26.03.2011 01:19


Studentští poradci radí, jak se vyhnout nesnázím

Autor: Jana Navrátilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Studentští poradci Masarykovy univerzity jsou sdružením aktivních studentů, jehož členové poskytují studijně právní poradenství méně zkušeným spolužákům.

Brno – Pracovníci centra, sami studenti, radí svým kolegům, jak se vyhnout nástrahám studijního a zkušebního řádu a jak dostudovat bez zbytečných komplikací. Změnou rozvrhu konzultačních hodin chtějí poradci usnadnit návštěvu těm, kteří centrum dosud nemohli využít z časových důvodů.

Konzultace jsou nyní každé pondělí a středu od dvou do čtyř hodin v poradenském centru v zadním traktu budovy lékařské fakulty a ve čtvrtek ve stejnou dobu u knihovny v Univerzitním kampusu v Bohunicích. „Studenti nás mohou kontaktovat také přes e-mail, diskusní fórum v informačním systému (IS), Facebook nebo telefonicky,“ řekla předsedkyně studijních poradců a současně studentka informatiky Vlasta Žáková. Poradenství je bezplatné a anonymní. V řadách poradců jsou zástupci ze všech fakult Masarykovy univerzity (MU) v různých stupních studia. „Nejsme náhrada studijního oddělení, spíše jeho alternativa. Snažíme se zúročit, že student se s žádostí o pomoc často raději obrací na starší spolužáky ze stejné fakulty než na pracovníky ze studijního oddělení. Specializujeme se na poradenství, takže se na rozdíl od studijního oddělení můžeme jednotlivým případům věnovat opravdu podrobně,“ dodala Žáková.

Studentští poradci Vlasta Žáková a Jan Kadlec kontrolují každodenní agendu. Foto: Jana NavrátilováStudentští poradci jsou mezi studujícími zatím trochu neznámou organizací. „Něco jsem o nich slyšela, ale nevím, kde je hledat. Kdybych měla problémy se školou, půjdu asi na studijní,“ potvrdila tento fakt studentka psychologie Jolana Ševčíková. S prací poradců se studující mohou setkat třeba na osvětových přednáškách Bezpečně studiem. „Člověk se studenstkým poradcem může stát tím, že je aktivní a zajímá se o dění na univerzitě i na své fakultě. Například já jsem se do této role dostal tak, že jsem byl hodně viditelný v diskusních fórech v ISu. Takový všeználek, co z nudy přečetl celý studijní i zkušební řád a statuty univerzity i jednotlivých fakult,“ komentoval svoje začátky jeden z čerstvých studijních poradců a student Ekonomicko-správní fakulty MU Jan Kadlec. Činnost poradce je placená spíše symbolicky. „Rozhodně se z toho nedá vyžít, je to spíše poslání, než práce na plný úvazek,“ uvedl Kadlec.

Spolek poradců založili studenti zasedající v akademickém senátu v roce 2007. „Chtěli pomoci a předat své zkušenosti ostatním kolegům a kolegyním. Celý projekt, na kterém se podílí Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, zaštítilo také Poradenské centrum Masarykovy univerzity a jeho vedoucí Šárka Karmazínová,“ doplnila o vzniku organizace její předsedkyně Vlasta Žáková.

Více informací o studentských poradcích naleznete na jejich stránkách http://poradci.muni.cz/

Klíčová slova: Studenští poradci, Masarykova univerzita, studium

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.