19.10.2017 14:12


Studentskou komoru senátu FSS ovládli politologové a environmentalisté. Volební účast byla rekordní

Autor: Zuzana Formánková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Volby do studentské komory akademického senátu FSS skončily ve čtvrtek ráno. Ze třinácti kandidátů tak studenti zvolili pět svých kolegů, kteří je budou zastupovat mimo jiné i při jednání o rozpočtu nebo stipendiích. Své zástupce volila více než čtvrtina studentů FSS. To je výrazně více než v předchozích letech. Zbylých šest členů senátu zvolili ze svých řad akademici.

Brno – Z třídenních voleb do studentské komory vzešlo pět studentů, jsou mezi nimi však zástupci jen dvou kateder. V novém akademickém senátu zasednou tři studenti politologie a dva studenti environmentálních studií. Student magisterské politologie Hračja Gjulzadjan si volební kampaň vyzkoušel už minulý semestr, kdy se na fakultě konaly fiktivní volby pod vedením Miloše Gregora. „Díky volbám v minulém semestru mě už studenti politologie a bezpečnostních a strategických studií znali. Víc si ale myslím, že hrál roli program,“ řekl o svém zvolení Hračja Gjulzadjan.

Spojit své síly do volné koalice se vyplatilo studentům druhého ročníku politologie a mezinárodních vztahů Magdaléně Janigové a Danielovi Jirků. „Měl jsem nějakou vizi o tom, co by bylo dobře prosadit, a po konzultaci s Majdou se ukázalo, že se na věci díváme stejně. Proto jsme se rozhodli jít do koalice,“ uvedl Daniel Jirků. „Potvrdilo se, že ve dvou se to lépe táhne,“ dodává Magdaléna Janigová.

Podobnou taktiku zvolila i dvojice studentů environmentálních studií. Na rozdíl od politologické koalice, jejíž oba členové obdrželi prakticky stejný počet hlasů, jsou výsledky dvou environmentálních studentů výrazně odlišné. Zatímco Kristina Zindulková s odstupem padesáti hlasů ve volbě zvítězila, Patrik Gažo obsadil až čtvrté místo. „Myslím, že jsem do kampaně prostě mohla dát víc času než Patrik. Hodně nás podpořili lidé od nás z environmentálních studií a já s nimi mohla více mluvit,“ tvrdí Kristina Zindulková, která jiné vysvětlení pro svůj volební úspěch nenachází. 

Proti volbám před dvěma a čtyřmi lety své aktivní i pasivní volební právo využilo výrazně více studentů. Letos se o místo v senátu ucházelo třináct kandidátů, tedy více než dvojnásobek oproti šesti v letech 2015 i 2013. V ani jedněch ze dvou předchozích voleb také nehlasovalo více než šest set voličů. V letošních volbách dalo svůj hlas osm set studentů sociálních studií, volební účast byla tedy o téměř osm procent vyšší než minule. Podobný zájem o volby do senátu studenti měli naposledy před osmi lety, kdy odvolila taktéž čtvrtina studentů. „Myslím si, že je důležité, aby tam (v akademickém senátu) byl někdo, kdo vidí věci ze stejné perspektivy jako já,“ míní student filozofie a politologie Jan Horčičko, který svého volebního práva využil.

Větší část akademického senátu zvolili ve stejnou dobu také akademici. Svůj mandát obhájili Otto Eibl a Oldřich Krpec. Novými členy jsou Lubomír Kopeček, Karel Stibral, Petra Vejvodová a Roman Vido.

Klíčová slova: volby, studentská komora, akademický senát, fss

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.