26.03.2013 07:00


Studentů na Masarykově univerzitě ubude, nejsou lidi ani peníze

Autor: Kateřina Šmajzrová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Na českých veřejných vysokých školách studuje více než tři sta tisíc studentů. Masarykova univerzita aktuálně vzdělává 38 622 studentů. Na základě rozhodnutí ministerstva školství se ale jejich počet snižuje.

Brno - Přestože výdaje na školství ze státního rozpočtu v roce 2013 vzrostly o šest procent na studenta, tedy současných 33 401 korun, počet financovaných studií v mnoha případech klesl. Masarykova univerzita oproti loňskému roku přišla o peníze na pokrytí 3443 studentských míst. Musí je proto zaplatit z přidělených peněz a do budoucna regulovat počet přijatých tak, aby byl rozdíl mezi penězi od státu a počtem studentů co nejměnší.

Rektorát Masarykovy univerzity

„Záměrem ministerstva je regulovat počet studentů na veřejných vysokých školách, a to s ohledem na rozpočet i na demografický vývoj,“ potvrzuje statistiky kvestor Masarykovy univerzity Ladislav Janíček.  V loňském roce podle něj univerzita zaznamenala desetiprocentní pokles počtu přihlášek ke studiu. To potvrzuje i letošní počet přihlášených na Fakultě sociálních studií nebo Právnické fakultě, kde se rozdíly pohybují ve stovkách přihlášek. 

Počet lidí ve věku kolem dvaceti let se totiž snižuje. Zatímco v roce 2011 bylo takto starých lidí 700 tisíc, loni už to bylo o 30 tisíc méně. Mezi vysokými školami a ministerstvem školství se proto rozvinula debata, jak udržet alespoň stávající kvalitu studia a zároveň reagovat na tento demografický trend. Ze strany ministerstva došlo ke snížení příspěvků a univerzity tak jednu desetinu stávajících míst musely buď zrušit, nebo hradit ze svého. V letošním roce nebude snížení tak razantní, školy však dostanou o 4,5 procenta dotací méně než loni.

Graf - počet studentů zapsaných ke studiu na MU

Kolik nových studentů nastoupí v září na Masarykovu univerzitu, ještě jasné není. Stejné je to i s počty magisterských a doktorandských studií. I ty jsou totiž financovány z rozpočtu ministerstva.  Finální výsledek závisí jednání vedení univerzity s fakultami i na komplexní analýze, která zkoumá například počet absolventů, propadovost ve studiu nebo rozdíly mezi přihlášenými a skutečně zapsanými studii. „Konkrétní limity financovaných studií pro jednotlivé fakulty a formy studií se teprve řeší, předpokládáme, že budou jasné nejpozději do poloviny měsíce dubna,“ dodává Janíček. 

Klíčová slova: vysoké školy, ministerstvo školství, studenti, rozpočet

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.