26.11.2013 19:13


Studentské Vánoce: Jak levně nakoupit vánoční dárky

Autor: Jakub Šustr | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Někteří to poznali díky vánoční výzdobě ve městech a v supermarketech, ti méně pozorní zaznamenali mrazivější rána a kratší dny. Přichází Vánoce. Období všeobecně nazývané jako svátky klidu a míru. Pro studenty to však může být klid před bouří, tedy klid před zkouškovým. Často ale ona bouře přichází už dříve. Na přelomu listopadu a prosince nejeden student řeší, jak levně nakoupit dárky. Dnešní díl Studentských Vánoc nabízí řešení, obchod Veronica. 

Nadační obchod Veronica v brněnské Pekařské ulici je napěchovaný zbožím nejrůznějšího charakteru. Nejedná se o běžný obchod, ale o charity shop, který je na západ od České republiky běžným fenoménem. Lidé krámku věnují zpravidla použité věci, které se poté prodávají za nižší ceny. Výtěžek putuje v případě obchodu Veronica na podporu ekologických a komunitních projektů.

„Před Vánoci chodí více zákazníků, ale obecně mohu říct, že lidé se u nás naučili nakupovat celoročně,“ poznamenala s úsměvem prodavačka obchodu Ludmila Hrůzová. Podle jejich slov jde na odbyt spíše textil, což potvrzují i zákaznice. „Velmi ráda tu nakupuju oblečení, už mám doma několik triček a svetrů. Děvčata jsou velmi milá, je to krásné místo,“ prohlásila Marie Nováková, která stejně jako většina zákazníků věci nejen nakupuje ale i věnuje. Podle Hrůzové do obchodu za netradičními nákupy míří spíše starší generace.

Lidé tam najdou halenky, kalhoty, kozačky, lodičky, pánské obleky či extravagantní klobouky. Vedle oblečení seženou i knihy. Jejich cena začíná na pěti korunách a vášnivý čtenář může objevit zajímavé tituly, byť se starší obálkou.

Knihy a textil však nejsou jedinými věcmi, které jsou v obchodě k mání. „Za čtyři roky, co obchod funguje, sem lidé přinesli nejrůznější kuriozity. Teď tu máme krásnou mandolínu vykládanou perletí. Nedávno nám přinesli svlečenou kůži samičky od pavouka,“ dodala prodavačka.

Zakázníci nemají problém se zbožím z druhé ruky. „Tohle nakupování se mi líbí. V kavárně Trojka pořádáme podobné Recy jarmarky, kde prodáváme různé přešívané věci. Snažíme se věci, které někdo vyhodí, uvádět znovu do života,“ popsala zákaznice Alena Procházková.

Nadace Veronica v loňském roce vytěžila z prodeje tohoto zboží téměř čtyři sta tisíc korun. Z peněz podpořila neziskové organizace Brontosaurus a Nesehnutí a zaplatila desítky projektů, které zlepšují komunitní život v Brně. Patří mezi ně čištění potoků, nebo budování informačních stezek v přírodě. Studenti mohou navštívit obchody na třech místech – v Pekařské, Jana Babáka a SváVžné ulici.

 

Seriál už informoval o levné vánoční výzdobě.

Klíčová slova: Nadační obchod Veronica, charita, vánoční dárky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.