08.03.2011 09:57


Studentka Masarykovy univerzity je ve finále České Miss

Autor: Veronika Pořízková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Skloubit modeling se studiem není jednoduché. Své o tom ví i jedna z letošních finalistek České Miss a zároveň studentka Masarykovy univerzity Kristýna Ječmenová. V sobotu 19. března ji v přímém přenosu čeká společně s dalšími třinácti soutěžícími boj o korunku krásy.

Ty i několik dalších finalistek studujete vysokou školu. Co říkáš na to, že modelky jsou často považovány zaKristýna Ječmenová v Mexiku hloupé?

Myslím si, že to hodně ovlivňují dívky, které se považují za modelky a jsou vidět v médiích. Tyto celebrity se neprezentují svojí inteligencí, ale obrovskými umělými prsy. Lidé, kteří je vidí, si pak všechny modelky automaticky zařadí do jednoho pytle. Dnes o sobě každá pěkná dívka říká, že je modelka. Já sama bych to ale sobě neřekla.

Ty se nepovažuješ za modelku?

Na to bych musela mít nějakou praxi v zahraničí a opravdu dokázat něco, co by pro ostatní a hlavně pro mě bylo důležité. Chodit čas od času na přehlídku pro mě opravdu není modeling. Za modelky považuji ty, které si ve světě vybudovaly jméno.

Jak ses k modelingu dostala ty?

Před soutěží Miss jsem se mu aktivně nevěnovala, dělala jsem práci hostesky a pracovala na firemních večírcích a společenských akcích. Postupně se mi začali ozývat známí, jestli bych pro ně nezašla přehlídku. Ale modeling v tom smyslu, že bych vyjela do světa a dělala ho na profesionální úrovni, to ne.

Jak tě potom napadlo přihlásit se do České Miss?

První impuls přišel od kolegyň, se kterými jsem pracovala na brněnském autosalonu.  Dále mě v tom podporoval můj tehdejší přítel, rodina, dokonce i babičky. Všichni mě přemlouvali už pár let, ať zkusím nějakou soutěž.  Podala jsem si tedy přihlášku, ale nakonec jsem jít nechtěla. Nesplnila jsem si cíle ohledně postavy, ale kamarádka mě přesto přemluvila.  Shodou okolností je teď také ve finálové čtrnáctce, což je zajímavé, protože jsme obě velmi podobné typy. V České Miss dbají na různorodost finalistek.

Jak výběr probíhal?

Nejprve se uskutečnilo první kolo ve čtyřech městech. Toto kolo bylo ještě rozděleno do tří částí. Zahrnovalo představení se, promenádu v plavkách a odpovídání na různé otázky poroty. Z Brna nás postoupilo deset do semifinále, které bylo opět složeno ze tří částí. Když už jsem byla mezi posledními devatenácti dívkami, ze kterých měla vzniknout finálová čtrnáctka, začala jsem to brát vážněji. Do té doby jsem si říkala, že to zkrátka zkusím, ale být už jen kousek od finále a nedostat se tam by pro mě bylo horší než vypadnout v prvním kole.

Na co se vás při castingu pFotografie z ateliéru pro Českou Misstají?

Jsou to opravdu otázky různého typu. Zajímá je například, jestli žijeme samy, s rodinou, nebo s přítelem, jakou studujeme školu, jestli jsme se někdy věnovaly sportům nebo jaké máme záliby a co by nám tato soutěž přinesla.

Jak ses při castingu cítila?

Když došlo na část v plavkách, nebyl to pro mě úplně příjemný pocit. Chvíli jsem si říkala, že půjdu domů. Nemám takové sebevědomí, abych si před porotu nakráčela s tím, že mám obrovskou šanci, takže v této části jsem byla dost nervózní.

Vysokou školu kvůli Miss nepřeruším

Jak je těžké propojit Českou  Miss se školou?

Je to těžké. Doteď jsem studovala na Masarykově univerzitě více oborů - právo a finance na právnické fakultě a angličtinu a chemii na pedagogické fakultě. Půlku zkouškového jsem ale strávila na soustředění v Mexiku. Zvládnout zkoušky bylo tedy opravdu těžké, a proto jsem studium na pedagogické fakultě ukončila. Obor na právnické fakultě mě do budoucna zajímá víc.

Chovali se k tobě učitelé jinak, když zjistili, že jsi v České Miss?

Stalo se mi, že jsem kvůli Mexiku nestihla včas vypracovat seminární práci, ale po vysvětlení ke mně vyučující byli o něco shovívavější.  Jinak si ale myslím, že u zkoušek je to úplně jedno, protože vyučující na vysoké škole to nezajímá. Pokud člověk studovat chce, což já určitě chci, tak ty věci zvládnout musí a něco oddalovat nepomůže.  Zároveň si ale myslím, že je to pro konkrétní fakultu a celkově pro Masarykovu univerzitu vizitka, že mají i studenty, kteří se dokážou prezentovat navenek.

Setkala ses i s negativními  ohlasy?

 S vyloženě negativními pohledy jsem se zatím nesetkala. Stýkám se spíše s lidmi, které to buď vůbec nezajímá, nebo naopak s lidmi, kteří se mě snaží podpořit.

Kdybys vyhrála, popřípadě dostávala více nabídek, přerušila bys studium?

Studuji dálkově, takže to není takový problém, ale kvůli modelingu bych studium přerušit nechtěla. Modeling se dá dělat jen několik let. Pokud člověk není na opravdu vysoké úrovni, neuživí se jím. Musím tedy myslet i na to, co bude potom. Já to beru tak, že mít vysokou školu je v dnešní době základ. Chce-li člověk najít dobrou práci za dobré peníze, je to určitý standard.

Vyděláš si modelingem hodně peněz?

Pro mě jsou to rozhodně dobré peníze. Ale když vyhrajete v Miss, jedná se o jiné sumy. A pokud vycestujete do světa, tak je to zase úplně jinde. Pokud si ale člověk představuje, že si každá modelka může za vydělané peníze kupovat drahá auta, rozhodně to tak není. Navíc se nejedná o stálý příjem, je to hodně o aktuálních nabídkách. Může přijít měsíc, kdy budete velmi úspěšní, ale také takový, kdy zakázky nemáte vůbec.

Být v České Miss znamená i ztrátu soukromíKristýna Ječmenová na skále v Mexiku

Máš za sebou dvanáctidenní soustředění v Mexiku. Soutěžící často říkají, že mají skvělý kolektiv a navzájem si výhru přejí. Jak je to ve skutečnosti?

Od lidí kolem České Miss vím, že v minulých ročnících byla opravdu velká rivalita a holky se mezi sebou neměly rády. Celý štáb nás tím před odjezdem do Mexika strašil. Z obav, abychom celou dobu nestrávily vzájemnou nevraživostí,  jsme si dávaly dobrý pozor na to, co říkáme, že se to nestalo. Nakonec jsme odjížděly jako dobrý kolektiv. Teď nás ale čeká soustředění v Praze, kde už to nebude taková pohádka jako v Mexiku. Jestli někde mají rozbroje začít, bude to tam, protože na nás bude vyvíjen velký tlak.

Jsi nervózní z finálového večera?

Zatím si to tolik neuvědomuju, ale myslím si, že až budu stát na generálce, přijde to. Zatím ale ne.

Pokud bys porovnala pocity před zkouškou a před finále České Miss, co je horší?

To se srovnávat nedá. Při zkoušce se stane maximálně to, že ji neuděláte a můžete jít na opravu. Tady jde o finálový večer, kdy žádná oprava možná nebude. Jede se naostro, uvidí vás milióny diváků. Když něco řekněte špatně, lidé si o vás pomyslí, že jste úplně hloupá. Proto je to o hodně horší. Musíte nejen dobře vypadat, ale i dobře mluvit.

Jak zvládáš náhlý mediální tlak?

Zatím to úplně nepociťuji. Myslím, že obzvlášt letos nejsme tolik vidět. Člověk se učí a zvyká si a mě tato práce baví, takže si to zatím užívám. Beru to jako součást toho, co jsem podstoupila. Lidé, kteří mě znají, ví, jaká jsem, takže to, co se případně objeví v bulváru, mě nezajímá.

Vidíš na České Miss i nějaká negativa?

Určitě, začíná se objevovat ztráta soukromí. Já to zatím vnímám jen v minimální míře. V Brně se zná téměř každý s každým, a když se objevím s někým v centru, začnou si nás hned spojovat. Teď jsem byla po dlouhé době ve městě s přáteli a najednou přiskočil někdo, kdo byl opilý, zavolal své známé a přemlouval mě na drink. A to jsou chvíle, kdy mi to není příjemné. Také jsme dost pod drobnohledem, musíme se chovat slušně, nemůže se stát, že nás někdo uvidí opilé. Každý nás zkoumá, takže když si jdu ráno nenalíčená zaběhat, řeším, aby mě nikdo nepotkal. Jsou to ale maličkosti.

Takže pozitiva převažují?

Určitě. Beru to jako šanci. Když to nevyjde, vím, že jsem se někam podívala, poznala nové lidi a můžu s tím pracovat dál.

Kristýna Ječmenová se narodila 6. listopadu 1990 v Ostravě. Už více než deset let žije v Brně, kde odmaturovala na sportovním gymnáziu a nyní prvním rokem dálkově studuje na Právnické fakultě Masarykovy univerzity obor Právo a finance.

Klíčová slova: Kristýna Ječmenová, Česká Miss

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.