14.10.2015 00:51


Students for Liberty vyzývají ke svobodě

Autor: Mirek Tobiáš Hošman | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Šířit svobodné myšlenky mezi studenty. Tak by se dalo shrnout hlavní poslání organizace Students for Liberty, jejíž česká pobočka působí na Masarykově univerzitě. Kromě pořádání pravidelných diskusních setkání a konferencí se její členové věnují i pozývání zajímavých zahraničních hostů. „Spojuje nás svoboda a liberální pohled na svět,“ říká lokální koordinátor Oldřich Florian.

Oldřich Florian, Foto: Mirek Tobiáš HošmanNa úvod, představte nám v krátkosti Students for Liberty CZ.

Students for Liberty CZ jsou nezisková studentská organizace, která působí jako spolek na Masarykově univerzitě. Sdružujeme lidi, kteří se zabývají hodnotami, jako je osobní svoboda, akademická svoboda a ekonomická svoboda a mají respekt soukromému vlastnictví. Jsme místní skupina celosvětové organizace Students for Liberty.

Kde všude Students for Liberty působí? Kolik má momentálně členů?

Organizace Students for Liberty sdružuje místní organizace zaměřené na svobodu jednotlivce, jako je právě třeba ta naše – Students for Liberty CZ. Tyto organizace působí v různých zemích po celém světě, ať už jde o země v Americe, Oceánii, Asii, Africe či Evropě. Dohromady je nás kolem sta tisíc lidí.

Kolik členů má česká pobočka?

V České republice je nás okolo padesáti.

Proč konkrétně vy jste se stal členem spolku?

Už od střední školy jsem se zabýval myšlenkami svobody a dlouho jsem hledal nějakou organizaci, ve které by byli podobně ladění lidé. Jednoho dne jsem se scházel s přáteli a jeden z nich se zmínil, že je o kousek vedle jeden z Liberty Eveningů. Tak jsem poprvé narazil na Students for Liberty CZ. Na Liberty Eveningy jsem začal chodit pravidelně, poté i na další akce a následně jsem se rozhodl se stát i formálně členem. Jsem rád, že jsem našel spolek lidí, se kterými jsem myšlenkově na stejné vlně a mohu společně s nimi tyto myšlenky šířit dále, jezdit na různé konference týkající se myšlenek svobody a být ve styku s lidmi z celého světa.

Logo Students for Libety

V čem se Students for Liberty CZ liší od jiných podobných spolků, například Mladých konzervativců?

V prvé řadě tím, že jsme skutečně studentský spolek, nikoliv mládežnická organizace nějaké politické strany. Nechceme se vázat na žádnou konkrétní politickou stranu. Mladí konzervativci slouží spíše jako přípravka pro budoucí politiky Občanské demokratické strany. My nic takového být nechceme. Snažíme se dosáhnout společenské změny nepolitickou cestou a chceme motivovat společnost, aby sama měla zájem o myšlenky svobody. Dalším důvodem jsou odlišné hodnoty. Ačkoliv ne ve všech tématech se v organizaci shodneme, obecně jsme liberální, nikoliv konzervativní. Nedokážu si představit, že by se Mladí konzervativci zabývali takovými věcmi, jako jsou například práva LGBT.

Jaké akce Students for Liberty CZ organizují a jak často?

Hlavní akcí brněnských Students for Liberty CZ jsou pravidelné Liberty Eveningy. Konají se každé druhé úterý od 20:00 v dolním patře kavárny Falk. Další máme v plánu 20. října 2015. Každý Liberty Evening je zaměřený na konkrétní téma, související se svobodou jednotlivce. Promítnou se videa s odlišnými postoji k dané problematice a poté je prostor pro diskusi mezi lidmi.

Je třeba se na Liberty Evening nějak přihlásit, nebo může člověk prostě jen přijít?

Na Liberty Evening může přijít kdokoliv. Ale budeme rádi, když dotyčný zaškrtne účast na facebookové události k příslušnému Liberty Eveningu a ideálně pozve i nějaké další lidi. Čím více lidí přijde, tím lépe.

Přednáška o bitcoinech na VŠE, Foto: Students for Liberty

Konají se vaše akce pouze v Brně?

Co se týče České republiky, tak působíme i v Praze. Tam se pořádají podobné akce jako tady v Brně. Také pořádají své Liberty Eveningy, přednášky, diskuse a podobně. Naše partnerské organizace však fungují po celém světě. European Students for Liberty, což je naše celoevropská mutace, pořádá každý rok evropské konference s řečníky z celého světa. Minulá konference se konala v Berlíně a ta další se bude konat v Praze. Zároveň také pracujeme na regionálních konferencích. Ty se sice letos v České republice konat nebudou, ale budou se konat mimo jiné také ve Vídni, Lvově, Istanbulu a dalších evropských městech.

Pořádáte nyní nějakou událost?

Ve středu 14. října 2015 v Brně pořádáme přednášku Zoltána Késze, maďarského politického aktivisty a nyní i opozičního poslance, který svým vítězstvím v doplňovacích parlamentních volbách sebral Orbánovi ústavní většinu. Tématem přednášky je demokracie a svoboda v Maďarsku. Konat se bude od šestnácti hodin v dolním patře kavárny Falk. Více informací je na našich facebookových stránkách.

Zmínil jste maďarského poslance Késze. Na vašich stránkách jsem zase objevil rozhovor například s profesorem Šímou. Spolupracovali jste v minulosti i s dalšími zvučnými jmény?

Ano, v minulosti jsme spolupracovali s mnoha zahraničními osobnostmi, jako jsou například Tom G. Palmer či Dr. Madsen Pirie.

Když někoho vaše myšlenky a postoje zaujmou, jak se může stát členem? Jaké z toho pro něj plynou výhody? Máte nějaký členský poplatek?

Členem se zájemce stává podepsáním dohody o členství a nemusí platit žádný členský poplatek. Ale členství je jen formalita. Člověk nemusí být členem, aby se mohl účastnit našich akcí. Snažíme se být co nejméně uzavření.

Klíčová slova: student, students for liberty, spolek

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.