29.10.2013 16:44


Studentské slevy: S Isic kartou studenti při cestování neušetří

Autor: Jakub Šustr | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Slev pro studenty není nikdy dost. V minulých dílech seriálu o studentských slevách jste se dozvěděli o výhodách pro studenty v kultuře a gastronomii. Dnes pokračujeme dalším dílem, tentokrát o dopravě. Kolik může student ušetřit na jízdence? Co potřebuje pro získání zlevněného jízdného?  

Doprava do Brna

Většina vysoškoláků do Brna dojíždí z nejrůznějších míst po celé republice. Vedle tradičních způsobů cestování začíná studenty lákat pohodlnější způsob dopravy autem. Spolujízda funguje tak, že řidič auta umístní na web zprávu, že na cestě například do Brna má několik míst v autě volných. Cestující se na webu zapíšou na jízdu a za řidičem stanovený poplatek se poté svezou. Je to rychlejší a pohodlnější než doprava autobusem a vlakem, ale studenti nemají zvýhodněné ceny.

Pro slevu na cestovném potřebuje student dva doklady. Žákovský průkaz na cesty po Česku a Isic kartu na cesty do zahraničí. Foto: Jakub Šustr

 Slevy na jízdném pro studenty nabízí všichni tuzemští  dopravci. Státem stanovené minimum je 25 procentní sleva z  plného jízdného. Nejvíce štědrým dopravcem ke  studentům jsou České dráhy, které jim vyměřili  zvýhodněné jízdné v hodnotě 65 procent plné ceny. Soukromí dopravci zpravidla nepřekračují ono pětadvaceti procentní  minimum. Výjimkou je Student Agency, který nabízí  jízdné se slevou 28 procent.

Slevu ale dopravci neudělují při předložení Isic karty. Student, který chce jezdit levněji, musí mít žákovský  průkaz. Tento průkaz se prodává na autobusových a vlakových nadražích. Zakoupenou oranžovou kartičku musí vysokoškolák potvrdit na studijním oddělení své univerzity. Následuje další cesta na nádraží, kde dopravce za padesát korun znovu potvrdí kartičku. Student může požadovat slevu teprve po potvrzení kartičky jak od univerzity, tak od dopravce.

Žákovské průkazy a  jízdenky na MHD se prodávají i na Mendlově náměstí. Foto: Jakub ŠustrŽákovský průkaz má ale dvě nevýhody. Student může požadovat slevu jen na cestě z místa svého bydliště do sídla univerzity. Řidiči autobusů zpravidla nepřijímají námitky, že student na cestě přestupuje, což bývá nepříjemné. Druhou nevýhodou je platnost, respektive neplatnost průkazu, v době letních prázdnin.

Cestování po Brně

Snad žádný vysokoškolák si nedokáže představit život v Brně bez použití hromadné dopravy. Dopravní podnik města Brna je v tomto ohledu ke studentům štědrý. Tříměsíční jízdenku po Brně si student kupuje za poloviční cenu. Místo třinácti set padesáti korun zaplatí necelých sedm set. Dobrá zpráva je, že k získání této jízdenky není třeba absolvovat potvrzovací martyrium jako u předešlého případu. Stačí pouze Isic karta. Studentské slevy na taxi služby, které jsou běžné v Praze a v Plzni, se v Brně zatím nenabízejí.

Studenti v Brně se bez tramvají neobejdou. Foto: Jakub Šustr

Další slevy

Studenti, kteří se chystají do zahraničí, by měli zvážit výběr Student Agency. Tato společnost totiž nabízí patnáctiprocentní slevu pro studenty na mezinárodních linkách. Mezinárodní jízdenky nebývají levné, 15 procent sleva tak může při cestě z Prahy do Paříže studentovi ušetřit téměř tři sta korun, což není málo. K získání slevy postačí předložit Isic kartu.

Klíčová slova: Studentské slevy, Isic karta, Student Agency

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.