24.03.2018 12:53


Studentská stávka? Chtěli jsme probudit zájem o politiku a budeme pokračovat, slibuje organizátorka

Autor: Ondřej Zoubek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Studenti vysokých a středních škol po celé České republice se sešli ve čtvrtek 15. března, aby při studentské stávce nazvané #VyjdiVen vyjádřili svůj nesouhlas s nedodržováním ústavních zvyklostí ze strany předních českých politiků. V Brně byla hlavní organizátorkou akce studentka Hana Strašáková.

Na náměstí Svobody v Brně se k studentské stávce připojilo více než dva tisíce lidí.

Brno – Občané se srocují na náměstích a demonstrují proti současné politické situaci. Mluví se o nejrozsáhlejších protestech tohoto typu od roku 1989. Iniciativy se chopili také studenti vysokých škol a před týdnem ve čtvrtek uspořádali plošnou stávku s názvem #VyjdiVen. Co přesně studentům vadí? S jakými reakcemi se setkali? Nejde jen o přechodnou módu? V rozhovoru pro Stisk odpovídala hlavní organizátorka brněnské větve a studentka Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Hana Strašáková.

Co vás osobně přimělo pustit se do organizace akce #VyjdiVen?

Přečetla jsem si výzvu na Facebooku a obsah mi připadal zajímavý. Bylo jasně řečeno, za co chceme bojovat, nebylo to vedeno útočně proti konkrétním osobám, což se mi líbilo. Je těžké Ústavu přesně vykládat. To ani nechceme, nejsme profesionálové. Ale jsme rozumní lidé a ctíme určité morální hodnoty. A to, co se s ústavními zvyklostmi děje teď, se po převratu asi nikdy nedělo. Viděla jsem, že to zajímá spoustu lidí v mém okolí, že nejsem sama. Začala jsem obvolávat známé a sehnala tým, který má s organizováním podobných akcí zkušenosti. Nebylo to lehké, ale věděla jsem, že se to povede. Sešli jsme se na jednom místě, takové spojení má největší sílu.

Překvapilo vás, kolik lidí se v Brně na náměstí Svobody zapojilo?

Určitě, bylo to nad očekávání. V prvních dnech jsme počítali se stovkami, to jsme také hlásili na magistrátu. Když jsme viděli, jaký byl zájem, zvedli jsme předpoklad na tisíc. Nakonec to podle údajů a fotek vypadá na dva a půl tisíce. S tím jsme rozhodně nepočítali.

Kolik jste v Brně nasbírali podpisů?

Zatím mám u sebe archy s více než dvěma a půl tisíci podpisů. Pražští organizátoři už senátorům předali podpisy z Prahy a od lidí, kteří jim je do Prahy poslali. V Brně ještě připravujeme zhodnocení a seznam škol, jež se zapojily. Archy zde předáme senátoru Zdeňku Papouškovi, a ten je pošle Milanu Štěchovi (předseda Senátu – pozn. red.) do Prahy.

Údajně se stávky zúčastnilo kolem čtyřiceti tisíc studentů. I to je nad plán?

V Praze s tím podle mě vůbec nepočítali. Já jsem se o stávce dozvěděla v pátek, šest dní před jejím konáním. V pondělí jsme měli ujasněné organizační věci, zamluvené náměstí Svobody a daný program. Založili jsme událost a zpráva se šířila jako vlna.

Povedlo se dostatečně propagovat akci v médiích?

Rozhodně. V Brně jsme se snažili informovat všechna média, z Prahy vycházely signály do celé republiky. Společně jsme oslovovali i divadla. Média o tom věděla. Kdo chtěl, mohl přijít. Na náměstí Svobody byla Česká televize nebo Seznam zprávy.

Po stávce na náměstí jste měli diskutovat v divadle. Stalo se tak?

Ano, diskutovali jsme v Divadle Bolka Polívky. Diskuzi moderoval Honza Hanák (kněz brněnské diecéze a publicista – pozn. red.). Byl tam také Zdeněk Papoušek jako zástupce senátorů a profesor Jan Holzer z Katedry politologie na Fakultě socálních studií. Přišlo asi čtyři sta lidí a diskuze byla velmi živá. Nebyli tam jen studenti, přišli i další občané a senioři, kteří se ptali trochu jinak. Jsme rádi, že se zapojilo tolik lidí.

Porušování morálních hodnot nelze přehlížet

Byla pro vás některá z událostí posledních týdnů nebo měsíců poslední kapkou?

Sleduju politiku docela dlouho a před druhým kolem prezidentské volby jsem pracovala jako dobrovolnice v kampani pro Jiřího Drahoše, i když jsem ho předtím nevolila. Bylo to pro mě velmi intenzivní a chtěla jsem si dát od politiky trochu pauzu. Člověka ta nenávist docela zahltí. Ale poslední kapkou byla asi inaugurace pana prezidenta. Ve dvou minutách přísahal na Ústavu, potom to vlastně popřel a popřel i předvolební slib. Vadí mi útoky vůči médiím a také určitá nakažlivost.

Co tím myslíte?

Dovolí si to hlava státu, pak si to dovolí jeden politik, druhý a tak dále. Nakonec to lidé berou jako něco normálního. Každý může útočit na morální hodnoty, každý může útočit na Ústavu, protože máme demokracii? Takhle to přece nefunguje.

Přesto jste nechtěli konkretizovat. Výzva cílila na obecné morální hodnoty.

Nechtěli jsme útočit konkrétně na Miloše Zemana nebo Andreje Babiše. Oni jsou nejvíce vidět, ale není to jen o nich. Mnoho poslanců říká nevhodné věci v parlamentu. Zaráží mě, co si někdy dovolí říct někteří komunisté. Dále jsme tady měli popírání holocaustu. Je toho spoustu.

Cítíte, že teď část společnosti podobnými protesty žije?

Už v projevu na náměstí jsem zmiňovala, že jsem nejdříve váhala, jestli do toho jít. Říká se, že je to taková móda. Je jednoduché přes sociální sítě sehnat tisíce lidí. Svádí to k tomu říct si: „Shromáždíme se. Jsem hustej, budu v televizi. Můžu si dát fotku na Facebook.“ Za mě to není pravda. Mlčení by bylo tichým souhlasem. Pro mě to není žádný výkřik do tmy, žádná móda. Lidé se shromažďují, cítí nebezpečí, demokracie se trochu hroutí.

Vedle pozitivních reakcí jste měli i negativní. Mám pravdu?

Na Facebooku jsme měli nějaké nenávistné reakce, ale s tím jsme počítali. Na náměstí pak třeba chodil pán a pořád se nás ptal, jestli máme povolení. Trochu jsem litovala, že se někteří profesoři nebo děkané odmítli vyjádřit oficiálně. Dali nám jen tichou podporu. Přijde mi to zvláštní, jako by už člověk nemohl vyjádřit svůj názor.

Zajímat se o politiku jen před volbami je špatně

Jak se stavíte k reakcím typu, že studenti nemají co protestovat, že mají být ve škole a nemají si na co stěžovat?

Nevím, co na to říct. Lidé s tímto názorem se ozývají asi proto, že se jim nelíbí, za co bojujeme. Během organizace jsme normálně chodili do školy. Fakulty nám daly podporu, tak proč by studenti nemohli vyjít? Nebudeme sedět na zadku, když se nám něco nelíbí. Někdo jde místo školy k doktorovi, někdo spí doma. Takové řeči jsou scestné.

Vyjadřují podobné názory „apolitickou náladu“ společnosti?

Myslím, že ano. I to bylo účelem našeho shromáždění - aby se lidé více zajímali o politiku. Přece to není tak, že ti nahoře si dělají, co chtějí. Když vyjde čtyřicet tisíc lidí do ulic, už to něco znamená. Nemůžeme mlčet. Pokud se lidé budou o politiku zajímat jen před volbami, budeme volit populisty. Když politiku sledujete dlouhodobě, víte, že pokud někdo slibuje vyšší platy o deset tisíc nebo slibuje referenda, není to jen tak.

Těší vás, že se zapojila spousta studentů ze středních škol?

Snažili jsme se oslovit i střední školy a pomoct jim s programem. Jsou to studenti jako my a mají svůj názor. Mnohdy mě překvapilo, jak jsou otevření, jak se vyznají. Není to jen nějaké nadávání. Na náměstí Svobody vystupoval za brněnský Městský parlament dětí a mládeže Adrian Drozdek a mluvil velmi pěkně.

Šťastná byla také decentralizace akce, nešlo jen o velká města. Souhlasíte?

Je to moc dobře. Události se šířily na Facebooku, všude se našli organizátoři. V tomhle je pozitivum sociálních sítí, ale zase musím říct, že druhý den po stávce vznikla hromada nesmyslných událostí. Chtěly navazovat na stávku #VyjdiVen, ale nebylo tam popsáno vůbec nic, byly to jen nějaké útoky na prezidenta. A už tam byly tisíce účastníků. To mě mrzí, ukázalo se, že někdo to opravdu bere jako módu.

Podpora od voličů není omluva

Akce se účastnilo i mnoho Slováků. Cítíte sepětí mezi tím, co se děje u nás a na Slovensku?

Jasně. Jsme schopní se nějak semknout, od roku 1993 jsme oficiálně rozdělení, ale máme k sobě blízko. Cítíme, že jsme bratři. Když vidíme nebezpečí, pracujeme dohromady, což je skvělé.

Může být vaše akce efektivní i navzdory tomu, že lidé v přímé volbě zvolili za prezidenta Miloše Zemana a Andrej Babiš se stal premiérem už jako trestně stíhaný?

Určité procento lidí si je zvolilo, ale to neznamená, že zbytek bude mlčet. Byly to demokratické volby, já je nechci rozporovat. Ale i když jste prezident nebo premiér, nemůžete si přece dělat, co chcete. Že vás lidé zvolili, přece není omluva.

Co bude dál? Čekáte na vyjádření senátorů?

Jednak čekáme na vyjádření senátorů a jednak spolupracujeme s Prahou. Chceme potlačit bezesmyslné události na Facebooku, které jsem zmínila. Mohly by pokazit, co jsme doteď dokázali. Chceme nashromáždit různé informace a připravit se případně na organizaci další celorepublikové akce.

Zaznamenali jste už nějaké reakce od politiků?

Andrej Babiš se vyjádřil poměrně rychle, a to tak, že máme na shromažďování právo, tak proč by se mu to nemělo líbit. Miloš Zeman řekl, že jsme chudáčci. Myslím, že u senátorů se setkáváme s podporou, ale to budeme moci definitivně říct až po jejich schůzce.

Klíčová slova: #VyjdiVen, studentská stávka, protest, demonstrace, Brno, náměstí Svobody, Hana Strašáková, politika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.