22.03.2014 17:50


Studenti z Brna byli oceněni v USA

Autor: Maršovská Kristýna | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Jsou mladí, nadějní a chtějí svobodnější svět. Studenti z organizace Students For Liberty, jejíž česká pobočka vznikla v loňském roce v Brně, převzali minulý měsíc ve Washingtonu mezinárodní ocenění.

Brno  Jejich akcí se účastní stovky lidí. Pořádají vzdělávací setkání zahrnující přednášky odborníků či workshopy, ale i Svobodné večery, během kterých zájemci diskutují o aktuálních tématech ve společnosti. Společným pojítkem celé jejich činnosti je svoboda. Studenti z organizace Students for Liberty CZ chtějí pomocí těchto aktivit sjednocovat podobně smýšlející osoby.  

Organizace vznikla v Brně a většina zakládajících členů studuje na Masarykově univerzitě. „Myšlenka založit studentskou organizaci věnující se idejím svobody vznikala nezávisle v hlavách několika z nás již na začátku minulého roku. Přesně před rokem se pak všichni zakládající členové seznámili na celoevropské konferenci European Students For Liberty v belgické Lovani, po které jsme tuto myšlenku postupně uvedli v život,“ vysvětlil jeden ze zakládajích členů Students for Liberty CZ Jan Škapa, jakým způsobem vznikla česká odnož této organizace.

Za spolkovou činnost si minulý měsíc odvezli z Washingtonu první místo. Uspěli mezi více než tisíci skupinami z celého světa a ve finále porazili týmy USA a Brazílie. Tohoto úspěchu se podařilo české pobočce dosáhnout za necelý rok její existence. Ostatní skupiny však nepovažovali za soupeře. „Jde nám přece všem o to samé – rozšířit myslenky svobody a s trochou nadsázky i změnit svět – udělat jej svobodnějším,“ dodal další ze spoluzakládajících členů David Stancel. Tým Students for Liberty CZ ve Washingtonu (zleva) Jan Škapa, David Stancel a Jan Struhar. Foto: archiv SFLCZ

Uspět mezi ostatními skupinami nebylo dle jeho slov lehké. Hodně členů Students For Liberty z ostatních zemí musí při své činnosti čelit překážkám jako je například perzekuce ze strany státu. „Příběhy těchto studentů, kteří se snaží šířit myšlenky svobody, nás inspirují. Čelí problémům, které si my ani nedokážeme představit,“ vyjádřil svůj respekt Stancel. Vše ilustruje na příběhu studentů z Ghany. Těm se podařilo vybrat peníze na cestu do Nigérie, kde se konala jedna z konferencí, nicméně na hranicích neměli dostatek financí na to, aby uplatili celníky a mohli cestovat dále. „Zůstali na hranicích den bez jídla a bez peněz na cestu zpět. Nakonec se však domů dostali díky tomu, že účastníci konference mezi sebou vybrali potřebné peníze, které jim poslali,“ vyprávěl Stancel.

Ocenění znamená pro členy české pobočky velkou poctu, zároveň jej ale vnímají jako závazek do budoucnosti. V plánu mají mimo jiné dokončení překladu knihy Why Liberty? do češtiny a slovenštiny, ale také rozšíření neformálních setkání pro veřejnost. „Naší největší ambicí je v současnosti zorganizovat velkou celodenní konferenci v Praze, ale samozrejmě chceme rozšířit i naše řady o nové členy,“ dodal Stancel.

Klíčová slova: Students for Liberty CZ, ocenění, svoboda

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.