazancová. Zpřístupnění k e-zdrojům bude v následujících letech zajišťovat Národní licenční centrum CzechElib, na jehož přípravě spolupracuje Národní technická knihovna s experty zastupujícími vysoké školy či ústavy Akademie věd.

Fakulta si své zdroje pečlivě vybírá podle toho, co její zaměstnanci a studenti potřebují. „Databáze volíme tak, aby co nejlépe pokrývaly studované obory. Pokud se na nás lidé obrátí s konkrétním požadavkem, snažíme se jim také vyhovět,“ komentovala Mazancová.

Elektronické informační zdroje univerzity poskytují kolem sto padesáti databází zaměřených na všechny fakulty. „Výběr e-zdrojů není špatný, ocenil bych ale lepší přístup k celým knihám,“ okomentoval student bezpečnostních studií Tomáš Sůsa. V případě, že článek nebo kniha nejsou k dispozici v online ani tištěné verzi v některé z knihoven školy, mohou studenti využít tzv. meziknihovní výpůjční službu. Ta umožňuje za zaplacení poštovného půjčku jakékoliv odborné literatury dostupné v České republice. Jestliže se kniha u nás nenachází, je možné využít mezinárodní výpujční systém, díky kterému se zájemci mohou za poplatek dostat k literatuře dostupné po celém světě.

Většina vybraných e-zdrojů je volně dostupná pro všechny studenty na univerzitní síti, k některým specializovaným je však nutné být připojený na síti dané školy. Zájemci se mohou k celouniverzitním zdrojům dostat přes software, který umožňuje vzdálený přístup a je ke stažení na Portálu elektronických informačních zdrojů.

Klíčová slova: E-zdroje, univerzita, Masarykova univerzita, Fakulta sociálních studií

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.