21.10.2013 12:14


Studentský život nemusí být chudý

Autor: Hana Florianová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Kdekdo si při studiu přivydělává brigádami, jiní zase spoléhají na finanční podporu rodičů. Někteří studenti využívají různých stipendijních programů. Masarykova univerzita jich nabízí mnoho.

Zřejmě nejběžnějším je stipendium na podporu ubytování. Má na něho nárok každý student prezenčního studia, který nepřekročil jeho standartní délku. Lze o něj zažádat jen pro první studium. Pokud tedy kdokoli své první studium ukončí a začne jiné, nemá na něj dál nárok. Další důležitou podmínkou je, aby neměl trvalé bydliště v okrese Brno-město. V obou semestrech loňského roku univerzita na pokrytí ubytovacího stipendia uvolnila částku přesahující 100 miliónů korun.

Studenti ho ovšem nemusí nutně využít na platby spojené s ubytováním. „Každý den dojíždím, proto většina peněz padne na šalinkartu. Zbytek využívám na to, co je zrovna potřeba,“ přiznala studentka sociologie na Fakultě sociálních studií Monika Španielová. Sbírání žádostí pro tento semestr začíná už 1. listopadu.

Šetření do prasátka

Nejmladším programem na univerzitě je stipendijní program rektora Masarykovy univerzity. V platnost vstoupil až 1. října loňského roku. Jeho smyslem je podpora aktivit, které přesahují rámec fakulty, v některých případech také celé univerzity. Zažádat si o něj mohou ti, jejichž projekt přispívá k reprezentaci a rozvoji hodnot univerzity.

Jedním z projektů, jehož autor či autoři si zažádali o toto stipendium a dostali ho, jsou Masarykovy debaty. Jejich hlavní koordinátor Martin Černý doporučuje stipendijní příspěvek hlavně začínajícím studentským akcím. „Masarykovým debatám pokrývá toto stipendium jen část nákladů. Nicméně jsme za něj velmi vděční. Program neklade na studenty zbytečnou administrativní zátěž, začínající projekty se tak mohou zaměřit na svou hlavní činnost. Díky těmto penězům mohou dosáhnout prokazatelných výsledků, které otvírají cesty k dalším zdrojům financování,“ řekl Černý.

O tom, kdo finanční podporu získá, rozhoduje komise. „Ve dvou předchozích kolech se stalo, že byli někteří žadatelé odmítnuti, ale nikdo si nestěžoval. Věřím, že uchazeči našim rozhodnutím a doporučením rozumějí. Je v zájmu univerzity, abychom kvalitní projekty podporovali,“ prohlásil prorektor pro záležitosti studentů Jiří Němec. Zatím poslední kolo posuzování žádostí bylo uzavřeno 15. října a přihlásilo se celkem jedenáct uchazečů.

Mezi další druhy stipendijních progamů patří například příspěvek na podporu tvůrčí činnosti, na podporu mobility nebo také prospěchové či sociální stipendium. Informace o všech dostupných stipendiích mohou studenti získat na stránkách Masarykovy univerzity.

Klíčová slova: Masarykova univerzita, stipendium, Masarykovy debaty

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.