02.04.2017 21:30


Studentská konference je skvělou příležitostí, říká student Jaroslav Cibulka

Autor: Adam Lukůvka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Student prvního ročníku filmové vědy Jaroslav Cibulka přicházel na Masarykovu univerzitu v době, kdy už za sebou měl velký úspěch v oboru. Se svým středoškolským projektem o významném filmovém tvůrci Stanleym Kubrickovi vyhrál celonárodní soutěž. Svou práci na vysoké škole doplnil a představil ji na výjezdní konferenci filmového ústavu, která se letos konala už podesáté.  

Jaroslav Cibulka představil na konferenci svůj středoškolský výzkum Foto: Adam Lukůvka

Brno – Studenti z Ústavu filmu a audiovizuální kultury Masarykovy univerzity mají každý rok možnost prezentovat své dosavadní výzkumy, dozvědět se o projektech své katedry a blíže se seznámit se spolužáky. To všem jim nabízí výjezdní konference, kterou lidé z katedry filmové vědy organizují už deset let. Pro letošek si vybrali rekreační centrum Vyhlídka nedaleko Blanska v termínu posledních dvou březnových dnů. Příležitosti využil i student prvního ročníku Jaroslav Cibulka, který na dvoudenní konferenci představil svůj středoškolský výzkum, se kterým vyhrál celostátní soutěž.

Svou práci Cibulka vypracoval na všeobecném gymnáziu v Kyjově. Výzkum se týkal Stanleyho Kubricka, jednoho z nejvýznamnějších filmových tvůrců. V textu se zaměřil na jeho ranou tvorbu fotografa a postupný přechod k filmu. Na projektu pracoval s různě dlouhými přestávkami přes rok a půl.

Po dokončení práci podal do prestižní soutěže s názvem Středoškolská odborná činnost. Studenti si v ní zkoušejí nejen vypracovat vědecký text, ale také jej obhájit a prezentovat před odbornou porotou. „Byla to pro mě příležitost dělat práci na odborné úrovni. Na gymnáziu jsem takovou možnost neměl,“ řekl Jaroslav Cibulka.

Se svým výzkumem nakonec vyhrál v kategorii Teorie kultury, umění a umělecké tvorby. Kromě ocenění si nejvíc váží samotné zkušenosti. „Výhra mi dala hodně sebevědomí. Zlepšil jsem se v prezentování, při kterém se hodně nervuji. I proto to byla výborná zkušenost,“ dodal Cibulka, který byl na konci středoškolského studia rozhodnutý, že se filmu hodlá věnovat i na vysoké škole.

Vysoká škola nabízí mnoho nových znalostí

Dosavadní zkušenosti s vysokou školou si pochvaluje. „Každý týden mám možnost nabýt hromadu nových znalostí. Je tu spousta zajímavých podnětů,“ uvedl Cibulka. Vědomosti ze školy využívá v dalším vývoji své práce o Kubrickovi, kterou chce nadále zdokonalovat a rozvíjet. „Na konferenci jsem chtěl ukázat, jak jsem se ve své práci posunul. Jsem za tuto možnost velmi vděčný,“ sdělil Jaroslav Cibulka.  V následné diskuzi získal i několik podstatných připomínek od pedagogů, jakým směrem by svou práci mohl nadále rozvíjet.

Na výjezdním zasedání studenti mohli slyšet nejen příspěvky spolužáků, ale i pedagogů. „Konference má zpřehledňovat, co se na katedře děje, a to jak na straně katedry, tak i na straně studentů,“ řekl odborný asistent Ústavu filmu a audiovizuální kultury Radomír Kokeš, který měl na starost organizaci konference. Studenti si vyzkouší prezentovat svá díla a z následné diskuze dostávají podstatnou zpětnou vazbu, jak práci dále rozvíjet. A ti studenti, kteří na konferenci přijedou bez příspěvku, se mohou alespoň inspirovat a rozmyslet, na jaký typ výzkumu by se v budoucnu chtěli zaměřit. 

Konference však má i specifický komunitní charakter. Studenti mohou diskutovat mezi sebou i s vyučujícími mimo prostor univerzity a lépe se tak seznámit. „Význam této akce vidím v tom, že se jednak lidé dozví, co se za rok na katedře stalo a kdo na čem pracuje, a zároveň v posílení komunitní atmosféry naší katedry,“ dodal Radomír Kokeš.

Konference pomáhá k lepšímu poznání spolužáků i profesorů

Společenský význam akce vyzdvihují i studenti. „Viděl jsem zajímavé příspěvky spolužáků a dozvěděl jsem se informace o katedře či Erasmu. Nejlepší ale bylo to, že jsem blíže poznal spolužáky a promluvil si mimo školu s profesory. Byla tu uvolněná atmosféra a celkově to bylo moc fajn,“ sdělil student prvního ročníku Robert Krčmář, který by se i příští rok konference rád zúčastnil.

Výjezdní studentskou konferenci pořádali lidé z katedry filmové vědy již po desáté. Dvoudenní program rozdělili do pěti hodinu a půl dlouhých bloků, ve kterých studenti prezentovali své práce. V přestávkách mezi bloky si studenti mohli zahrát například ping-pong a stolní fotbal. Na páteční odpoledne organizátoři naplánovali procházku po blanenské přírodě, čímž program akce uzavřeli.  

Klíčová slova: Ústav filmu a audiovizuální kultury, Studentská konference, student, Středoškolská odborná činnost

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.