13.04.2015 13:18


Studentské bydlení na Masarykově ulici. Nízké nájmy a vysoká míra trpělivosti

Autor: Jandová Hana | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Spíše než koleje vyhledávají vysokoškolští studenti stále častěji společné bydlení na privátech. Ty v centru Brna bývají nejoblíbenější, zároveň však patří i k nejdražším. Pravidlem to ale není. Třeba právě majitelé bytů na Masarykově ulici vedoucí z Hlavního nádraží na náměstí Svobody nabízí ceny bytů srovnatelné s městskou periferií.

Brno - Ubytování vzdálené jen několik minut chůze od škol, kaváren i obchodů studenty láká. Ne vždy je ale bydlení přímo v centru Brna výhodou. Byty v Masarykově ulici sídlí na velmi frekventovaném místě. Přímo pod nimi se nacházejí nejrůznější obchody. A ulicí pod okny neustále procházejí lidé a projíždějí tramvaje.

Ruch z ulice je pravděpodobně jedním z důvodů přijatelné ceny bytů. „Za běžný nájem v našem domě zaplatíte dvanáct tisíc v případě dvoupokojového bytu, což je vzhledem k lokalitě hodně sympatické,“ vysvětluje jedna z nájemnic, studentka práv Monika. Polohu bytu vnímá jako velkou výhodu, hlučná ulice jí však vadí. „Klid není ani v noci. Když hraje Kometa a Brno je plné fanoušků, vyvážejí se popelnice nebo se pod okny procházejí opilci, všechno je hodně slyšet,“ postěžovala si nájemnice. Obchody pod byty prý ale takový problém nepředstavují.Masarykova ulice v Brně. Foto: Hana Jandová

S výhodou nízkého nájmu souhlasí i student Vojtěch Kubiš, který bydlí v téže ulici jako Monika. „Platíme přes dva tisíce na osobu, celkem nás je v rozlehlém třípokojovém bytě sedm. Myslím, že dobrou cenu způsobuje hlavně stáří bytu a jeho nevybavenost. Nábytek jsme si museli sehnat sami, s něčím pomohla majitelka,“ vysvětluje Kubiš. Rušná ulice mu nevadí, jeho okna vedou na druhou stranu. „Náš byt je situovaný do Františkánské, Masarykovu ulici moc nevnímáme. Jen pokud si pod okno stoupne obraceč na víru a velmi hlasitě kolemjdoucí přemlouvá,“ popsal Kubiš.

Mezi některými nájemníky z této lokality se objevila domněnka, že skutečným důvodem nízké ceny bytů jsou vysoké výnosy z nájmů obchodů v přízemí. Sami pronajímatelé však tuto skutečnost nezmiňují. „Nízkým nájem studentům vycházíme vstříc za platební morálku a bezproblémovou spolupráci,“ vyjádřila se za pronajímatele Lenka Szabová ze společnosti REALČESKÁ.

Představu o cenách bytů v jednotlivých částech Brna si lze vytvořit třeba díky internetovým serverům. UlovDomov.cz nabízí přímo na Masarykově ulici hned několik dvoupokojových bytů. Jejich nájem se pohybuje od osmi a půl do třinácti tisíc korun za měsíc. Do tohoto cenového rozmezí spadá třeba jednopokojový byt s kuchyňským koutem na Jakubském náměstí. O jednu místnost větší byt na Jakubské pak vyjde nájemníka na více než dvacet tisíc korun měsíčně. Vše ale samozřejmě záleží i na stavu a vybavení nabízených prostor. 

Klíčová slova: bydlení, privát, kolej, centrum

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.