18.03.2017 13:31


Studentský projekt K(in)omix je skvělá zkušenost, říká jeden z organizátorů

Autor: Adam Lukůvka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Studovat a přitom ještě provozovat kino? To si v jarním semestru zkouší skupina studentů včetně dvaadvacetiletého studenta filmové vědy Martina Pleschera. Devět týdnů studenti zařizují úterní večerní projekce v Univerzitním kině Scala. Mají tak výjimečnou možnost prožít všechny radosti i strasti spojené s vedením kina, ať už se jedná o správu financí nebo komunikaci s distributory filmů.

Martin Plescher při moderování komiksového kvízu. Foto: Adam Lukůvka

Brno Provoz kina si díky školnímu projektu mohou vyzkoušet studenti Masarykovy univerzity. Skupina studentů v něm má po devět týdnů vyhrazený úterní večer v Univerzitním kině Scala. Studenti zařizují projekce, doprovodný program a starají se o finance. V jarním semestru si organizátoři vybrali filmy s komiksovou tématikou, a cyklus nazvali K(in)omix.  Dvaadvacetiletý student filmové vědy Martin Plescher se projektu účastní, a i přes náročnost si zkušenost pochvaluje. 

V projektu má Martin Plescher na starosti doprovodný program. „Mým úkolem je šířit povědomí o K(in)omixu a napomáhat k lepší spolupráci s partnery akce,“ sděluje Plescher. Podílení se na organizaci mu zabere několik hodin týdně. „Časově nejnáročnější je den projekce, tedy úterý. To s organizací akce strávíme téměř celý den až do pozdních večerních hodin,“ říká student.  I když je to pro něj občas náročné, tak si prozatímní zkušenost chválí. „Občas je to únavné, ale rozhodně to stojí za to. Doporučil bych to každému,“ dodává.

Jednou z doprovodních akcí K(in)omixu byl komiksový kvíz. „Zorganizovat kvíz byl přímo můj nápad,“ říká Martin Plescher. Připravil ho se svým spolužákem Patrikem Pajerem, který se k organizaci studentského kina nedostal. „Chtěl jsem se alespoň nějak účastnit,“ říká Pajer. Vše potřebné pro kvíz zařizovali zhruba dva týdny a vymýšlení samotných otázek jim zabralo celý den. „Je to další skvělá zkušenost. Akce se lidem líbila, a tak plánujeme i další kvízy,“ sděluje Martin Plescher.

Díky Kinomixu si studenti vyzkouší i vystupování před lidmi. Po projekci Temného rytíře se Martin Plescher chopil role moderátora. „Vždy jsem v sobě měl showmanské sklony,“ říká. Před celým sálem vedl diskuzi mezi diváky a hostem Ondřejem Králem, odborníkem přes komiksy. I když má Martin Plescher zkušenosti s moderováním plesů a soutěží ze střední školy, tak stát před zaplněným kinosálem je zcela něco jiného. „Trému před moderování stále mám, ale po pár minutách odpadne a velmi si to užívám,“ dodává Plescher. 

V projektu hraje významnou roli také finanční stránka. Studenti platí za pronájem sálu, pracovní sílu, vypůjčení filmů, přednášejícím a k první projekci museli připravit slavností raut.  Podle Martina Pleschera se projekt postupně dostává do plusových čísel. „Přednášející jsou většinou ochotní dojít a podpořit náš projekt. Dělají to buď za minimální poplatek, nebo jenom za stravu či zaplacení dopravy,“ říká Plescher.  Mnohem těžší je pro organizátory získat filmy, které si pro projekt vybrali. Některé filmy už distributoři nevlastní nebo jsou s právy na film v rozporu s další společností. Kvůli animovanému filmu 12 úkolů pro Asterixe museli kontaktovat i francouzské distributory, aby získali kopii k projekci. Nejpodstatnější jsou však právě finance. Distributoři požadují za vypůjčení kopie filmu různě vysoké částky a studenti tak musí důkladně pracovat s rozpočtem. „Chtěli jsme například promítat Sin City – město hříchu, ale distributoři požadovali za vypůjčení příliš vysokou částku,“ sděluje student.

Studenti mají za sebou již tři projekce a čeká je dalších šest. V úterý 21. března uvedou v české premiéře dokumentární film She Makes Comics, který je o ženách zabývajících se komiksy.

Více informací o projektu K(in)omix si můžete přečíst zde.

Klíčová slova: K(in)omix, Univerzitní kino Scala, kvíz, studentské kino

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.